Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentka zachránila ženu, která měla záchvat, ale nikdo si jí nevšímal

  11:41aktualizováno  11:41
Když osmnáctiletá Lucie Herbricková přicházela loni 14. prosince k zastávce naproti českobudějovickému IGY, uviděla ženu na zemi. Přestože bylo v okolí dost lidí, nikdo si jí nevšímal. Studentka, která je i dobrovolnou hasičkou, zavolala záchranku a pak se řídila se instrukcemi od operátorky.

Lucie Herbricková pomohla zachránit ženu, která zkolabovala na zastávce MHD v Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Lucie Herbrickovou přišla k ženě, která ležela na břiše nedaleko automatu na jízdenky na zastávce MHD.

„Měla patrně nějaký záchvat, protože chrčela, třásla se a z úst jí šla pěna. Zkoušela jsem na ni mluvit, ale nereagovala,“ popisuje studentka druhého ročníku oboru požární ochrana na Střední škole polytechnické.

Zachovala chladnou hlavu, zavolala záchranku a řídila se instrukcemi od operátorky. Ženu obrátila na záda a zaklonila jí hlavu. Než zdravotníci přijeli, kontrolovala postižené puls. Těsně před příjezdem záchranky žena zčásti navázala oční kontakt. Studentce přišel na pomoc jeden přihlížející, který hlídal, až přijede sanitka.

„Na zastávce postávalo celou dobu hodně lidí, ale nikdo si ženy nevšímal. Když jsem přišla, musela tam už nějakou dobu ležet. Chápu, že z toho ostatní mohli mít strach, ale stačilo zvednout telefon a zavolat linku 155, kde poradí, co dělat,“ říká Lucie.

Po pár minutách už ženu středního věku odvážela sanitka. Stres na studentku dopadl hned poté.

„Celé mi to došlo až později a musela jsem to jít vydýchat. Až když jsem se trochu prošla, tak jsem si plně uvědomila, co se stalo. Alespoň jsem si ověřila, že se stresovými situacemi se vypořádávám dobře,“ vypráví osmnáctiletá dobrovolná hasička z Žabovřesk na Budějovicku.

Ocení ji hasiči v Žabovřeskách

Studentka o svém činu řekla jen svým nejbližším a spolužákům. O publicitu nestála. Ve škole se to dozvěděl ředitel až po mnoha týdnech.

„Nechtěla jsem, aby to vypadalo, že se chlubím. Když se to náhodou na výroční hasičské akci dozvěděl od mamky jeden z mých učitelů, rychle se to doneslo i k řediteli. Od školy jsem dostala zatím pochvalu a poukaz na nákup oblečení,“ dodává Lucie Herbricková. O jejím činu informovala střední škola teprve nedávno na svých facebookových stránkách.

Díky tomu se o ní dozvěděla i starostka Žabovřesk Lucie Eliášová, odkud studentka pochází. „V květnu chceme při příležitosti výročí 120 let našich dobrovolných hasičů Lucii oficiálně poděkovat, dostane od obce peněžní dar a květinu,“ potvrdila starostka.

Při záchraně ženy na autobusové zastávce Lucie využila znalosti ze školy. První pomoc se naučila při odborném předmětu zdravotnická příprava, kde se vyučuje resuscitace a jak se zachovat v krizových situacích. Ve škole ji baví nejvíc hodiny zdolávání mimořádných událostí.

Ve volném čase navíc dělá už šestým rokem dobrovolnou hasičku. „Po dokončení školy bych chtěla nastoupit k hasičskému záchrannému sboru, nebo k drážním hasičům. Ale bavilo by mě i pracovat s postiženými dětmi a učit je, proto zvažuji studium na pedagogické fakultě. Hlavní je pro mě pomáhat lidem,“ prozrazuje na sebe mladá hasička. Ve volném čase se věnuje svým dvěma psům a ráda jezdí na koních.

Lucie už by si nepřála znovu zažít stejnou situaci jako v prosinci loňského roku. Ale když někoho vidí v nesnázích, podle svých slov se alespoň zeptá, jestli nepotřebuje pomoc.

„To je to nejmenší. Při nejhorším dotyčný řekne, že od vás nic nechce. Jen je třeba se ujistit a případně zavolat záchrannou službu. V lednu jsem s kamarádkou potkala opilého muže, který se potácel a držel se za hruď. Řekl nám, že pomoc nepotřebuje, tak jsme šly dál,“ vypráví.Nejčtenější

Matka s roční dcerou nedorazila domů z návštěvy, odjela na Slovensko

Ilustrační snímek

Policie na jihu Čech pátrala po 19leté ženě z Písku, která zmizela i s ročním dítětem. Jako pravidelně si v úterý došla...

Lékař osahával a líbal pacientku, policie ho viní z pokusu o znásilnění

Ilustrační snímek

Obyčejná návštěva lékaře se pro ženu z Písecka změnila v boj. Doktor ji podle dosavadního vyšetřování začal osahávat a...Cyklista, který se těžce zranil při pádu na Šumavě, v nemocnici zemřel

Letecká záchranka Jihočeského kraje bude sídlit na armádním letišti v Bechyni.

Senior, který ve středu spadl z kola při sjezdu z Bučiny na Knížecí Pláně na Šumavě, v nemocnici podlehl zraněním....

Na Budějovicku vjel motorkář na přejezdu pod vlak. Nehodu nepřežil

Motorkář nepřežil v sobotu v noci střet s vlakem na přejezdu v katastru Nové...

Na železničním přejezdu na Českobudějovicku vjel o víkendu motorkář přímo před projíždějící vlak. Srážku neměl šanci...

Chýnovská jeskyně láká do chladného nitra hory, voda ji stále zvětšuje

Současná prohlídková trasa Chýnovské jeskyně je dlouhá 260 metrů a převýšení...

Příkré, nerovnoměrně vysoké schody a všudypřítomný chlad. Procházka chodbami Chýnovské jeskyně na Táborsku patří k...

Další z rubriky

Budějovickému letišti pomáhá s marketingem odborník od Nikiho Laudy

Při poslední fázi úprav za téměř půl miliardy korun se na letišti staví...

Letiště České Budějovice na tři měsíce přeruší provoz z důvodu postupující modernizace. MF DNES navštívila areál, který...

Zkrvavený násilník po incidentech s policií napotřetí zůstal v nemocnici

Ilustrační snímek

Lékaře a městskou policii opakovaně zaměstnal ve středu ráno sedmadvacetiletý muž z Českých Budějovic. S krvácejícím...

Oprava náměstí v Soběslavi finišuje, archeologové našli chlebovou pec

Rekonstrukce náměstí Republiky v Soběslavi (červenec 2018).

V Soběslavi na Táborsku vrcholí rekonstrukce náměstí Republiky. Poslední etapa proměňuje jeho centrální část. Bude tam...

Najdete na iDNES.cz