Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentka zachránila ženu, která měla záchvat, ale nikdo si jí nevšímal

  11:41aktualizováno  11:41
Když osmnáctiletá Lucie Herbricková přicházela loni 14. prosince k zastávce naproti českobudějovickému IGY, uviděla ženu na zemi. Přestože bylo v okolí dost lidí, nikdo si jí nevšímal. Studentka, která je i dobrovolnou hasičkou, zavolala záchranku a pak se řídila se instrukcemi od operátorky.

Lucie Herbricková pomohla zachránit ženu, která zkolabovala na zastávce MHD v Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Lucie Herbrickovou přišla k ženě, která ležela na břiše nedaleko automatu na jízdenky na zastávce MHD.

„Měla patrně nějaký záchvat, protože chrčela, třásla se a z úst jí šla pěna. Zkoušela jsem na ni mluvit, ale nereagovala,“ popisuje studentka druhého ročníku oboru požární ochrana na Střední škole polytechnické.

Zachovala chladnou hlavu, zavolala záchranku a řídila se instrukcemi od operátorky. Ženu obrátila na záda a zaklonila jí hlavu. Než zdravotníci přijeli, kontrolovala postižené puls. Těsně před příjezdem záchranky žena zčásti navázala oční kontakt. Studentce přišel na pomoc jeden přihlížející, který hlídal, až přijede sanitka.

„Na zastávce postávalo celou dobu hodně lidí, ale nikdo si ženy nevšímal. Když jsem přišla, musela tam už nějakou dobu ležet. Chápu, že z toho ostatní mohli mít strach, ale stačilo zvednout telefon a zavolat linku 155, kde poradí, co dělat,“ říká Lucie.

Po pár minutách už ženu středního věku odvážela sanitka. Stres na studentku dopadl hned poté.

„Celé mi to došlo až později a musela jsem to jít vydýchat. Až když jsem se trochu prošla, tak jsem si plně uvědomila, co se stalo. Alespoň jsem si ověřila, že se stresovými situacemi se vypořádávám dobře,“ vypráví osmnáctiletá dobrovolná hasička z Žabovřesk na Budějovicku.

Ocení ji hasiči v Žabovřeskách

Studentka o svém činu řekla jen svým nejbližším a spolužákům. O publicitu nestála. Ve škole se to dozvěděl ředitel až po mnoha týdnech.

„Nechtěla jsem, aby to vypadalo, že se chlubím. Když se to náhodou na výroční hasičské akci dozvěděl od mamky jeden z mých učitelů, rychle se to doneslo i k řediteli. Od školy jsem dostala zatím pochvalu a poukaz na nákup oblečení,“ dodává Lucie Herbricková. O jejím činu informovala střední škola teprve nedávno na svých facebookových stránkách.

Díky tomu se o ní dozvěděla i starostka Žabovřesk Lucie Eliášová, odkud studentka pochází. „V květnu chceme při příležitosti výročí 120 let našich dobrovolných hasičů Lucii oficiálně poděkovat, dostane od obce peněžní dar a květinu,“ potvrdila starostka.

Při záchraně ženy na autobusové zastávce Lucie využila znalosti ze školy. První pomoc se naučila při odborném předmětu zdravotnická příprava, kde se vyučuje resuscitace a jak se zachovat v krizových situacích. Ve škole ji baví nejvíc hodiny zdolávání mimořádných událostí.

Ve volném čase navíc dělá už šestým rokem dobrovolnou hasičku. „Po dokončení školy bych chtěla nastoupit k hasičskému záchrannému sboru, nebo k drážním hasičům. Ale bavilo by mě i pracovat s postiženými dětmi a učit je, proto zvažuji studium na pedagogické fakultě. Hlavní je pro mě pomáhat lidem,“ prozrazuje na sebe mladá hasička. Ve volném čase se věnuje svým dvěma psům a ráda jezdí na koních.

Lucie už by si nepřála znovu zažít stejnou situaci jako v prosinci loňského roku. Ale když někoho vidí v nesnázích, podle svých slov se alespoň zeptá, jestli nepotřebuje pomoc.

„To je to nejmenší. Při nejhorším dotyčný řekne, že od vás nic nechce. Jen je třeba se ujistit a případně zavolat záchrannou službu. V lednu jsem s kamarádkou potkala opilého muže, který se potácel a držel se za hruď. Řekl nám, že pomoc nepotřebuje, tak jsme šly dál,“ vypráví.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Najdete na iDNES.cz