Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentka zachránila ženu, která měla záchvat, ale nikdo si jí nevšímal

  11:41aktualizováno  11:41
Když osmnáctiletá Lucie Herbricková přicházela loni 14. prosince k zastávce naproti českobudějovickému IGY, uviděla ženu na zemi. Přestože bylo v okolí dost lidí, nikdo si jí nevšímal. Studentka, která je i dobrovolnou hasičkou, zavolala záchranku a pak se řídila se instrukcemi od operátorky.

Lucie Herbricková pomohla zachránit ženu, která zkolabovala na zastávce MHD v Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Lucie Herbrickovou přišla k ženě, která ležela na břiše nedaleko automatu na jízdenky na zastávce MHD.

„Měla patrně nějaký záchvat, protože chrčela, třásla se a z úst jí šla pěna. Zkoušela jsem na ni mluvit, ale nereagovala,“ popisuje studentka druhého ročníku oboru požární ochrana na Střední škole polytechnické.

Zachovala chladnou hlavu, zavolala záchranku a řídila se instrukcemi od operátorky. Ženu obrátila na záda a zaklonila jí hlavu. Než zdravotníci přijeli, kontrolovala postižené puls. Těsně před příjezdem záchranky žena zčásti navázala oční kontakt. Studentce přišel na pomoc jeden přihlížející, který hlídal, až přijede sanitka.

„Na zastávce postávalo celou dobu hodně lidí, ale nikdo si ženy nevšímal. Když jsem přišla, musela tam už nějakou dobu ležet. Chápu, že z toho ostatní mohli mít strach, ale stačilo zvednout telefon a zavolat linku 155, kde poradí, co dělat,“ říká Lucie.

Po pár minutách už ženu středního věku odvážela sanitka. Stres na studentku dopadl hned poté.

„Celé mi to došlo až později a musela jsem to jít vydýchat. Až když jsem se trochu prošla, tak jsem si plně uvědomila, co se stalo. Alespoň jsem si ověřila, že se stresovými situacemi se vypořádávám dobře,“ vypráví osmnáctiletá dobrovolná hasička z Žabovřesk na Budějovicku.

Ocení ji hasiči v Žabovřeskách

Studentka o svém činu řekla jen svým nejbližším a spolužákům. O publicitu nestála. Ve škole se to dozvěděl ředitel až po mnoha týdnech.

„Nechtěla jsem, aby to vypadalo, že se chlubím. Když se to náhodou na výroční hasičské akci dozvěděl od mamky jeden z mých učitelů, rychle se to doneslo i k řediteli. Od školy jsem dostala zatím pochvalu a poukaz na nákup oblečení,“ dodává Lucie Herbricková. O jejím činu informovala střední škola teprve nedávno na svých facebookových stránkách.

Díky tomu se o ní dozvěděla i starostka Žabovřesk Lucie Eliášová, odkud studentka pochází. „V květnu chceme při příležitosti výročí 120 let našich dobrovolných hasičů Lucii oficiálně poděkovat, dostane od obce peněžní dar a květinu,“ potvrdila starostka.

Při záchraně ženy na autobusové zastávce Lucie využila znalosti ze školy. První pomoc se naučila při odborném předmětu zdravotnická příprava, kde se vyučuje resuscitace a jak se zachovat v krizových situacích. Ve škole ji baví nejvíc hodiny zdolávání mimořádných událostí.

Ve volném čase navíc dělá už šestým rokem dobrovolnou hasičku. „Po dokončení školy bych chtěla nastoupit k hasičskému záchrannému sboru, nebo k drážním hasičům. Ale bavilo by mě i pracovat s postiženými dětmi a učit je, proto zvažuji studium na pedagogické fakultě. Hlavní je pro mě pomáhat lidem,“ prozrazuje na sebe mladá hasička. Ve volném čase se věnuje svým dvěma psům a ráda jezdí na koních.

Lucie už by si nepřála znovu zažít stejnou situaci jako v prosinci loňského roku. Ale když někoho vidí v nesnázích, podle svých slov se alespoň zeptá, jestli nepotřebuje pomoc.

„To je to nejmenší. Při nejhorším dotyčný řekne, že od vás nic nechce. Jen je třeba se ujistit a případně zavolat záchrannou službu. V lednu jsem s kamarádkou potkala opilého muže, který se potácel a držel se za hruď. Řekl nám, že pomoc nepotřebuje, tak jsme šly dál,“ vypráví.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Když v Červeném Dvoře hráli Schwarzenbergové tenis a biliár na trávníku

Současnou podobu získal Červený Dvůr v polovině 18. století.

Zámek a park Červený Dvůr byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na...

Další z rubriky

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz