Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentky oslavily ve čtvrtek 18. narozeniny a v pátek šly volit

  10:19aktualizováno  10:19
Ve čtvrtek oslavily Tereza Černochová a Eliška Hnízdilová 18. narozeniny a hned v pátek vyrazily poprvé k volbám. "Vůbec jsem se nerozhodovala, zda půjdu volit, nebo ne. Není mi jedno, co se tu děje," prohlásila Hnízdilová, která studuje České reálné gymnázium v Budějovicích.

Tereza Černochová volila v Hluboké nad Vltavou. V obálce, kterou vhodila do urny, byla pravicová strana. | foto: František Panec, MAFRAMAFRA

Stačilo, aby byly předčasné volby o týden dřív, a vhodit lístek do urny by ještě nesměla. Eliška Hnízdilová oslavila ve čtvrtek 18. narozeniny. A hned druhý den šla rozhodovat o budoucnosti republiky na další čtyři roky. Prvovoličů je ve sněmovních volbách na jihu Čech asi 5 000.

Eliška Hnízdilová se rozhodla, že dá hlas TOP 09.

Eliška Hnízdilová se rozhodla, že dá hlas TOP 09.

"Vůbec jsem se nerozhodovala, zda půjdu volit, nebo ne. Není mi jedno, co se tu děje. Nemá cenu si stěžovat a pak sedět doma," míní osmnáctiletá studentka Eliška z českobudějovického Českého reálného gymnázia.

Ve čtvrtém ročníku byla jako nejmladší už poslední, kdo volit dosud nemohl. Politiku příliš nesleduje, předvolební debaty ji nudí. Spíše čte noviny, sleduje internet a zkoumá programy jednotlivých stran.

"Debaty, kde se bezúčelně hádá několik politiků, mě spíše rozčilují. Přijde mi to až nedůstojné. Jeden na druhého většinou jen hází špínu. Měli by se snažit prosadit svůj názor a respektovat se navzájem," vysvětluje svůj postoj.

Než sledovat handrkování, raději čte seriózní články a snaží se udělat si vlastní názor. A to i při debatách s rodiči.

"Nechci volit levici, znám z tisíce vyprávění, co tu bylo a nebylo. A i když se podívám do jejich volebních programů, tak mě neoslovují. Doma mě vždy vychovávali tak, že si mám koupit jen to, na co mám. A to levice nedělá," argumentuje studentka, která chce jít po maturitě na VŠE v Praze.

Před 14 dny se začala rozhodovat, koho volit. Týden váhala, nakonec padla volba na TOP 09. Hodlá i kroužkovat. "Nechci volit ty, co tam už byli několikrát, a nic nezměnili. Jen měli spoustu řečí, ale všechno zůstalo stejné," podotýká.

Nové strany volit nechtěla. Sice se jí líbí, že se chtějí do politiky prosadit i nové tváře, neví ovšem, co od nich může očekávat. "Těžko odhadnout, co opravdu chtějí a kvůli čemu tam jdou. Neumím rozpoznat, jestli mohou přinést něco dobrého, nebo jen strašně kecaj. Tím spíš, že je mi teprve osmnáct," dodává Eliška Hnízdilová.

"Každý hlas je důležitý"

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Olympijská vítězka ve střelbě ze vzduchovky na hrách v Pekingu 2008 Kateřina
Lidé hlasují v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. (25. října 2013)
Lidé přicházejí do volební místnosti v Radčicích na Liberecku. (25. října 2013)
V Srbicích na Teplicku přiléhá volební místnost k místní restauraci. Obecní

Na fotogalerii se podívejte zde

Kdyby se v pátek potkala u volební urny se studentkou budějovického Biskupského gymnázia Terezou Černochovou, mohly najít společné téma. I tato dívka z Hluboké nad Vltavou oslavila osmnáctiny teprve ve čtvrtek, a patřila tak k nejmladším voličům na jihu Čech.

"Politiku moc nesleduju, ale k volbám jdu, protože každý hlas je důležitý. Vybrala jsem si pravicovou stranu, která mě nejvíc zaujala svým programem. I když vím, že před volbami toho politici spoustu naslibují, a pak to zůstane jen napsané na papíře," přemítá studentka šestiletého gymnázia Tereza, která nechtěla prozradit konkrétní stranu, které dala hlas.

Vadí jí, že politika je hlavně byznys. "Kdyby poslanci nedostávali štědrý plat, jako službu vlasti by tu práci nedělal nikdo. Chtělo by to lidi, kteří se už dokázali prosadit ve svých profesích a nejdou do politiky kvůli penězům," přeje si.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz