Tetřev hlušec

Tetřev hlušec | foto: archiv MF DNES

Zlepšíme ochranu tetřeva, shodují se šumavský a bavorský park

  • 6
Nový a jednotný koncept cest na německé i české straně Šumavy má pomoci k ochraně tetřeva hlušce. Na projektu se budou podílet šumavský a bavorský národní park. Zástupci obou institucí kvůli tomu podepsali dohodu o spolupráci. Jejím cílem je zlepšení životního prostoru pro ohroženého tetřeva.

Dohoda se týká turisticky zajímavé cesty na přechod Modrý sloup u Luzného. Vede z vrcholu Březníka u Modravy na Klatovsku na německou stranu Šumavy.

„Byl bych velmi rád, aby se o případném zpřístupnění tohoto místa rozhodlo co nejdříve. Posouzení vlivu turistického ruchu na životní prostředí (EIA) je nezbytné, jen je to bohužel časově náročnější, než jsem předpokládal. Navíc nám do tohoto procesu vstoupila i změna zákona o procesu EIA, na což jsme museli reagovat doplněním části podkladů a upřesněním definice variant pro toto řízení,“ uvedl ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.

Právě oblast v okolí Luzného je podle odborníků jednou z lokalit, kde populace tetřeva hlušce žije. Tento ohrožený druh potřebuje prostor, do něhož lidé vstupují jen minimálně. „V Národním parku Šumava je nové vymezení klidového území na pořadu dne. A pokud má mít ochrana tetřeva a s tím související turistická infrastruktura smysl, musíme na tom spolupracovat a teď je nejlepší doba,“ uvedl Hubený.

V šumavském parku zhruba před pěti lety žilo podle odhadů přírodovědců asi 350 tetřevů, monitorování výskytu tetřeva na česko-německém pomezí zjistilo tehdy dohromady až 550 jedinců.

Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku letos zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na nové zjištění populace tetřevovitých ptáků, vedle tetřeva hlušce také tetřívka obecného a jeřábka lesního.