Pozorovací obůrky jsou u Srní, Borových Lad a Jeleních Vrchů.

Pozorovací obůrky jsou u Srní, Borových Lad a Jeleních Vrchů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šumava láká na jízdy kočárem, pozorování jelenů i výpravy za vydrami

  • 0
Zima na Šumavě? To už dávno nejsou jen stopy běžkařů nebo svahy sjezdovek. Čím dál častěji národní park láká i ­na další zajímavé zážitky - projížďky v kočáře, pozorování jelenů ze speciálních srubů či výpravy do divočiny na sněžnicích.

V loňském roce byly hitem projížďky na bryčkách tažených chladnokrevnými koňmi. I kvůli tomu, že sníh na většině území chyběl. Letos ale Správa NP a CHKO Šumava s chovem koní skončila. I přesto se však zájemci jízd dočkají.

„Od začátku jsme říkali, že chceme dát prostor soukromým provozovatelům. A jejich ohlas jsme zaznamenali prakticky okamžitě. Mezi svátky tak bude tři dny včetně soboty a neděle 27. a 28. prosince vozit zájemce paní Jitka Bretová se svými chladnokrevníky a vlastní bryčkou. My jí zajistíme podporu v podobě ustájení, parkování a ­propagace. Nebude ale pouze vozit v bryčce, plánuje i povídání o ­koních večer ve stáji, případně vození dětí na hřbetech koní,“ ujistil mluvčí NP a CHKO Šumava Jan Dvořák.

Mezi nejoblíbenější zimní aktivity patří mimo jízdy pozorování jelení zvěře v přezimovacích obůrkách nebo výpravy do divočiny. Ty letos povedou třeba podél Vydry, kam budou turisté na sněžnicích chodit za poznáním života vydry říční.

Možnost registrovat se na některý termín pozorování jelenů v obůrce Beranky u Srní byla spuštěna už prvního prosince. A podle sněhových podmínek se budou moci zájemci od ledna přihlásit na podobný program i v přezimovacích obůrkách na Borových Ladech a Jeleních Vrších.

„Tyto dvě pozorovatelny jsme v­ loňském roce vůbec nemohli otevřít, protože byl nedostatek sněhu a jeleni se do přezimovací obůrky nechtěli příliš stahovat. A na sněhu bude záležet i letošní nabídka. Pokud bude sněhu dost, budou všechna pozorovací místa fungovat od začátku ledna do konce března,“ informoval Jan Dvořák.

Pozorování jelenů patří k nejoblíbenějším programům ze zimní nabídky na Šumavě. V Srní je totiž možné spatřit i nejsilnějšího jelena, přezdívaného Král lesa. Jeho paroží už loni získalo zlatou medaili při přehlídce chovatelských trofejí z území národního parku. To mělo ještě čtyřiadvacet výsad. V letošním roce má jelen o­ dvě výsady více a trofej tak zřejmě ještě silnější.

Turisté mohou zimu na Šumavě trávit i aktivněji, například při výletech na sněžnicích. Zajímavý program i pro děti nabízí Informační středisko Rokyta, ovšem také pod podmínkou dostatku sněhu.

„Je to výprava po Naučné stezce Povydří mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou, která je vhodná i pro děti. Hlavním tématem je seznámení s životem vydry, ale i řekou, jejími obřími hrnci v balvanech a jejím okolí,“ popsal Dvořák.

U Turnerovy chaty, která je asi v polovině naučné stezky, žijí vydry ve výběhu, kde je možné je pozorovat bez námahy.

„I přímo u řeky ve volné přírodě se ale výpravám občas podaří najít pobytové znaky vydry, jako jsou stopy či skluzy do vody, nebo spatřit i vydru samotnou,“ řekl pracovník infocentra Jiří Kec s tím, že maximální kapacita jedné výpravy je dvacet osob.

Výlety na sněžnicích nepořádá národní park jen na Rokytě, ale i ve Stožci, na Kvildě a v Kašperských Horách. Zájemci se mohou registrovat na mailových adresách infocenter, které jsou k dispozici na webu národního parku www.npsumava.cz.