Jan Pospíchal se v pondělí 26. srpna projížděl po povalové stezce k Chalupské...

Jan Pospíchal se v pondělí 26. srpna projížděl po povalové stezce k Chalupské slati nedaleko Svinných Lad na Šumavě. | foto: ČTK

Auto pro vozíčkáře, areál pro nevidomé. Šumava se otevírá postiženým

  • 0
Správa šumavského národního parku připravuje patnáct tras pro handicapované. Vozíčkáře i jinak postižené chce vozit speciálním autem. Příští rok postaví také areál lesních her pro nevidomé s dřevěnými zvířaty.

Nový projekt bude pro lidi na vozíku, slabozraké, sluchově postižené a jinak handicapované.

"Chceme, aby se s průvodci dostali speciálním vozem do míst, kam by se jinak nedostali," řekl ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Speciální ekologický automobil chce správa parku pořídit na podzim, na "zkušenou" jej přiveze už v září.

"Máme připraveno zhruba patnáct okruhů, většina vede do druhých zón parku," uvedl náměstek ředitele Tomáš Fait.

Postižení se dostanou do míst na devíti tématických okruzích. Tedy například po stopách plavení dříví, Karla Klostermanna, podél Železné opony, za pašeráky, na šumavské horizonty či do skláren a zaniklých osad. Uvidí Černou horu, Bučinu, staré pohraniční roty na Březníku či Poledníku.

"Dále chystáme informační kiosky, brožury a manuály, tipy na několikadenní i jednodenní výlety. Zřídíme i půjčovnu elektrických skútrů pro zdravotně postižené a vytipujeme trasy, kam by dokázaly dojet," podotkl Mánek.

V lesích se objeví "mluvící stromy"

S národním parkem v pondělí uzavřela memorandum o spolupráci Národní rada osob se zdravotním postižením. Její předseda Václav Krása potvrdil, že projekt zpřístupnění Šumavy pro postižené je obrovský krok kupředu.

"Slibujeme si od toho hodně a věřím, že budeme mít možnost jezdit po horách a vidět Šumavu jako lidé zdraví. Věřím, že to bude fungovat jako například v chorvatském pohoří Biokovo, kde se mohou postižení pomocí mikrobusů dostat na všechna místa i na nejvyšší vrcholy," srovnal Krása.

Zleva předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, ředitel NP Šumava Jiří Mánek a Jan Pospíchal u Chalupské slati nedaleko Svinných Lad na Šumavě. Ředitel Mánek podepsal v pondělí 26. srpna 2013 s Krásou memorandum, které umožní lepší přístup do parku osobám se zdravotním postižením.

Správa šumavského parku plánuje také příští rok postavit areál lesních her pro nevidomé s dřevěnými replikami zvířat.

"Nevidomí si nedokážou představit velikost rysa, vlka nebo jelena. Kolikrát ani netuší, že má jelen parohy," vysvětlil Jiří Vencl, místopředseda národní rady, který je sám téměř nevidomý.

V lesích se pak objeví "mluvící stromy". Správa chce rozmístit po rezervaci čtyřmetrové kmeny, u kterých návštěvníci získají potřebné informace o okolí.

Podle Lenky Dvořákové, která má na správě parku na starosti projekt Dostupná Šumava, bude pokračovat i projekt, kdy autobusy na jaře a na podzim vozí na celodenní výlety seniory a lidi se sníženou mobilitou.

Tipy parku na výlety pro vozíčkáře s doprovodem

Boubín. Vrch vysoký 1 362 metrů patří k symbolům Šumavy. Na jeho úbočí roste prales, v němž některé smrky a jedle jsou staré 300 i 400 let. Na vrchol je z Kubovy Huti vyznačená naučná stezka vedoucí po štěrkové asfaltce. Závěr je po poválkovém chodníku se schody. Trasa tam a zpátky je dlouhá 7,6 kilometru. Správa parku doporučuje dvoučlennou asistenci, trasa je náročná.

České Žleby. Tříkilometrová trasa vede k hraničnímu přechodu pro pěší Mlaka. Cestou se nabízejí výhledy na české i německé hory, ve Žlebech kamenná kašna, na okraji vsi pramen pitné vody a pamětní kámen Zlaté stezky. Správa parku doporučuje asistenci, vozíčkáře je potřeba v některých úsecích tlačit.

Dobrá. Desetikilometrová trasa vede z Dobré u Soumarského mostu do blízkých rašelinišť. Trasa se dá zvládnout za tři hodiny, vede po asfaltce s menším stoupáním.

Chalupská slať. Jeden a půl kilometru dlouhá trasa k Chalupské slati u Borových Lad je zajímavá zejména vyhlídkou na jezírko a okolní slať. Na ploše 137 hektarů je přes 2,3 milionu kubíků rašeliny, jejíž hloubka je 1,9 metru. Cesta vede po šotolinové nebo asfaltové komunikaci, je široká, pohodlná. Závěr je po poválkovém chodníku. Správa parku doporučuje asistenci.

Schwarzenberský kanál. Trasa vede od parkoviště na Jeleních Vrších u Nové Pece až ke kanálu. Vozíčkáři uvidí i zdobené portály u tunelu, kterým kanál nad Jeleními Vrchy prochází. V okolí jsou pohodlné asfaltové a šotolinové cesty.