Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesty do nejchráněnější šumavské divočiny musí být kvůli hasičům širší

  14:35aktualizováno  14:35
Správa Národního parku Šumava musí prořezat skoro 40 kilometrů cest, které vedou i v nejcennějších územích. Za jejich neudržování už dostala pokutu 50 tisíc korun. Musí to stihnout do 15. listopadu, kdy začíná klidové období pro tetřeva hlušce.

Pracovníci šumavského parku musí prořezat okolí cest, aby stromy nebránily průjezdu hasičů. | foto: NP Šumava

Vedou často v místech, kam nikdo vstupovat nesmí. Třeba Luzenským údolím k Modrému sloupu, k Pytláckému rohu a nebo Roklanské chatě. Už v roce 2010 se Správa Národního parku Šumava zavázala k tomu, že tyto cesty bude udržovat tak, aby je v případě nutnosti mohla využít například hasičská technika.

Za to, že tuto povinnost ochránci přírody na Šumavě nedodrželi, teď musí zaplatit 50 tisíc korun Hasičskému záchrannému sboru (HZS) Plzeňského kraje.

Ten v minulých měsících kontroloval vybrané cesty a zjistil závady, které průjezdu techniky bránily. Cesty neměly domluvenou šířku tři metry - zasahovaly do nich větve mladých stromků nebo padlé kmeny.

„Tato pokuta může být udělena opakovaně, tak jsme museli problém začít okamžitě řešit. Musíme prořezat a jinak upravit asi 40 kilometrů cest,“ popisuje mluvčí správy parku Jan Dvořák.

V ideálním případě by měly zásahy trvat do 15. listopadu, kdy začíná klidové období pro tetřeva hlušce, který se v okolí řady vybraných míst vyskytuje. Zda se to podaří, ale bude záviset i na počasí.

Místa, která jsou podle hasičů špatně přístupná, se nacházejí i v jinak bezzásahových územích prvních a druhých zón národního parku. K jejich údržbě se park zavázal v roce 2010, kdy začal fungovat projekt Bezpečná Šumava. Podle současného vedení to ale bylo unáhlené.

„Bohužel, od začátku bylo jasné, že závazek nemůžeme splnit ve všech případech, pokud jsme se chtěli vyhnout poškození chráněných přírodních společenstev,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Hasiči část požadavků uznali, ale u cest trvají na šířce tři metry

„Když zástupci správy před pěti, nebo šesti lety předávali hasičům seznam přístupových cest, pravděpodobně se vůbec nezabývali problematikou měnící se přístupnosti bezzásahového území a přísnými ochrannými podmínkami v místech, kam je stále zakázán vstup pěším turistům,“ upozorňuje.

I proto správa parku od začátku letošního roku vybrala několik cest vedoucích nejcennějšími bezzásahovými lokalitami. Některé z nich chtěla z povinnosti udržování zcela vyřadit, u jiných navrhovala snížení šíře nutné pro průjezd vozidel na dva metry.

„Hasičský sbor Plzeňského kraje některé tyto naše požadavky akceptoval, na dodržení třímetrové šíře ale stále trvá,“ dodává Hubený.

Plzeňští hasiči kontrolovali možnosti pohybu na svěřeném území poprvé loni spolu s jihočeskými hasiči. Důvodem bylo i sucho, které představovalo velké riziko pro vznik požáru.

„Letos provedl sbor samostatnou kontrolu v západočeské části Šumavy,“ podotýká mluvčí HZS Plzeňského kraje Pavla Jakoubková s tím, že objevené nedostatky se týkaly hlavně stavu příjezdových cest.

Náletové dřeviny, rozrůstající se vegetace nebo padlé stromy omezily jejich průjezdnost. „To může mít výrazně negativní vliv na rychlost a efektivitu zásahu při požáru nebo jiné mimořádné události. Navíc mohou tyto komunikace plnit funkci požárních pásů, které mohou bránit dalšímu šíření požáru,“ upozornila Jakoubková.

Jihočeští hasiči na svěřeném území nedostatky odhalili také, podle mluvčí Venduly Matějů ale ne v takovém rozsahu.

„V našem kraji nebylo takových komplikací příliš. Po dohodě se zástupci parku byly s ohledem na režim ochrany některých druhů stanoveny termíny pro odstranění nedostatků. Následnou kontrolu HZS Jihočeského kraje neprováděl,“ uvádí Matějů.

To, že by hasiči od svých požadavků k přístupnosti nejodlehlejších oblastí upustili, není ze zákona možné. „Chápeme to, hledáme ale cestu, jak povinnost udržovat přístup naplnit tak, aniž by se muselo razantně zasahovat do přírodního prostředí,“ tvrdí Hubený.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Sedmiletý rybář házel s úlovky o zem, pak je vracel zpátky do vody

Ilustrační snímek

Českobudějovičtí strážnici vyjížděli k rybníku na okraji města, kde chytal ryby sedmiletý chlapec. Zřejmě neměl...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Najdete na iDNES.cz