Pohled na hraniční hřeben. V dolní části snímku je Lipno a Nová Pec. Uprostřed...

Pohled na hraniční hřeben. V dolní části snímku je Lipno a Nová Pec. Uprostřed je vrchol Smrčiny a vpravo Hraničníku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Šumavský park dostal pokutu 100 tisíc. Kácením na Smrčině rušil tetřevy

  • 9
Česká inspekce životního prostředí uložila Správě Národního parku Šumava pokutu 100 tisíc korun za loňské kácení kůrovcem napadených stromů v okolí Smrčiny. Těžba prý rušila hnízdění tetřeva a vyvádění jeho mláďat.

Kácet kůrovcem napadený les na šumavské Smrčině je ošemetné. Přesvědčil se o tom i současný ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. Ačkoli při svém jmenování do funkce říkal, že chce vždy postupovat podle zákona, v případě loňského kácení stromů na Smrčině na Českokrumlovsku se mu to nepodařilo.

Za zásahy do porostů v oblasti s výskytem tetřeva hlušce v době jeho hnízdění totiž udělila Správě NP Šumava Česká inspekce životního prostředí pokutu 100 tisíc korun.

Problém je, že Smrčina leží přímo na hranicích s Rakouskem. A podle mezinárodních smluv má Česká republika povinnost bránit rozšíření kůrovce ze svého území za cizí hranice. V případě, že se to české straně nepodaří, hrozí mezinárodní spory.

Na rakouské straně Smrčiny (pravý vrchol) jsou sjezdovky areálu Hochficht, na české straně leží část úbočí v I. zóně. Vrchol Hraničníku je vlevo.

Proto na místa jen pár desítek metrů od hranic loni na začátku léta vyrazili lesníci zpracovat kůrovcem napadené dřevo. Končilo právě hnízdění tetřevů, kteří na Smrčině žijí a žádná těžba je nemá rušit.

„Je to velký problém, protože se navíc dá očekávat, že v místě budeme muset stejným způsobem zasahovat i letos. Pokud to tak bude, čeká nás stejná volba. Současně ale hledáme způsoby, jak zasáhnout bez rizika dalších pokut,“ řekl mluvčí správy parku Jan Dvořák.

Případ komentoval i ministr životního prostředí Richard Brabec, podle kterého se musí změnit legislativa. „Jinak se dostáváme do stavu, kdy musíme vždycky nějak zasáhnout a něco porušíme,“ uvedl ministr.

Podle mluvčího parku lesníci zpracovali jen několik stovek kubíků dřeva z polomů napadených kůrovcem. „Snažili jsme se postupovat co nejšetrněji a jsme přesvědčeni o tom, že práce tetřeva nerušily. Termín kácení jsme posunuli až na začátek léta, dokonce jsme techniku na místo dostávali z rakouské strany a celý zásah trval jen několik dní,“ konstatoval Dvořák.