Rozježděná cesta v Národním parku Šumava v okolí Modravy. | foto: Pavel Ouředník

Za rozježděnou cestu u Modravy park ani těžaři pokutu platit nebudou

  • 27
Správa šumavského parku a těžaři nedostanou za těžbu dříví u Černohorské nádrže a následné vytahování kmenů z lesa pokutu. Ta jim hrozila za poškození okolní přírody a vyjeté koleje. Česká inspekce životního prostředí ale nezjistila, že by těžaři poškodili přírodu, z čehož je vinili ekologové.

U Černohorské nádrže mezi Filipovou Hutí a Modravou v druhé zóně rezervace nechala správa parku vykácet stovky kubíků dříví a pět set z nich pak vyvézt po Vltavské svážnici.

Těžké stroje cestu rozjezdily v bláto a ekologičtí aktivisté okamžitě podali stížnost na Českou inspekci životního prostředí. Ta na místo poslala tři inspektory, ale ti odmítli, že by správa parku poškodila přírodu.

Důvod? Cesta dříve sloužila jako vojenská a má zpevněné podloží, proto rozježděné bláto do hloubky až dvaceti centimetrů nevadí.

"Pod bahnitým materiálem se nachází zpevněný podklad, u kterého nehrozí nebezpečí eroze. Problém lze spatřovat v tom, že Vltavská svážnice je turisticky značená cesta pro pěší a turisté zde mají momentálně ztížený průchod. To však není v kompetenci k řešení inspekce," píše inspektor Leoš Urbánek v protokolu.

Zapadlá vyvážecí souprava v Národním parku Šumava v okolí Modravy.

Rozježděná cesta v Národním parku Šumava v okolí Modravy.

Správa parku od začátku tvrdila, že při vyvážení dřeva pomocí takzvaných železných koňů, což jsou lehčí stroje, k poškození přírody nedošlo. V případě, že by inspektoři poškození přírody objevili, hrozila jí pokuta v řádech desetitisíců korun.

"Vltavská svážnice je okrajová turistická cesta sloužící převážně lesnickému provozu a turisticky je využívána převážně zimě, kdy tu najíždí rolba běžkařské stopy," komentoval vedoucí lesní správy šumavského parku na Modravě Jan Bečvář.

Naopak Hnutí DUHA tvrdí, že těžba poničila přírodu a je v rozporu s posláním národního parku.

"Zničenou lesní půdu nikdo nenahradí. Národní park tu není pro těžařské firmy, ale pro přírodu a turisty, kteří sem kvůli ní jezdí. Na turistických cestách se ale musí brodit po kolena bahnem a místo divoké přírody pozorují v rozježděné lesní půdě zapadlé traktory," řekl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Těžební referent oddělení lesního provozu správy parku Petr Hanzal upozornil, že cedule u cesty turisty informuje, že se na trase mohou potkat s těžební technikou.

Těžké stroje poničily cestu mezi Modravou a Filipovou Hutí.

Těžké stroje poničily cestu mezi Modravou a Filipovou Hutí.