Ministr životního prostředí Richard Brabec (vlevo) si prohlédl Šumavu z vyhlídky u Plešného jezera. Doprovázel ho ředitel správy parku Jiří Mánek. Věž však byla postavena bez povolení.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (vlevo) si prohlédl Šumavu z vyhlídky u Plešného jezera. Doprovázel ho ředitel správy parku Jiří Mánek. Věž však byla postavena bez povolení. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Šumavský park vzal ministra na vyhlídku, kterou postavil bez povolení

  • 50
Dvě vyhlídkové věže v šumavském národním parku vybudovala loni na podzim správa rezervace bez stavebního povolení. Volarský stavební úřad nyní park vyzval, aby předložil potřebné dokumenty, jinak bude muset stavby zbourat.

Pikantní je, že v pátek při první návštěvě nového ministra životního prostředí Richarda Brabce na Šumavě jej právě na jednu z těchto vyhlídek vzal ředitel parku Jiří Mánek.

Brabec chtěl po setkání s vedením parku a starosty obcí jet i přímo do terénu. A to k Plešnému jezeru u Nové Pece. Mánek jeho přání splnil a na dřevěnou vyhlídku na Kamenném moři u Plešného jezera jej vzal. Jenže právě tato vyhlídka stojí spolu s věží na Kamenné Hlavě u Českých Žlebů bez stavebního povolení.

Správa parku přitom obě budovala jako nové turistické atrakce. Všechny věže vyrobili pracovníci parku ze dřeva, které mělo původně zetlít v šumavských lesích.

"Stavební úřad zjistil, že uvedené stavby jsou provedeny bez povolení či opatření stavebního úřadu. Zahájili jsme řízení o odstranění stavby. Správu parku jsme vyzvali, aby doplnila podklady a podala žádost o dodatečné povolení. Část dodala, ale ne vše potřebné. Pokud materiály nedoplní, bude pokračovat řízení o odstranění stavby," řekla vedoucí Stavebního úřadu ve Volarech Jana Bártová.

Podobné problémy byly i v minulosti

Správa parku už v minulosti podobné potíže řešila. Za bývalého ředitele Františka Krejčího postavila dřevěnou stezku a chodník k Pramenům Vltavy také bez patřičných povolení (o případu čtěte zde). Tentokrát tvrdí, že podle jejího výkladu zákona se domnívala, že povolení mít nemusí.

Nynější prohřešek správy parku, za který jí hrozí i pokuta, se provalil v podstatě náhodou. Ekologickým aktivistům z Okrašlovacího spolku Zdíkovska se dostala do ruky žádost o povolení podobné vyhlídky u Chlumu u Volar.

"Překvapilo mě, proč se k této stavbě dělá stavební řízení, když k předchozím stavbám nebylo. Proto jsme podali podnět," řekla aktivistka a místostarostka Zdíkova Dagmar Kjučuková.

Turisté: Každá nová věž je dobrá

Správa parku se hájí, že vyhlídky budovala pro turisty, a například na Plešném jezeře bylo jejím úmyslem zabránit vstupu do balvanité, cenné a chráněné lokality Kamenné moře.

"V obou případech jde o jednoduché, dřevěné a lehce demontovatelné konstrukce, které byly vyhodnoceny jako stavby dočasné, a v souladu se stavebním zákonem jako stavby, které nepodléhají stavebnímu povolení. Právě tak jako u podobných staveb v minulých letech, které správa parku během své dlouhé existence vždy bez problémů instalovala do terénu," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek s tím, že správa parku se nyní snaží získat dodatečné povolení.

Vedoucí Stavebního úřadu ve Volarech Bártová však tvrdí, že kdyby se jí správa parku zeptala před vlastním budováním vyhlídek na názor, nemuselo k situaci vůbec dojít. Dřevěné věže by za stavbu, která potřebuje stavební povolení, označila prý rovnou.

Podle Klubu českých turistů jsou vyhlídky hojně navštěvované. "Každá taková nová věž je dobrá. Lidé se mohou zastavit a rozhlédnout po kraji, neřeší, jestli to má, nebo nemá povolení. Jsou rádi, že vznikne nová atrakce," hodnotil vášnivý turista Emil Kinzl.