Expert Horské služby Václav Cypro měří na Plechém výšku sněhu.

Expert Horské služby Václav Cypro měří na Plechém výšku sněhu. | foto: Václav Pancer, ČTK

Šumavský Plechý hlásí metr a půl sněhu. Leží ho tam nejvíc v Česku

  • 6
Nejvíce sněhu v České republice teď leží na Plechém, který je se 1378 metry nejvyšší horou české části Šumavy. Za poslední dva týdny tu napadlo okolo 1,5 metru sněhu. Horská služba zde pravidelně vrstvu měří. I když Šumava není lavinovou oblastí, jedním z důvodem měření je i nebezpečí vzniku lavin.

„Je to část mé pracovní náplně. Z preventivních důvodů mapujeme každý týden možnost vzniku laviny nebo sněhového splazu,“ uvedl Václav Cypro, lavinový expert Horské služby pro jižní část Šumavy. Sněhový splaz je uvolněná vrstva sněhu a ledu, jež samovolně postupuje po dráze 50 metrů.

Kromě oblasti Plešného jezera na Šumavě k takovým událostem občas dochází na Černém a Čertově jezeře na Železnorudsku. „Způsobují to freeridisté, kteří vjedou na lyžích do extrémního terénu, uvolní velkou vrstvu sněhu a ta může ohrozit turisty v oblastech pod nimi,“ řekl. Největší lavinové oblasti v České republice jsou Krkonoše a Jeseníky.

Na vrcholku Plechého musí Cypro vyhrabat jámu. Podle hloubky zjistí výšku vrstvy sněhu. Cypro zjišťuje teplotu, druh a tvrdost sněhu.

Část preventivní lavinové akce je vytvoření kluzného bloku, kdy Cypro lopatou vyseká do sněhu kvádr a poklepem rukou zjistí, jak velká masa sněhu se případně uvolní. Tvrdost sněhu má speciální žebříček.

Jednou z hodnot je nůž, tužka i pěst. Ta poslední se stanovuje tak, že odborník údery pěstí na obnažený sněhový profil zjistí, zda ho může prorazit čtyřmi prsty, dvěma nebo jedním.Podle zjištěných hodnot sestavuje Horská služba graf stability sněhové pokrývky na Šumavě.

„V této sezóně je nebezpečí vzniku lavin zatím velmi malé,“ uvedl Cypro.

Výška sněhu je na Plechém různá, od 80 do 160 centimetrů. Důležitou úlohu hraje vítr, který sníh rozfouká. Cypro trasu absolvuje na skialpinistických lyžích. Pěšky by to bylo nemožné. Na trase leží po pás sněhu. Speciální lyže kombinují vlastnosti lyží pro běh i sjezd.

Pokud na ně nasadí tulení pásy, bez problému v nich prošlape první zónou Národního parku Šumava z Říjiště nedaleko Nové Pece přes Plešné jezero a Stifterův pomník až na vrchol Plechého.

Odtud sjede už na rakouské straně hory po červené turistické značce na hraniční přechod. Okolo Schwarzenberského kanálu jede zpátky do Nové Pece. „Je to standardní trasa, kterou kvůli výšce sněhu absolvujeme každý týden,“ dodal Cypro, který u Horské služby pracuje 11 let, předtím byl tři roky dobrovolným členem.