Libor Hrubý má posudek, podle kterého nemá nová budova hodnotu 40 milionů

Libor Hrubý má posudek, podle kterého nemá nová budova hodnotu 40 milionů korun, ale 14,7 milionu. | foto: Zoo Tábor-Větrovy

Šéf táborské zoo se odmlčel. Město čeká, zda se o zvířata bude starat

  • 9
Další osud osmdesáti druhů zvířat v zoologické zahradě v Táboře-Větrovech je nejasný. Město Tábor ani Jihočeský kraj ji nekoupí. Generální ředitel Libor Hrubý nabízel akcie společnosti za 26 až 86 milionů korun. Zoo má dluhy a Hrubý je obviněn z několika trestných činů.

Libor Hrubý v dopise, ve kterém nabízel zoo úřadům, vyhrožoval, že pokud si ji nekoupí, k 1. březnu ji uzavře. Zahrada zatím funguje dál. Zároveň Hrubý vzkazoval, že město i kraj zažaluje.

S úřady se už roky dohaduje, zda jsou v zoologické zahradě postavené některé stavby načerno, či nikoliv. Hrubý tvrdí, že mu úřady způsobily škodu a mohou za situaci zoo, ty to naopak odmítají.

MF DNES zmapovala byznys Libora Hrubého po roce 1989Čtěte ve středu v jihočeské příloze MF DNES

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Táborští politici se nyní navzájem obviňují, kdo současnou situaci způsobil. Už před rokem se na stranu zoologické postavil radní Petr Krůček z TOP 09 a lobboval, aby lidé podepsali petici za její záchranu.

"Projekt zoo byl zajímavý, pomohl rozvoji turistického ruchu a vytvořil pracovní místa. Myslím, že výkon státní správy zoologické také zrovna nepomohl," zopakoval v pondělí večer na zastupitelstvu Krůček.

Zájem politiků je logický. Městu hrozí, že pokud by se o zvířata přestala zoologická zahrada starat, musel by to činit Tábor.

"Město by muselo najmout lidi na péči, platit krmení a další položky. Po třech měsících by pak zvířata propadla státu," popsal nejkrajnější scénář starosta Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Opoziční zastupitelé viní vedení radnice, že má na současné situaci podíl, protože podle nich neřešilo parkování ve Větrovech, přístupovou cestu k zoologické i třeba to, zda tedy je, nebo není v souladu s územním plánem, a jak může ovlivnit život v místní části Tábora.

"Jako kolovrátek jsme opakovali, co nám hrozí. Město nezaujalo k záměru žádné stanovisko," řekla předsedkyně kontrolního výboru Simona Žirovnická z ODS.

Podle vedoucího odboru životního prostředí města Jana Fišera není situace zatím kritická. "Zvířata mají dostatek žrádla, jsou v dobrém stavu. Minulý týden tam byla veterinární kontrola a neodhalila žádné problémy," popsal Fišer.

Zoo: Lidé mohou na záchranu areálu přispět

Ředitel zoologické zahrady Libor Hrubý s MF DNES od února, kdy popsala transakce s akciemi a navýšení základního jmění firmy o desítky milionů korun díky směnce, nekomunikuje.

Na zaslané otázky ohledně budoucnosti zoologické zahrady neodpověděl on ani nikdo jiný ze společnosti i přes urgence. Oficiálně zatím nesdělil ani městu, jak bude dále postupovat a co bude se zvířaty.

Na internetových stránkách pouze zoo oznámila, že lidé mohou na záchranu areálu přispět zasláním peněz na účet či návštěvou a že areál je stále otevřen denně od 9 do 18 hodin. Do konce března nabízí parkování zdarma.

První problémy Libora Hrubého začaly loni na podzim, když jej policisté obvinili, že nezaplatil stavbu turistického a relaxačního centra, které je součástí areálu zoologické zahrady. Škoda podle policie dosáhla 46 milionů korun.

"Objednal si zhotovení díla u společnosti z Prahy. Učinil tak i přesto, že věděl, že nemá zajištěné finanční prostředky na jeho úhradu, byť stavitele utvrzoval, že má dostatek finančních prostředků na úhradu celého díla. Hovořil o vlastních, byť pravděpodobně neexistujících zdrojích, či o příslibu dotace regionálního operačního programu, ta se také ukázala jako podvodně vyžádaná," komentoval mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Kriminalisté Hrubého viní i z dotačního podvodu, když žádal o dotaci právě na zmiňovanou stavbu a podepsal podle policie čestné prohlášení, že má zajištěné finanční prostředky na spolufinancování.