Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

  16:47aktualizováno  16:47
Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice příliš, proto rada města žádá o odborné posouzení ceny. Stavební práce mohou odstartovat už příští rok.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

S 25 pokoji pro jednotlivce nebo páry a dalšími 45 lůžky pro lidi se stařeckou demencí počítá velký projekt Centra pro seniory, které má vzniknout v Táboře nedaleko nemocnice.

Se stavbou se sice počítá, ale při posledním jednání rady města řešili její členové příliš vysokou cenu tohoto projektu.

Upozornil na ni člen finančního výboru Miloš Tuháček (Piráti). Nelíbí se mu příliš vysoká cena v přepočtu za jedno lůžko.

„Podle materiálu starosty ze 2. září má stát domov pro seniory již 245 milionů korun. Postupně se tak dostáváme na tři miliony a více na jedno lůžko. Z informací ministerstva práce a sociálních věcí a Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR jsem ale zjistil, že obvyklá částka se pohybuje maximálně na polovině. Proto jsem navrhl odborné nezávislé posouzení,“ oznámil Tuháček.

Starosta města Jiří Fišer (Tábor 2020) upozornil, že částka vychází z předběžné informace projektantů. Dokumentace zatím není dokončená. „Není vysoutěžený zhotovitel, jenž by řekl, že akci udělá za konkrétní částku,“ zmínil.

Zároveň sdělil, že se rada města jednoznačně shodla na dalším postupu. „Pokud se tak stane a cena vzroste, což je vzhledem k situaci na trhu stavebních prací pravděpodobné, rozhodli jsme se s předstihem obrátit na Asociaci poskytovatelů sociálních služeb ČR. Na projekt by se neměla podívat z hlediska stavebně-technického, ale provozního,“ uvedl Fišer.

Původní částka byla 170 milionů

Původní odhad byl necelých 170 milionů korun. Ten současný je o 70 milionů vyšší. Radnice teď čeká na některé potřebné dokumenty, a tak má čas na to, aby se otázkou celkové částky zabývala.

Starosta Fišer tak osloví Asociaci poskytovatelů sociálních služeb ČR se žádostí o provedení porovnání průměrné ceny na lůžko v obdobných zařízeních pro seniory. Zároveň má podat žádost o návrh na revizi projektu tak, aby byla akce levnější.

„Cena za lůžko by měla být nižší, maximálně 1,5 milionu korun. Tady to nejde úplně mechanicky porovnat, protože domov zahrnuje i jiné objekty, ale cena je i tak podstatně vyšší. Je třeba, aby se na to podíval někdo, kdo má přehled o tom, jak se ceny pohybují ve srovnatelných objektech,“ myslí si Tuháček.

MF DNES oslovila Asociaci poskytovatelů sociálních služeb ČR sídlící v Táboře. Odtud je i její prezident Jiří Horecký. Ten domněnku uvolněného člena rady města potvrzuje.

„Částka je vysoká. Zjišťoval jsem aktuální informace ze dvou zdrojů. Volal jsem třem největším soukromým poskytovatelům, kteří v posledních dvou až třech letech postavili alespoň jeden domov. Všichni potvrdili, že maximální částka je milion a půl na jedno lůžko. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc investiční program, kde podporuje rekonstrukci nebo výstavbu domovů pro seniory. Ještě předloni zde byla podmínka, že kdo přesáhne tuto hodnotu, bude jeho žádost vyřazena. Od loňska se hradí maximálně milion a půl na dotaci. Ostatní ministerstvo považuje za náklady zbytné nebo vyšší,“ shrnuje.

Podle Horeckého by se dala akceptovat částka blížící se hodnotě dvou milionů korun. Tři miliony považuje za jeden z republikových rekordů.

„Pokud nás budou kontaktovat, poskytneme informace o tom, jaké jsou průměrné náklady u našich členských organizací. Jsou to i města, obce či kraje. Pokud by město chtělo, můžeme udělat revizi celého projektu a ukázat na to, co ho tak nadměrně prodražuje,“ dodává Horecký.

Stručné porovnání je otázka čtrnácti dnů. Revize projektu by mohla trvat čtyři až šest týdnů.

Součástí investice do Centra pro seniory mají být byty s pečovatelskou službou a prostor pro péči o lidi se stařeckou demencí. V současné době jsou na území města tři domy s pečovatelskou službou se 133 lůžky a jeden domov pro seniory s kapacitou 143 lůžek.

Starosta Jiří Fišer uvedl, že by měla radnice vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele v zimních měsících, aby se mohlo stavět na jaře příštího roku. Věc by se měla řešit na příštím zasedání rady naplánovaném na 24. září.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

Chci řešit silnice na jihu i úbytek lékařů na vsích, říká senátor Faktor

Novým senátorem pro obvod Českobudějovicka a Třeboňska se stal nezávislý...

Podnikatel Ladislav Faktor ovládl druhé kolo senátních voleb a v horní komoře parlamentu nahradí za Českobudějovicko a...

U Písku narazil kamion do osobního auta. Směr na Prahu je uzavřený

Kamion v kopci narazil do osobního vozu značky Renault.

Vážná nehoda se odpoledne stala na Písecku. Na hlavním tahu na Prahu tam kamion zezadu narazil do osobního auta. Řidič...

Po loňské bídné sezoně zažívají palírny na jihu Čech rekordní rok

V palírně Českého zahrádkářského svazu v Rudolfově na Budějovicku počítají, že...

Jihočeské lihovary zažívají historickou sezonu. Letošní rok označují za rekordní a na některých místech už ovoce od...

Najdete na iDNES.cz