Fotbalisté Táborska se radují z gólu proti Frýdku-Místku.

Fotbalisté Táborska se radují z gólu proti Frýdku-Místku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

První liga v Táboře? Chybí peníze na fotbalový stadion

  • 0
Mají jeden velký a drahý sen. Táborští fotbalisté z FC MAS Táborsko coby současní lídři druhé nejvyšší soutěže v zemi mají nakročeno do 1. ligy mezi šestnáct nejúspěšnějších fotbalových klubů Čech a Moravy. Aby mohli tuto soutěž hrát doma, potřebují odpovídající stadion. Tedy přebudovat za 130 milionů korun areál v Kvapilově ulici, kde by hostili domácí zápasy místo na hřišti v Sezimově Ústí. Jenže politici rychlé a drahé investici nakloněni nejsou.

Narychlo se fotbalisté pokusili s městem domluvit nyní v březnu na zastupitelstvu. Radní a předseda TOP 09 Petr Krůček, který stadion dlouhodobě prosazuje, předložil návrh na stavbu za 130 milionů.

Město by si stadion v hodnotě 87 milionů za symbolickou korunu vzalo a přebudovalo. Sportovci by pak platili nájem. Jenže zastupitelé se o této variantě vůbec nechtěli bavit. Městský rozpočet s takovou investicí nepočítal.

A tak to Krůček zkusil znovu a jinak. Na radě města předložil návrh, aby Tábor podpořil fotbalisty pětimilionovou dotací. Za ni by se pustili do přestavby stadionu tak, aby se zde od srpna mohla hrát druhá liga a od poloviny roku 2015 pak nejvyšší Gambrinus liga.

Radní poslali návrh zastupitelům, kteří rozhodnou v polovině dubna. "Teď bychom jim dali dotaci a získali čas pro vyjednávání o převzetí stadionu. Pod městem funguje plavecký či atletický stadion, tak nevím, proč by takto nemohl fungovat i fotbalový," hájí záměr Krůček.

Pomoc fotbalistům ale není tak jednoduchá. Klub získal dotaci ze státního rozpočtu na rekonstrukci hřiště a umělou trávu v roce 2006, a to ve výši 12 milionů korun. V podmínkách je i desetiletá blokace, kdy musí být hřiště využívané. Ve stejném roce pak na umělý povrch přispěla i radnice částkou 11,5 milionu za podobných podmínek jako ministerstvo financí.

To může být kámen úrazu, protože na umělé trávě, která na stadionu musí být podle smluv alespoň do roku 2016, se ligové zápasy hrát nesmějí. "Současná dotace, o kterou fotbalisté žádají, má sloužit na odstranění umělé trávy a její nahrazení klasickým trávníkem, což je v rozporu s oběma dotačními smlouvami, jak s ministerstvem financí, tak s městem Táborem," varuje opoziční zastupitel Ladislav Šedivý z KSČM.

Starosta Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020 už fotbalistům odeslal dopis, aby městu předložili všechny podmínky a omezení, které se vážou k dotacím na umělou trávu. "Nechci, abychom se kvůli případné dotaci dostali do potíží. Bez této znalosti a stanoviska ministerstva financí o tom zastupitelé nemohou rozhodnout," řekl Fišer.

Problémy s dotacemi naopak vedení týmu MAS Táborsko odmítá. Umělá tráva, kterou nyní využívají hráči na stadionu v Kvapilově ulici, by po úpravě areálu sloužila fotbalistům na jiném místě.

"Žádnou dotační smlouvu bychom neporušili a ani nemusíme vracet peníze. Od ministerstva financí máme kladné vyjádření, že na stadionu může být přírodní trávník. Tady jde zejména o to, že areál v Kvapilově ulici má výhradně sloužit sportu, a ne aby se například zastavěl. Dotační podmínky bychom tedy splnili i s přírodním trávníkem," upozornil výkonný ředitel fotbalového klubu Tomáš Samec.

Někteří opoziční zastupitelé vybudování nového stadionu nepodpoří prý i proto, že zápasy často přinášejí problémy s chuligány.

Opoziční zastupitelé se obávají, že tito výtržníci by museli před a po zápase projít celým městem od stadionu přes jordánskou hráz až na autobusové a vlakové nádraží. I proto navrhují, aby město případně uvažovalo o rekonstrukci stadionu na Blanickém předměstí blízko vlakového nádraží.

Když radní klubu pětimilionovou dotaci neposkytnou, Táborsko i tak chce od podzimu hrát na částečně upraveném stadionu "Na Kvapilce". "První etapu, která zahrnuje právě výměnu povrchu, postavení tribuny a vybudování dalšího zázemí, bychom rádi udělali během letních měsíců. Pokud bychom peníze od radnice nezískali, byla by to pro nás nepříjemnost. Ale i tak chceme s rekonstrukcí pokračovat a sháníme peníze také od sponzorů," doplňuje Samec.

Po sportovní stránce je Táborsko na nejlepší cestě do první fotbalové ligy. I kdyby do nejvyšší soutěže na podzim nastoupili, určitě by část svých domácích zápasů museli hrát na jiných stadionech. Ani poupravený areál či hřiště v Sezimově Ústí rozhodně nevyhovují přísným požadavkům fotbalového svazu.

"Stadion, který splňuje ligové parametry, by stál šedesát až sedmdesát milionů. Museli bychom mít vyhřívaný trávník, umělé osvětlení a stadion by musel pojmout daleko více diváků. Proto by Táborsko nějaký čas hrálo úplně na jiném místě a během sezony 2014/2015 by se tým vrátil na nový domácí stadion," uzavírá Samec.

Na nový svatostánek se těší i fanoušci Táborska. "Byl bych rád, aby se stadion tady v Táboře začal co nejdříve přestavovat, protože letos postupu do ligy věřím. A nerad bych na domácí utkání jezdil třeba do Příbrami," dodává 55letý fanoušek Táborska Milan Hlavačka.

,