Nejvíc peněz spolknou splátky za odbahnění Jordánu

Nejvíc peněz spolknou splátky za odbahnění Jordánu | foto: SLAVOMÍR KUBEŠ, MF DNES

Tábor schválil rozpočet, příští rok utratí 943 milionů korun

  • 0
Rozpočet Tábora pro rok 2013 bude přebytkový. Opozice ho ale kritizuje. Podle ní totiž zadlužuje město. Starosta se brání a tvrdí, že radnice šetří, jak jen to jde. Město neplánuje žádné velké investice.

Oproti letošku příjmy druhého největšího města v Jihočeském kraji klesnou pod miliardu. Pro rok 2013 město neplánuje obří investice, víceméně bude investovat jen do nejnutnějších akcí. Nejvíce spolknou splátky za odbahnění údolní nádrže Jordán, na které proteče rozpočtem bezmála 200 milionů korun, většinu částky tvoří dotace.

Rozpočet pro příští rok počítá s příjmy 950,7 milionu korun a výdaji ve výši 943,2 milionu. Pro představu: počítá s tím, že platy městských zaměstnanců nebudou růst a ani klesat. Je v něm zahrnuto 18 milionů korun na rekonstrukci Křižíkova náměstí v centru města, 40 milionů korun na opravy městských bytů a více jak 335 milionů korun na nejrůznější opravy, úpravy či modernizace městských budov.

"Ve fondu rezerv počítáme s 25 miliony korun na rekonstrukce základních a mateřských škol a s deseti miliony korun na průmyslovou zónu Vožická," popsala místostarostka Olga Bastlová.

Plánované přijmy jsou nereálné, upozorňuje opozice

Naopak opozice měla s návrhem rozpočtu problém. Například podle sdružení Jinak! vychází z nereálných očekávání daňových příjmů a zbytečně zadlužuje město.

"Na konci příštího roku bude zadlužení města úvěry 183 milionů korun. Za tento rok se zvýší o 4,5 milionů korun, protože bude čerpán nový úvěr 25 milionů korun. Ačkoliv ještě rozpočtový výhled do roku 2016 počítal s čerpáním nových úvěrů ve výši 12 až 15 milionů korun ročně, aby se úvěrové zatížení města snížilo," komentoval zastupitel a právník Miloš Tuháček z Jinak!

Nedovolíme si koupit ani koberec

Strážníci v Táboře mají jako první v kraji k dispozici elektroskútr.

Podle starosty Jiřího Fišera z hnutí Tábor 2020 se město snaží šetřit, jak to jen jde. Městští strážníci používají elektroskútry, služební auta jezdí na plyn.

"Navíc, když se někam jede, tak se úředníci sdružují. A neplýtvá se ani v kancelářích, kam si nedovolíme koupit ani nový koberec. Materiál, jako je papír, kupujeme přes elektronické aukce, šetříme i za energii nebo volání," komentoval starosta Jiří Fišer.

Jinak! zároveň navrhuje, aby městské společnosti vytvářely větší zisk. Třeba z lesů. "Je smutné, že město vlastní zhruba 1 500 hektarů lesů a má z nájmu od Správy lesů města Tábora jen necelý půlmilion korun ročně, například Český Krumlov získal loni za zhruba stejnou výměru lesů téměř tři miliony korun," doplnila zastupitelka Michaela Petrová.