Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

V Táboře a okolí chystají čtyři soukromé školy s alternativní výukou

  • 5
Rodiče z Táborska, kteří hledají pro své děti alternativní výuku, budou mít brzy široký výběr. Ve městě nad Jordánem a blízkém okolí mají vzniknout do září 2018 čtyři soukromé základní školy. Jde o waldorfskou, dvě Montessori a Scio školu.

Jako první se má otevřít už letos v září Základní waldorfská škola Mistra Jana v Ratibořských Horách u Tábora. Její žáci najdou zázemí v budově obecní malotřídky.

„Se zápisem počítáme 7. dubna, v tuto chvíli máme pro první třídu připraveno 20 dětí,“ uvedla Pavlína Trojovská ze Základní waldorfské školy Mistra Jana s tím, že připravovaná škola už má vyřízenou většinu potřebných dokumentů. Získala souhlas od táborské radnice i Jihočeského kraje, hygieniků i stavebního úřadu.

„Chybí nám už jen vyjádření ministerstva školství, na které jsme podávali žádost vloni v září. Víme, že tam to visí kvůli tomu, že ministerstvo je přetížené a nestíhá,“ podotkla Trojovská.

Starosta Ratibořských Hor Radek Lamboj potvrdil, že novinka má v obci s klasickou základní školou dveře otevřené.

Za školou stojí obecně prospěšná společnost Janíček

„Kapacita naší budovy je 130 žáků, v současnosti v ní máme v pětitřídní malotřídce jenom 30 dětí. Fakt je, že s blížícím se termínem zápisu už bychom měli rádi v ruce dva papíry - návrh smlouvy o podmínkách, za nichž tu bude soukromá škola fungovat, a registraci od ministerstva školství,“ sdělil Lamboj, který dal zřizovatelům nové školy ultimátum do 8. března.

„Potřebuji mít nějaké záruky. Už proto, abych uměl odpovědět místním, kteří se o zápis do alternativní školy zajímají,“ zdůvodnil starosta.

Za připravovanou waldorfskou školou stojí táborská obecně prospěšná společnost Janíček, která slibuje otevření první třídy za jakékoli situace. I kdyby nedostala do zápisu potřebnou akreditaci, má připraveno několik záložních variant - třeba podmínečný zápis, nebo domluvu se školou, která si ji vezme dočasně „pod křídla“. Roční školné bude 13 800 korun.

Další tři alternativní školy vzniknou o rok později. Jsou to škola při Česko-anglické Montessori školce Pampeliška, Scio škola a základní škola, kterou chystá Montessori mateřská škola Mufík Dětem.

„Devadesát procent našich rodičů chce tímto směrem pokračovat i v základním vzdělávání,“ řekla Alexandra Pártlová z Montessori školky Pampeliška.

Vedení táborské radnice nové školy vítá

Teď fungují v Táboře dvě soukromé školy, Základní škola Bernarda Bolzana a Táborské soukromé gymnázium a Základní škola. Učí se v nich 254 žáků z celkem 3 063 žáků na táborských základních školách. Ve městě existuje i církevní základní škola, která má 133 žáků.

Vedení táborské radnice vzniku nových škol fandí. „Zásadně jsem pro podporu co nejširšího spektra vzdělávání. Ale vždycky se privátních zřizovatelů ptám, jestli mají jasno, kde budou sídlit, jestli mají zajištěné kantory a žáky, kteří jim školu naplní. A potom je to otázka školného,“ říká táborský starosta Jiří Fišer (Tábor 2020).

Konkurence šesti městských základních škol se Fišer neobává. „Myslím si, že když chce někdo něco zvláštního, ať to má. Je to na zodpovědnosti rodičů, aby vybrali pro své dítě vhodnou školu,“ míní starosta.

V jižních Čechách funguje devět soukromých základních škol, z toho tři pro děti s postižením. Další čtyři jsou církevní. Výjimečnému postavení mezi alternativními školami na jihu Čech se těší waldorfská Základní škola Svobodná a Mateřská škola v Písku, kterou zřizuje od začátku město.

„Fungujeme už 26 let. V základní škole učíme 212 žáků v devíti třídách, ve školce 96 dětí ve čtyřech třídách. Jezdí k nám děti z celého Písecka i Strakonicka až od Blatné,“ popsal ředitel školy Miloslav Machač.

Nejčastějším zřizovatelem základních škol na jihu Čech jsou obce, které jich mají celkem 223. Provoz dalších dvaceti základních škol pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami platí Jihočeský kraj.