Táborská radnice chce použitým posypovým štěrkem vyspravovat cesty

  18:47aktualizováno  18:47
Táborská radnice vymyslela, jak využít štěrk, kterým se v zimě sypou namrzlé chodníky a silnice. Až materiál na jaře zametou cestáři, bude se používat na opravy uliček či méně používaných přístupových cest. Dosud se přitom štěrk vozil na skládku. Město tak chce ušetřit asi 450 tisíc korun ročně.
Štěrk, která nasypou posypové vozy na silnice, chce táborská radnice dál využít. Plánuje, že s ním bude spravovat méně používané cesty a uličky.

Štěrk, která nasypou posypové vozy na silnice, chce táborská radnice dál využít. Plánuje, že s ním bude spravovat méně používané cesty a uličky. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Táborská radnice už pro zametený inertní materiál vymyslela i vlastní výraz - říká mu smetky. Až dosud je vozila na skládku, kde zbytečně zabíraly místo, a hlavně město stálo skládkování samozřejmě další peníze.

"Teď chceme smetky využít jako materiál na zpevnění účelových komunikací třeba v zahrádkářských koloniích. Už jsme si i nechali udělat od hygieniků rozbory, které potvrdily, že materiál lze použít na vyspravení cest, protože neobsahuje žádné nevhodné látky," vysvětluje tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.

Technické služby v Táboře smetou z ulic po zimě stovky tun posypového materiálu.  "Od března do listopadu je to přes dva tisíce tun. První cesty se již zkoušely s tímto materiálem letos opravit, nejlepší je první smetený posyp, protože ten není plný bláta," vysvětlil Zdeněk Vrtiška, který má na starosti u Technických služeb Tábor čištění a údržbu města.

V Soběslavi se podobný systém neosvědčil

Tábor teď spočítal, kolik ušetří na skládkovném za posypový materiál. Ročně to bude zhruba 450 tisíc korun, protože odhaduje, že na opravy využije zhruba 600 tun materiálu.  "Obyvatelům třeba na menší opravy příjezdových cest k domům bude nabízen i odfrézovaný asfalt, kterým lze takto cesty také vyspravit," dodal Šrámek.

Posudek, který si táborská radnice nechala na kvalitu smeteného štěrku vypracovat, je povinný. Podle hygieniků ze Zdravotního ústavu v Českých Budějovicích, kteří jej zhotovili, jej musí každé město, které by takto chtělo štěrk využívat, mít.

Aby mohl štěrk přijít do rozbitých silnic, nesmí obsahovat těžké kovy ani jiné škodliviny. Podle zákona je totiž tento materiál odpadem.

Soběslav, která je od Tábora vzdálena jen dvacet kilometrů, už před několika lety podobné využití štěrku zkoušela. Dnes jej však už vozí na skládku.  "Neosvědčilo se nám to, protože když jsme s tím silnice zavezli, tak se to stejně propadalo a nebylo to zrovna dobré řešení. Byla to jen zkouška," uzavřel šéf Technických služeb v Soběslavi Petr Bělohlav.Nejčtenější

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Archeologové našli v místech, kudy povede D3, zbytky domu z 12. století

Archeologové našli na rekonstruovaném nádraží v Jaroměři cenné předměty z doby...

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3, u Starých Hodějovic ostatky domu z...

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

Pajič nestál o rozehrání ve druhé lize, tak v Budějovicích skončil

Slovinský útočník Rok Pajič v dresu Českých Budějovic.

Ve své páté sezoně v Motoru už do hry nenaskočil. Třiatřicetiletý slovinský útočník Rok Pajič odchází z...

Další z rubriky

Chlapec z Českého Krumlova, kterého hledala policie, je doma

Ilustrační snímek

Jihočeská policie odvolala pátrání po jedenáctiletém chlapci z Českého Krumlova, v neděli se sám vrátil domů. Jeho...

V oboru zůstává přes 70 procent absolventů, říká děkanka pedagogické fakulty

„V nových akreditacích chystáme výrazné navýšení praxe ve školách,“ říká...

Nová děkanka Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Helena Koldová zná její prostředí důkladně. Fakultu vystudovala,...

V Ratiboři na Písecku vyhořel byt, hasiči v něm našli mrtvou ženu

Při požáru bytu zemřela seniorka. Ostatní stihli dům opustit bez zranění.

Jeden lidský život si vyžádal požár, který ráno zachvátil byt v domě ve vesnici Ratiboř na Písecku. Šest lidí z...

Najdete na iDNES.cz