Čechoameričan Pavel Neufus má ve své sbírce i zlatou desku Franka Zappy z roku 1973.

Čechoameričan Pavel Neufus má ve své sbírce i zlatou desku Franka Zappy z roku 1973. | foto: Slavomír Kubeš , MF DNES

Táborský sběratel má přes milion desek, chce je ukazovat v muzeu

  • 8
Čechoameričan Pavel Neufus, který vlastní jednu z největších kolekcí vinylových gramodesek v Evropě, chce otevřít jejich muzeum v Táboře, kde žije. Elpíčka chce vystavit příští rok v Žižkově ulici, kde by kromě alb čekaly návštěvníky také výstavy a tematické večery.

Elpíčka sbírá od mládí. Na zdech u něj visí plakáty, fotky, stovky raritních desek, které mapují hudební historii. Členové Beatles přecházejí slavný chodník na Abbey Road, o kus dál visí zlatá deska Franka Zappy z roku 1973. Další tisíce vinylů jsou v krabicích v ostatních místnostech a statisíce ve skladech v americkém Houstonu.

"Kolik jich mám přesně? Sám už to ani pořádně nevím, ale přes milion to bude určitě," říká sedmapadesátiletý Neufus. Nyní žije na okraji Starého Města v Táboře.

S "byznysem" začal v roce 1968 na Václavském náměstí v Praze, kde se scházeli sběratelé odznáčků. Mezi ně jednou přišel s kamarády Pavel Neufus a začal prodávat LP desky. "Vyskládali jsme je na zem, měnili a prodávali. Po roce 1969 nás rozehnali policajti a burzy se přesunuly na Letnou a do dalších míst. Jezdili na ně nadšenci z celých Čech," vypráví Neufus.

Dlouho žádal o výjezdní doložku. Když ji konečně v roce 1978 získal, emigroval přes Rakousko do USA. Pracoval jako řidič a začal znovu kompletovat LP svých rockových oblíbenců. Českou sbírku totiž před svým odjezdem prodal. V Americe založil agenturu Houston Records Conventions se sídly v Texasu a coloradském Denveru. Když pořádal burzy s deskami, chodili k němu nakupovat třeba i muzikanti ze ZZ TOP.

Muzeum na druhý pokus

Po roce 1998 se začal vracet častěji do Tábora. "Moje bývalá manželka zde má matku, tak jsme s dětmi jezdili za babičkou. Nakonec se mi tu tak zalíbilo, že jsem tady koupil dva domy," líčí muž v klobouku s americkým přízvukem.

Do jižních Čech přivezl i velkou část své kolekce a sen o muzeu hudby v Táboře. Nejprve uspořádal tematickou výstavu o Franku Zappovi a v září 2008 poprvé na pár dní zpřístupnil návštěvníkům své hudební poklady ve velkých prostorech v Lucínově ulici. "Město však muzeu hudby nebylo finančně nakloněné, tak jsem to zase musel zavřít. Dvě stě padesát metrů čtverečních jsem nemohl vytápět a starat se denně o provoz," popisuje.

Teď chystá otevřít muzeum v menším rozsahu v Žižkově ulici. Kvůli nemoci to však letos už nestihne. "Doufám, že příští rok zahájíme," plánuje Neufus.