Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Táborští se bojí dalšího prachu z kamionů. Loňská vyhláška je neplatná

  17:23aktualizováno  17:23
Radnice v Táboře loni vydala vyhlášku, kterou chtěla snížit prašnost. Přikazovala nákladním autům vozit sypké materiály na korbách pod plachtami. Je však v rozporu se zákonem, a ministerstvo ji nyní zruší. Obyvatelé části Čekanice mají strach z nového prachu v ulicích.

Obyvatelé Čekanic proti nákladním vozům dlouhodobě protestují. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Je tu prach a hluk, nemůžeme ani spát. Obyvatelé Čekanic u Tábora si stěžovali na nákladní automobily navážející materiál na stavbu železničního koridoru. A radnice v polovině loňského roku rychle zareagovala.

„Opsala“ vyhlášku od moravského Přerova, která přikazovala mít sypký náklad na korbě automobilů zaplachtovaný. Táborští věřili, že tím zlepší životní prostředí.

Jenže: vyhláška je podle ministerstva vnitra neplatná. Podobně totiž hovoří i nadřazenější zákon o provozu na silnicích. Ten říká, že náklad musí být zabezpečený proti samovolnému odlétávání.

Strážníci tak nemohou řidiče ani majitele náklaďáků pokutovat. Sankce mohou řidiči dostat jen ve správním řízení. Místní tak mají strach z dalšího prachu v ulicích. Obyvatelé domů v Čekanicích se shodují, že především v létě nemohou skoro otevírat okna a neustále utírají prach.

Ministerstvo vnitra loni při schvalování vyhlášky proti jejímu znění nic nenamítalo. Teď však poslalo dopis, ve kterém upozorňuje na rozsudky Krajského soudu v Ostravě. Ten zrušil pokuty za porušení stejné vyhlášky o zaplachtování automobilů v Přerově.

Strážníci pokuty dávat nebudou

„Ustanovení o povinnosti přepravovat sypký materiál v uzavřeném nákladovém prostoru nebo jinak bránit úletům prachu je v rozporu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích,“ píše ministerstvo a doporučuje vyhlášku zrušit.

Podle vedoucího odboru životního prostředí města Jana Fišera schválilo loni vyhlášku zastupitelstvo. A to jediné ji může nyní zrušit.

Jenže zastupitelé v pondělí 19. ledna rozhodli, že spornou vyhlášku nezruší. Že by však za její nedodržení nyní městští policisté dávali postih, pravděpodobně už nehrozí. „Takový přestupek se dá řešit i domluvou,“ řekl starosta města Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Strážníci nyní našli řešení. Řidiče, kteří nebudou mít náklad zabezpečený, mohou poslat do správního řízení.

„Strážník už nemůže sice řešit přestupek na místě blokově, ale může jej předat do správního řízení na město spolu s důkazy,“ dodal šéf strážníků Petr Svoboda.

Prokázat, zda měl řidič dostatečně zabezpečený náklad, bude ve správním řízení složitější než při porušení vyhlášky. V zákoně se tomuto problému věnuje jediná věta, která obecně říká, že náklad musí být zabezpečen proti samovolnému odlétávání.

„Když se vozí plasty, tak je náklad překrytý sítí. Když ale člověk veze štěrk nebo písek, tak náklad vůbec neplachtuje. A když se třeba převáží stavební suť, tak se samozřejmě z nákladu práší. Ale vlastní náklad, kterým budou třeba cihly, rozhodně nebude odlétávat. Jsem zvědavý, jak by si s tím úřad poradil,“ naznačuje jeden z řidičů kamionů.

Na tahu tak bude ministerstvo. To téměř jistě zašle městu oficiální rozhodnutí, kterým platnost vyhlášky pozastaví. Umožňuje mu to zákon o obcích, pokud město nereaguje do 60 dnů na jeho upozornění o rozporu vyhlášky a zákona. Tím vyhláška přestane zcela platit.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Najdete na iDNES.cz