Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Táborští se bojí dalšího prachu z kamionů. Loňská vyhláška je neplatná

  17:23aktualizováno  17:23
Radnice v Táboře loni vydala vyhlášku, kterou chtěla snížit prašnost. Přikazovala nákladním autům vozit sypké materiály na korbách pod plachtami. Je však v rozporu se zákonem, a ministerstvo ji nyní zruší. Obyvatelé části Čekanice mají strach z nového prachu v ulicích.

Obyvatelé Čekanic proti nákladním vozům dlouhodobě protestují. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Je tu prach a hluk, nemůžeme ani spát. Obyvatelé Čekanic u Tábora si stěžovali na nákladní automobily navážející materiál na stavbu železničního koridoru. A radnice v polovině loňského roku rychle zareagovala.

„Opsala“ vyhlášku od moravského Přerova, která přikazovala mít sypký náklad na korbě automobilů zaplachtovaný. Táborští věřili, že tím zlepší životní prostředí.

Jenže: vyhláška je podle ministerstva vnitra neplatná. Podobně totiž hovoří i nadřazenější zákon o provozu na silnicích. Ten říká, že náklad musí být zabezpečený proti samovolnému odlétávání.

Strážníci tak nemohou řidiče ani majitele náklaďáků pokutovat. Sankce mohou řidiči dostat jen ve správním řízení. Místní tak mají strach z dalšího prachu v ulicích. Obyvatelé domů v Čekanicích se shodují, že především v létě nemohou skoro otevírat okna a neustále utírají prach.

Ministerstvo vnitra loni při schvalování vyhlášky proti jejímu znění nic nenamítalo. Teď však poslalo dopis, ve kterém upozorňuje na rozsudky Krajského soudu v Ostravě. Ten zrušil pokuty za porušení stejné vyhlášky o zaplachtování automobilů v Přerově.

Strážníci pokuty dávat nebudou

„Ustanovení o povinnosti přepravovat sypký materiál v uzavřeném nákladovém prostoru nebo jinak bránit úletům prachu je v rozporu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích,“ píše ministerstvo a doporučuje vyhlášku zrušit.

Podle vedoucího odboru životního prostředí města Jana Fišera schválilo loni vyhlášku zastupitelstvo. A to jediné ji může nyní zrušit.

Jenže zastupitelé v pondělí 19. ledna rozhodli, že spornou vyhlášku nezruší. Že by však za její nedodržení nyní městští policisté dávali postih, pravděpodobně už nehrozí. „Takový přestupek se dá řešit i domluvou,“ řekl starosta města Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Strážníci nyní našli řešení. Řidiče, kteří nebudou mít náklad zabezpečený, mohou poslat do správního řízení.

„Strážník už nemůže sice řešit přestupek na místě blokově, ale může jej předat do správního řízení na město spolu s důkazy,“ dodal šéf strážníků Petr Svoboda.

Prokázat, zda měl řidič dostatečně zabezpečený náklad, bude ve správním řízení složitější než při porušení vyhlášky. V zákoně se tomuto problému věnuje jediná věta, která obecně říká, že náklad musí být zabezpečen proti samovolnému odlétávání.

„Když se vozí plasty, tak je náklad překrytý sítí. Když ale člověk veze štěrk nebo písek, tak náklad vůbec neplachtuje. A když se třeba převáží stavební suť, tak se samozřejmě z nákladu práší. Ale vlastní náklad, kterým budou třeba cihly, rozhodně nebude odlétávat. Jsem zvědavý, jak by si s tím úřad poradil,“ naznačuje jeden z řidičů kamionů.

Na tahu tak bude ministerstvo. To téměř jistě zašle městu oficiální rozhodnutí, kterým platnost vyhlášky pozastaví. Umožňuje mu to zákon o obcích, pokud město nereaguje do 60 dnů na jeho upozornění o rozporu vyhlášky a zákona. Tím vyhláška přestane zcela platit.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Budějovické centrum Piano má opět zpoždění. Otevření se odkládá

Administrativní centrum Piano vzniká u křižovatky Mánesovy a Lidické ulice v...

Na administrativní budově na rohu Mánesovy a Lidické ulice v Českých Budějovicích se stále pracuje. Hotová měla být v...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Najdete na iDNES.cz