Obyvatelé Čekanic proti nákladním vozům dlouhodobě protestují.

Obyvatelé Čekanic proti nákladním vozům dlouhodobě protestují. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Táborští se bojí dalšího prachu z kamionů. Loňská vyhláška je neplatná

  • 1
Radnice v Táboře loni vydala vyhlášku, kterou chtěla snížit prašnost. Přikazovala nákladním autům vozit sypké materiály na korbách pod plachtami. Je však v rozporu se zákonem, a ministerstvo ji nyní zruší. Obyvatelé části Čekanice mají strach z nového prachu v ulicích.

Je tu prach a hluk, nemůžeme ani spát. Obyvatelé Čekanic u Tábora si stěžovali na nákladní automobily navážející materiál na stavbu železničního koridoru. A radnice v polovině loňského roku rychle zareagovala.

„Opsala“ vyhlášku od moravského Přerova, která přikazovala mít sypký náklad na korbě automobilů zaplachtovaný. Táborští věřili, že tím zlepší životní prostředí.

Jenže: vyhláška je podle ministerstva vnitra neplatná. Podobně totiž hovoří i nadřazenější zákon o provozu na silnicích. Ten říká, že náklad musí být zabezpečený proti samovolnému odlétávání.

Strážníci tak nemohou řidiče ani majitele náklaďáků pokutovat. Sankce mohou řidiči dostat jen ve správním řízení. Místní tak mají strach z dalšího prachu v ulicích. Obyvatelé domů v Čekanicích se shodují, že především v létě nemohou skoro otevírat okna a neustále utírají prach.

Ministerstvo vnitra loni při schvalování vyhlášky proti jejímu znění nic nenamítalo. Teď však poslalo dopis, ve kterém upozorňuje na rozsudky Krajského soudu v Ostravě. Ten zrušil pokuty za porušení stejné vyhlášky o zaplachtování automobilů v Přerově.

Strážníci pokuty dávat nebudou

„Ustanovení o povinnosti přepravovat sypký materiál v uzavřeném nákladovém prostoru nebo jinak bránit úletům prachu je v rozporu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích,“ píše ministerstvo a doporučuje vyhlášku zrušit.

Podle vedoucího odboru životního prostředí města Jana Fišera schválilo loni vyhlášku zastupitelstvo. A to jediné ji může nyní zrušit.

Jenže zastupitelé v pondělí 19. ledna rozhodli, že spornou vyhlášku nezruší. Že by však za její nedodržení nyní městští policisté dávali postih, pravděpodobně už nehrozí. „Takový přestupek se dá řešit i domluvou,“ řekl starosta města Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Strážníci nyní našli řešení. Řidiče, kteří nebudou mít náklad zabezpečený, mohou poslat do správního řízení.

„Strážník už nemůže sice řešit přestupek na místě blokově, ale může jej předat do správního řízení na město spolu s důkazy,“ dodal šéf strážníků Petr Svoboda.

Prokázat, zda měl řidič dostatečně zabezpečený náklad, bude ve správním řízení složitější než při porušení vyhlášky. V zákoně se tomuto problému věnuje jediná věta, která obecně říká, že náklad musí být zabezpečen proti samovolnému odlétávání.

„Když se vozí plasty, tak je náklad překrytý sítí. Když ale člověk veze štěrk nebo písek, tak náklad vůbec neplachtuje. A když se třeba převáží stavební suť, tak se samozřejmě z nákladu práší. Ale vlastní náklad, kterým budou třeba cihly, rozhodně nebude odlétávat. Jsem zvědavý, jak by si s tím úřad poradil,“ naznačuje jeden z řidičů kamionů.

Na tahu tak bude ministerstvo. To téměř jistě zašle městu oficiální rozhodnutí, kterým platnost vyhlášky pozastaví. Umožňuje mu to zákon o obcích, pokud město nereaguje do 60 dnů na jeho upozornění o rozporu vyhlášky a zákona. Tím vyhláška přestane zcela platit.