V Písku zahájilo provoz nové Technologické centrum (na fotce vpravo), které se...

V Písku zahájilo provoz nové Technologické centrum (na fotce vpravo), které se zaměřuje na podporu a rozvoj prodeje informačních a komunikačních technologií. | foto: David Veis, ČTK

IT mozky sedí pod jednou střechou, v Písku otevřeli centrum technologií

  • 1
V supermoderní zařízení se za tři roky proměnila polorozpadlá budova píseckých kasáren. V objektu, kde dříve sídlili spojaři, v úterý zahájilo provoz jedno z nejmodernějších technologických center v Evropě. Zaměřuje se na rozvoj informačních a komunikačních technologií.

Místo budou využívat světoznámé IT firmy, státní správa nebo vysoké školy. Přestavba stála 450 milionů korun, z toho 250 milionů pokryla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu ČR.

Technologické centrum Písek (TCP) nabídne soukromému i veřejnému sektoru nejmodernější informační a komunikační technologie. Chce být i centrem vývoje.

Zatím tam momentálně působí šest firem s celkovým počtem asi padesáti zaměstnanců. Středisko dále jedná s desítkou dalších firem. Celkem by v píseckém centru mělo najít práci 300 lidí.

Samotná stavba byla náročná hlavně z hlediska technického zázemí. "Takové centrum má být úžasným a dokonalým technickým zázemím pro firmy a akademickou sféru a podhoubím pro inovace. Projektovat tři až pět let dopředu technologie, které jsou morálně zastaralé po několika měsících, je velmi složité," uvedl duchovní otec projektu a jednatel TCP Jaromír Grégr.

Výzkum a vývoj

Základem TCP je výkonné datové centrum, které se nachází ve spodní části budovy.

"Datové centrum je v podstatě prostor pro IT technologie - počítače, servery a komunikační zařízení. Každý z nás taková centra využívá denně, aniž by to mnohdy věděl. Využíváme je, kdykoli se připojujeme na internet, datová centra ale také třeba řídí provoz nebo počítají předpověď počasí," vysvětlil technický ředitel TCP Pavel Bábl.

Kromě datového centra a kancelářských prostor jsou důležitou součástí centra také výzkumná a vývojová pracoviště. TCP hodlá úzce spolupracovat se středními a hlavně vysokými školami. Studenti mohou uskutečnit své projekty, které by jinak pro ně byly technologicky nedostupné.

"Technologická centra nejsou významná jen pro určité firmy, důležitá je také podpora inovačního rozvoje regionu. Činnost takových center má často za následek vznik nových firem s perspektivními produkty, které uvádějí na trh. Vede to k růstu počtu pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou. Firmy utrácejí peníze a roztáčí spirálu, ze které má prospěch celý region," zdůraznil široký efekt podobných zařízení výkonný ředitel TCP Radovan Polanský.

Z ruiny bude druhá část centra

Na projektu TCP od počátku spolupracuje společnost IBM zaměřující se na poskytování služeb IT. Další partneři, se kterými Technologické centrum Písek postupně navázalo spolupráci v této oblasti, jsou Schneider Electric, Juniper, Arow ECS, Microsoft a Conteg a mnoho dalších.

Budova nabízí 5 700 metrů čtverečních kancelářských prostor k zasídlení firem a mnoho konferenčních sálů pro pořádání různých druhů kongresů, seminářů nebo společenských akcí.

TCP patří i budova naproti v Žižkových kasárnách. Ta zatím vypadá jako ruina, ale už v příštím roce by se tam mělo začít se stavebními pracemi a objekt se změní na druhou část technologického centra. "To bude zaměřené na energeticky úsporné technologie," naznačil Polanský.