takto by měla vypadat jaderná elektrárna Temelín po rozšíření o dva bloky.

takto by měla vypadat jaderná elektrárna Temelín po rozšíření o dva bloky.

Temelín dostaví tisíce dělníků. Okolní obce přemýšlí, kde je ubytují

  • 3
Na čtyři tisíce lidí zaměstná dostavba třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Okolní obce se už připravují na nápor stavbařů, řidičů, techniků a dalších pracovníků, které k nim obří stavba přivede. ČEZ připravuje obchvaty okolo 11 obcí, s jejichž stavbou hodlá začít po roce 2015.

Starostové z okolí Temelína se chtějí na situaci připravit, přestože představy tří uchazečů o dostavbu nových jaderných bloků na bydlení jejich pracovníků mohou být rozdílné.

"V Týně můžeme reálně přijmout mezi tisícem až dvěma tisíci lidí. Nikdo ale neodhadne skutečný zájem předem, protože strategie soutěžících firem je různá. Některé hodlají stavět městečko pro pracovníky u samotné elektrárny, další chtějí víc využívat kapacit z okolí," uvedl vltavotýnský starosta Milan Šnorek.

Týn nad Vltavou je nejbližším větším městem u Temelína. Žije tu 8200 obyvatel, přičemž 400 z nich dojíždí denně okolo pěti kilometrů do práce v jaderné elektrárně.

Hlavní nápor nových zaměstnanců rozsáhlé stavby očekává ČEZ po roce 2015, kdy mají začít stavební práce na elektrárně.

"Předpokládáme, že dostavba Temelína přinese 4 000 pracovních míst. Je to ale zatím odhad, který vychází mimo jiné z údajů ze stavby třetího bloku finské elektrárny Olkiluoto," potvrdil mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Skladba profesí bude poměrně široká, základ tvoří především stavební dělníci, vysoce kvalifikovaní technici a třeba budoucí operátoři. K nim se přidají pracovní místa v dopravě i restauracích, zvýšený zájem bude také o ubytování.

ČEZ chce v okolí investovat do silnic 1,6 miliardy korun

Hluboká nad Vltavou má dostatek parcel, vedení města ale zatím vyčkává.
"Doba je jiná než před dvaceti lety. ČEZ tehdy na Hluboké postavil pro své manažery ze společnosti Westinghouse dvacet rodinných domů. Teď už možná bude mít dost ubytovacích kapacit v Týně," míní starosta Tomáš Jirsa.

V samotném Týně najdou noví zaměstnanci jaderné elektrárny bydlení v kasárenském areálu, který se už rekonstruuje, a také na největším sídlišti Hlinecká. V něm už ČEZ v listopadu dokončil za 15 milionů korun druhý výjezd.
Do zlepšení místních silnic chce společnost v následujících letech investovat celkem 1,6 miliardy korun. Připravuje obchvaty okolo jedenácti obcí, s jejichž stavbou hodlá začít po roce 2015.

Lidé z okolních obcí Všeteč a Všemyslice doufají, že se do té doby podaří prosadit obchvat i u nich. "Obchvat je u nás prioritou, potřebujeme dostat nákladní auta z cest před našimi domy," zdůraznila starostka Všemyslic Hana Bartušková.

Pracovníci elektrárny jsou ale i v této obci, do níž patří také sousední Neznašov, vítanými obyvateli. V souvislosti s dostavbou elektrárny připravuje Obecní úřad v Neznašově parcely pro výstavbu asi 25 rodinných domů.  "Je pravda, že už se sem přistěhovalo hodně lidí z elektrárny. Máme tu prakticky všechny potřebné služby - obchod, školu i školku, kulturní dům, kadeřnictví, masáže i pedikúru," popsala starostka.

Pro zaměstnance temelínské elektrárny je život v menších obcích, například v Dřítni či Neznašově, zajímavý hlavně kvůli lákavým cenám pozemků i nemovitostí a dobré vybavenosti.