Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaderná elektrárna Temelín neovlivňuje zdraví lidí v okolí, tvrdí studie

  19:01aktualizováno  19:01
Odborníci z brněnské Masarykovy univerzity zpracovali studii, která potvrzuje, že Jaderná elektrárna Temelín nemá vliv na zdravotní stav obyvatel ve stínu chladicích věží. Sdružení Jihočeské matky to však zpochybňuje.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Údaje o zdravotním stavu obyvatel žijících okolo Temelína poměřují brněnští experti s daty, která vyplynou ze stejných hodnocení prováděných pro část Písecka, České Budějovice, Hradec Králové a Olomouc. Nechybí ani srovnání s celostátní úrovní.

„Výzkum provádíme už 22 let. Během té doby získané hodnoty různě kolísají, ale to je charakteristické pro všechny sledované oblasti. Jestliže se nějaký ukazatel doprava či doleva vychýlí, za několik let se vrátí zpět k normálu,“ řekl Jaroslav Kotulán z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Příkladem je třeba úmrtnost na srdečně cévní nemoci nebo rakovina prsu. V 90. letech jejich výskyt klesal, počátkem druhého tisíciletí mírně vzrostl a posledních šest let jejich četnost opět plynule klesá. Příčin kolísání je podle vědce hned několik.

V nejbližším okolí žije 12 tisíc lidí

„Roli hraje třeba způsob života, profesní skladba lidí nebo míra a charakter migrace. Rozhodně vylučujeme vlivy elektrárny, ty by se projevily dlouhodobými nárůsty, nikoli kolísáním,“ vysvětluje Kotulán a dodává, že důležitý je i počet obyvatel ve sledované oblasti.

„V nejbližším okolí elektrárny, kde žije přibližně 12 tisíc obyvatel, se jakákoli změna projeví více než třeba v Českých Budějovicích nebo Olomouci se sto tisíci lidmi,“ srovnává brněnský profesor.

Zdravotní stav obyvatel v okolí temelínské elektrárny a dalších čtyřech oblastech odborníci monitorují od roku 1992. Ve svých analýzách se zaměřují na výskyt sedmi ukazatelů úmrtnosti (například srdečně cévní choroby nebo zhoubné novotvary) a jedenácti druhů zhoubných nádorů (třeba nádory prsu, tlustého střeva či prostaty).

Hodnotí i četnost spontánních potratů nebo narození dětí s nízkou porodní váhou pod 2,5 kilogramu. Studii pak každoročně aktualizují.

Největším sídlem u jihočeské jaderné elektrárny je Týn nad Vltavou. Ve městě žije 8 100 obyvatel a polovina města je vzdušnou čarou vzdálená od temelínských chladicích věží pět kilometrů.

„Myslím, že mohu tu studii potvrdit. Neregistruji, že by měl Temelín negativní vliv na zdraví místních lidí. Spíš tu mohou být jiné vlivy. Jak Týn stojí v dolíku u řeky, je tu často inverze,“ konstatoval vltavotýnský starosta Milan Šnorek.

Ředitel tamního gymnázia Karel Hájek si na vlastní kůži vyzkoušel, že radiace přímo v temelínské elektrárně je nižší, než má přírodní pozadí, jehož podstatou je ionizující záření z vesmíru i naší Země.

„Proto ani nejde, aby elektrárna byla škodlivá pro okolí. Děti ve škole jsou nemocné zcela standardně, stůňou s nachlazením, chřipkou, občas s úrazem,“ popsal Hájek. Ani ve své rodině nemá nikoho, kdo by onemocněl rakovinou v nějaké souvislosti s Temelínem.

„Moje matka má 92 let, takže je vidět, že elektrárnu zvládá. Žije totiž střídmě. Když někdo kouří, holduje alkoholu nebo se přejídá, je obezita a závislosti daleko horší pro zdraví než ta elektrárna tady,“ míní.

Podle sdružení Jihočeské matky ale výsledky studie nejsou jednoznačné. Ukázalo se totiž, že v okolí Jaderné elektrárny Temelín došlo ke statisticky významnému nárůstu některých nádorových onemocnění.

„Šlo přitom o krátkodobé výkyvy, nikoli o dlouhodobý trend. Profesor Kotulán to interpretuje tak, že se neprokázal negativní vliv provozu jaderné elektrárny. Myslím, že každý odborný oponent by s jeho závěrem nesouhlasil a doporučil by takovéto tendenční závěry vyslovovat velmi opatrně až po časově delším sledování zdravotního stavu obyvatel,“ uvedla předsedkyně sdružení Monika Machová Wittingerová.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz