Veřejné projednávání vlivu plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí (EIA) ve Sportovní hale v Českých Budějovicích. Rakouský ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich.

Veřejné projednávání vlivu plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí (EIA) ve Sportovní hale v Českých Budějovicích. Rakouský ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

ČEZ v Budějovicích hájil dostavbu Temelína, proti byli zelení i Rakušané

  • 37
Zástupci ČEZ, úředníci i ekologičtí aktivisté v pátek jednali o vlivu dostavby Temelína na životní prostředí. Kritici rozšíření jaderné elektrárny namítali, že v dokumentaci schází konkrétní typ reaktoru. Upozorňovali i na bezpečnostní rizika. Podle zastánců dostavby ale není k obavám důvod.

Veřejné projednávání probíhalo od pátečního rána v českobudějovické Sportovní hale. V dopoledním programu zazněla rekapitulace čtyřletého procesu EIA, tedy posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Ekologové namítali, že proces EIA předběhl přípravu projektu a je veden v době, kdy není znám konkrétní typ reaktoru a jeho vliv na životní prostředí. Podle exministra životního prostředí Martina Bursíka a předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky by se stát měl místo rozšíření elektrárny zaměřit na obnovitelné zdroje.

Na jednání dorazili i rakouští odpůrci dostavby, včetně ministra životního prostředí Nikolase Berlakoviche. "Katastrofě nedokázalo zabránit ani vyspělé Japonsko, bezpečnost jaderných elektráren nedokáže zabezpečit nikdo na světě. Rakousko se už před třiceti lety rozhodlo proti jaderné energii a na tom se nic nezměnilo. Lidé tuto pozici podporují," prohlásil rezolutně ministr.

Právě z Rakouska pochází největší skupina radikálních odpůrců dostavby Temelína. Země sama žádné jaderné elektrárny nepoužívá a nelíbí se jí ani jejich stavba v zahraničí.

Dostavba Temelína

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova do roku 2025. O vítězi soutěže se má rozhodnout v příštím roce. Výše investice se odhaduje na Ta se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Zájem o zakázku má americká společnost Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda Jaderné strojírenství, Atomstrojexport a OKB Gidropress. Životnost bloků by měla být až 60 let.

"Musíme uznat, že jiné země hodnotí jadernou energetiku jinak než my. V případě jaderné nehody se katastrofa nezastaví u hranic, mým úkolem je zajistit bezpečnost podle nejnovějších standardů. Podle nás je nedostatečné, že nebyl přesně určen typ reaktoru. Očekávám, že naše příspěvky budou zpracovány," podotkl k setkání Berlakovich.

Uplatníme nejlepší bezpečnostní opatření, tvrdí ČEZ

Zastánci jaderné elektřiny ale už dlouho upozorňují na to, že rakouským aktivistům nejde o argumenty. Ani ty nejpřesvědčivější prý snahu zastavit stavbu nezlomí a hlavním cílem všech jednání je jenom zdržování projektu.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové není třeba znát konkrétní typ reaktoru, protože se posuzuje nejhorší z možných variant.

Manažerka bezpečnosti ČEZ Iva Kubáňová během jednání ubezpečovala, že společnost sází na bezpečnost a také na otevřenost při jednání s veřejností. "Chceme uplatnit nejlepší bezpečnostní opatření na světě. Vybrali jsme si cestu tlakovodních reaktorů, které známe a umíme je bezpečně provozovat," zdůraznila.

Zpracovatel dokumentace k posouzení vlivu dostavby na životní prostředí Petr Minář upozornil, že ani po dostavbě bloků nebude potřeba rozšiřovat dosavadní třináctikilometrovou bezpečnostní zónu.

Odpůrce dostavby argumenty zástupců elektrárny nijak nepřesvědčily. Přesto se z řad aktivistů ozval směrem k předsednickému stolu potlesk. To když jim jeden z řečníků oznámil, že si budou moci donést na plochu haly, kde sedí, z předsálí vodu, aby se mohli osvěžit, a zajistili i kelímky. Na to, že jim bezpečnostní agentura brání přinášet nápoje, si stěžovali hned v úvodu setkání.

Veřejnost dostala prostor pro dotazy až v pozdním odpoledni po šesti a půl hodinách programu.

,