Závěrečná kontrola povrchu potrubí vedoucí z Vltavy do Jaderné elektrárny...

Závěrečná kontrola povrchu potrubí vedoucí z Vltavy do Jaderné elektrárny Temelín. | foto: Jaderná elektrárna Temelín

Potrubí z Temelína do Vltavy čistili tři roky, chrání ho skelný nátěr

  • 2
Energetici dokončili po třech letech rozsáhlou rekonstrukci dvou klíčových potrubí, která propojují Jadernou elektrárnu Temelín s řekou Vltavou. Za práce na obnově potrubí, kterým by bez problému prošel člověk menšího vzrůstu, zaplatila společnost ČEZ 235 milionů korun.

Pro jihočeskou jadernou elektrárnu jsou dva téměř šest kilometrů dlouhé přivaděče klíčové. Vedou do ní vodu, která je pro její fungování nezbytná.

„Voda je pro jadernou elektrárnu stejně důležitá jako pro člověka. Pro spolehlivý a bezpečný provoz musíme mít zařízení pro dodávky vody dlouhodobě ve velmi dobrém stavu,“ řekl ředitel Temelína Bohdan Zronek.

Aby mohli technici rekonstrukci provést, museli po celé trase postupně vybudovat dvacet speciálních vstupů. Ty byly od sebe vzdáleny přibližně 300 metrů.

Hlavní práce dělali uvnitř potrubí, které je minimálně 1,5 metru pod zemí. Nejprve ho museli vyčistit.

„V každém 300metrovém úseku bylo 15 tun usazeného materiálu. Dělali jsme to pomocí vody stříkající pod velkým tlakem. Teprve po následné kontrole a dočištění jsme mohli nastříkat tři ochranné vrstvy, kdy vrchní obsahuje speciální skelné čočky pro dosažení vysoké odolnosti,“ popsal Aleš Hadrávek, šéf úseku Projekty jaderných elektráren Škoda Praha Invest.

Nový nátěr se životností až 50 let byl nanesen na vnitřek potrubí o celkové ploše tři hektary.