Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odsířené kotle teplárny mají zajistit lepší vzduch v Budějovicích a okolí

  15:26aktualizováno  15:26
Budějovická teplárna zprovoznila odsiřovací zařízení uhelných kotlů. Rozsáhlá opatření vyšla na skoro půl miliardy korun. Největší investice do ekologie za posledních 30 let přinese lidem v Budějovicích a okolí výrazně lepší ovzduší. Objem vypouštěných oxidů síry z teplárny klesne o 85 procent a oxidů dusíku o více než 20 procent.

Teplárna České Budějovice investovala do odsíření 472 milionů korun. Její dva uhelné kotle mají celkový výkon 300 tun páry za hodinu. | foto: ČTK

„Je to historický moment. Tak významnou a nákladnou ekologickou investici jsme zatím nedělali. Tímto opatřením nezlepšíme jen ovzduší v Budějovicích, ale výrazný vliv to bude mít na celé jižní Čechy,“ řekl předseda představenstva teplárny Miroslav Houfek.

Teplárna má dva uhelné kotle s celkovým výkonem 300 tun páry za hodinu. V nich ročně spálí až 300 tisíc tun hnědého uhlí s nízkým obsahem síry. Jenže toho je na trhu stále méně a jeho kvalita klesá. Odsíření proto bylo nezbytně nutné.

A to i vzhledem přísnějším evropským limitům, které vstoupí v platnost v letech 2016 až 2019. „Budějovická teplárna je jednou z prvních, kterým se díky odsíření podařilo přísnější limity splnit. Nová pravidla budou platit od 1. ledna 2016, nicméně Česká republika si vyjednala přechodný režim až do roku 2020,“ upozornil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Vedle odsíření dvou kotlů byla součástí rozsáhlé investice za 472 milionů korun také instalace technologie, která sníží emise dusíku. K odsíření použila teplárna metodu mokré vápencové vypářky spalin, při níž vzniká takzvaný energosádrovec.

Úpravy se tak týkají jak primárního systému, což znamená výměnu uhelných kotlů za ekologičtější, tak sekundárního systému, který odstraňuje již vzniklé škodliviny.

Čtvrtečním slavnostním spuštěním ovšem rozsáhlá operace neskončila. „Před námi je nyní zkušební provoz a prokázání garantovaných parametrů. Z dosavadních údajů ale vyplývá, že všechno, čeho jsme měli dosáhnout, se podařilo splnit,“ poukázal František Paulík, výrobní ředitel společnosti Tenza, která odsíření prováděla.

Podle něj byla práce v budějovické teplárně v mnoha případech velmi složitá. Všechno muselo probíhat za provozu, což znamenalo, že odstávky jednotlivých úseků byly co nejkratší. „Potýkali jsme se s nedostatkem prostoru. Velké množství předmontážních prací se musí dělat přímo na místě a to nebylo snadné,“ dodal Paulík.

Před spuštěním museli udělat pracovníci více než 180 provozních zkoušek. Vše muselo být zabezpečeno tak, aby nebyla ohrožena dodávka tepla do města i průmyslovému sektoru, která je nutná i přes letní provoz.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

V Hluboké se loučí s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé loučí s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v Afghánistánu...

Další z rubriky

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Najdete na iDNES.cz