Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odsířené kotle teplárny mají zajistit lepší vzduch v Budějovicích a okolí

  15:26aktualizováno  15:26
Budějovická teplárna zprovoznila odsiřovací zařízení uhelných kotlů. Rozsáhlá opatření vyšla na skoro půl miliardy korun. Největší investice do ekologie za posledních 30 let přinese lidem v Budějovicích a okolí výrazně lepší ovzduší. Objem vypouštěných oxidů síry z teplárny klesne o 85 procent a oxidů dusíku o více než 20 procent.

Teplárna České Budějovice investovala do odsíření 472 milionů korun. Její dva uhelné kotle mají celkový výkon 300 tun páry za hodinu. | foto: ČTK

„Je to historický moment. Tak významnou a nákladnou ekologickou investici jsme zatím nedělali. Tímto opatřením nezlepšíme jen ovzduší v Budějovicích, ale výrazný vliv to bude mít na celé jižní Čechy,“ řekl předseda představenstva teplárny Miroslav Houfek.

Teplárna má dva uhelné kotle s celkovým výkonem 300 tun páry za hodinu. V nich ročně spálí až 300 tisíc tun hnědého uhlí s nízkým obsahem síry. Jenže toho je na trhu stále méně a jeho kvalita klesá. Odsíření proto bylo nezbytně nutné.

A to i vzhledem přísnějším evropským limitům, které vstoupí v platnost v letech 2016 až 2019. „Budějovická teplárna je jednou z prvních, kterým se díky odsíření podařilo přísnější limity splnit. Nová pravidla budou platit od 1. ledna 2016, nicméně Česká republika si vyjednala přechodný režim až do roku 2020,“ upozornil náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Vedle odsíření dvou kotlů byla součástí rozsáhlé investice za 472 milionů korun také instalace technologie, která sníží emise dusíku. K odsíření použila teplárna metodu mokré vápencové vypářky spalin, při níž vzniká takzvaný energosádrovec.

Úpravy se tak týkají jak primárního systému, což znamená výměnu uhelných kotlů za ekologičtější, tak sekundárního systému, který odstraňuje již vzniklé škodliviny.

Čtvrtečním slavnostním spuštěním ovšem rozsáhlá operace neskončila. „Před námi je nyní zkušební provoz a prokázání garantovaných parametrů. Z dosavadních údajů ale vyplývá, že všechno, čeho jsme měli dosáhnout, se podařilo splnit,“ poukázal František Paulík, výrobní ředitel společnosti Tenza, která odsíření prováděla.

Podle něj byla práce v budějovické teplárně v mnoha případech velmi složitá. Všechno muselo probíhat za provozu, což znamenalo, že odstávky jednotlivých úseků byly co nejkratší. „Potýkali jsme se s nedostatkem prostoru. Velké množství předmontážních prací se musí dělat přímo na místě a to nebylo snadné,“ dodal Paulík.

Před spuštěním museli udělat pracovníci více než 180 provozních zkoušek. Vše muselo být zabezpečeno tak, aby nebyla ohrožena dodávka tepla do města i průmyslovému sektoru, která je nutná i přes letní provoz.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Oprava zřícené silnice v Křemži má zpoždění, otevře se až příští rok

Oprava a sanace opěrné zdi a silnice bude podle Správy a údržby silnic...

Opěrná zeď v Křemži na Českokrumlovsku se mohla stavět na sesunutém svahu už loni na podzim. Firma ale od zakázky...

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Do Kovosvitu se opět vrátila dobrá nálada, říká obchodní ředitel

„Cítil jsem vnitřní povinnost firmě pomoct,“ říká obchodní ředitel Kovosvitu...

Po svém návratu do Kovosvitu Daniel Horský obnovoval staronový tým. Měl za úkol vrátit firmě důvěru a přivést nové...

Najdete na iDNES.cz