Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teplárna u Krumlova místním vadí. Štěpku vozí městem, kritizuje radnice

  13:00aktualizováno  13:00
Přijeďte se podívat na špínu a smrad. Dýcháme prach, ztrácí se nám voda ze studní, trápí nás hluk. Takové jsou stížnosti obyvatel Přísečné u Českého Krumlova na místní teplárnu a elektrárnu na biomasu. Tu nyní čeká posouzení vlivu na životní prostředí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pražská firma koupila v obci starou teplárnu na uhlí a s pomocí evropských dotací ji před sedmi lety začala přestavovat na biomasu, která pohání i generátor na výrobu elektřiny.

Celé zařízení je zatím ve zkušebním provozu. Kvůli kritice veřejnosti bude muset provozovatel obhajovat byznys v procesu o vlivu stavby na životní prostředí EIA. Rozhodl o tom krajský úřad.

„Jsem za to rád. Kolují tady fámy, alespoň všechno vysvětlíme,“ tvrdí předseda představenstva akciovky Carthamus Jindřich Beznoska.

V pondělí už obhajoval projekt před krumlovskými radními. Místním politikům dělá starost hlavně doprava paliva do Přísečné přes město. Štěpky putují po silnici, zatímco původně firma plánovala jejich transport po železniční vlečce.

Navíc už neplatí, co firma slíbila Krumlovu před stavebním povolením - že bude vytápět párou třetinu města. Původně zásobovala teplem sídliště Mír, Vyšné a průmyslovou zónu v Domoradicích. Nyní už zůstaly jen průmyslové areály.

„Teplo si vyřešíme. Nelíbí se nám doprava. Na převážení biomasy auty trvají z ekonomických důvodů. Čeká nás ještě složité dohadování,“ míní starosta Krumlova Dalibor Carda.

Dohady kolem provozu gradují od roku 2012

„Přivážíme osm až dvanáct aut denně, zatímco do vedlejší průmyslové zóny v Domoradicích míří za stejnou dobu mnohem více náklaďáků. Protože stát přestal biomasu jako odpad z některých provozů dotovat, musíme ji přivážet z lesů. Pokud ji budeme vozit po železnici, musíme udělat poblíž překladiště,“ vysvětluje Beznoska.

Firma uvažuje o železniční zastávce v deset kilometrů vzdáleném Kájově. S tím krumlovská radnice rovněž nesouhlasí, protože návazný transport štěpky městem by pokračoval.

Dohady kolem provozu gradují od roku 2012, kdy firma kotle na dřevo spustila. Energobloku za půl miliardy korun zajišťuje chlazení voda z vrtů. Dovezenou biomasu zpracovává před sušením drtička, spaliny z kotelny vycházejí přes třicetimetrový komín.

Stavební úřad rekonstrukci staré výtopny povolil a nakonec i prodloužil její zkušební provoz, ačkoliv inspekce životního prostředí našla v projektu závažné nedostatky. Například nevyhovující filtry kotelny.

Vůči zařízení se vyrojila řada připomínek. Dokonce petice se 750 podpisy obyvatel. „Nejdřív jsme ekologickému projektu fandili. Až potom se objevily nedostatky, které spočívají v nedodržení norem a předpisů,“ říká dnes předsedkyně krumlovských zelených Dana Kuchtová.

„Těch problémů je spousta. Mám fasádu celou černou jako od sazí, studnu bez vody. Když zafouká vítr, roznese po okolí prach ze skládek. Jsou nekryté, do biomasy prší a ta pak zapáchá,“ popisuje Miroslav Schwarz, který s výtopnou sousedí.

Provozovatel zatím všechny připomínky odmítá. Zápach považuje za subjektivní pocit, nemusí prý vznikat od něho, a nákladní doprava je podle něj zanedbatelná z hlediska silničního provozu. Vodu z vrtů chce nahradit napojením na vodovodní řad.

Schwarz považuje za nemorální, aby lidé trpěli soukromým byznysem, navíc dotovaným Unií. Přísečné totiž nepřináší teplárna nic, obec na ni napojena není.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Vystudovaný pedagog snil o létání. Za války pilotoval bombardéry

V polovině letošního května odhalili Janu Veselému před Obecním úřadem v...

Jan Veselý uprchl z protektorátu jakožto armádní letec do zahraničí. Proti okupantům bojoval zvenčí. Vedl nálety 311....

Na jihu Čech je nejvíce volných míst od roku 1991. Chybí hlavně řidiči

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v regionu byla v červenci na dvou procentech a počet volných míst dosáhl opět historických čísel. Celkem...

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Najdete na iDNES.cz