Michal Horáček, generální ředitel firmy, která chce u obce Hosty těžit grafit,...

Michal Horáček, generální ředitel firmy, která chce u obce Hosty těžit grafit, stojí u u jednoho z propadů půdy v místech, kde se dříve grafit dobýval. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Boj o grafit. Firma musí předělat projekt, místní odmítají prodat pozemky

  • 0
U Týna nad Vltavou na Českobudějovicku pokračuje letitý boj o naleziště grafitu. Vytěžit ho hodlá česká pobočka švýcarské firmy. Od ministerstva životního prostředí teď dostala známku za projekt. Je nedostatečná.

Firma Tramincorp Czech musí dokument přepracovat vzhledem k celkem jedenácti podmínkám, které se zrodily z připomínek místních obyvatel a institucí včetně okolních obcí a krajského úřadu.

Mimo jiné má společnost předložit další varianty těžby, vyřešit likvidaci používaných chemikálií, hluku a prachu nebo hnízdění netopýrů.

Těžit se má poblíž obce Hosty u Týna nad Vltavou na Budějovicku v bývalých štolách opuštěných v padesátých letech. „V projektu bude naše společnost pokračovat a připomínky řešit. Některé rozporovat, některé doplňovat,“ uvedl k tomu generální ředitel firmy Michal Horáček.

Projekt má přitom od počátku armádu odpůrců. Jen petici proti podepsalo šest a půl tisíce lidí. Některým vadí, že s nimi firma jedná arogantně. Ta přitom potřebuje k těžbě koupit pozemky, z nichž některé jsou soukromých vlastníků. Deset procent z nich vlastní obec Hosty.

„Neprodáme je,“ ujistil starosta František Matějka. Obec má strach ze zhoršení životního prostředí, drancování krajiny a dopravní zátěže. Podobně reagují místní chataři, kteří se rekreují blízko Lužnice.

„Nechci poslouchat za barákem výstřely z těžby. Chtěli by můj pozemek, ale ten nedám,“ míní obyvatel Hostů Miroslav Anděl.

Celá věc kolem plánované těžby se dostala dokonce tak daleko, že v některých věcech komunikují obě strany přes soudy. Například místní spolek Za čisté Vltavotýnsko žaluje firmu za pomluvy. Jeho lidé namítají, že firma je pro ně nečitelná a odmítá s nimi jednat na rovinu. Také že v průběhu procesu mění projekt. V poslední době se v něm objevila nutnost odstřelů a chemického čištění grafitové rudy.

Horáček ale tvrdí, že před obyvatele na počátku předstoupili s návrhem spolupráce. Jenomže k diskusi díky aktivistům a změnám zastupitelstev nikdy podle něj nedošlo.

„Nikdo o jednání s námi neprojevil zájem. Proto byl následně projekt vypracovaný tak, jak projektanti uznali za vhodné. O modelu lomu se bude jednat v souladu s platnou legislativou,“ ujistil.

„Pokud vím, jednalo se veřejně jen jednou, při představení projektu. Vztahy jsou teď napjaté. Podle mě je jisté, že grafit se jednou vytěží. Spíš mě zajímá ekonomická stránka. Kam se surovina vyveze a proč nemůže zhodnotit toto národní bohatství stát,“ ptá se vltavotýnský radní a člen spolku Za čisté Vltavotýnsko Tomáš Tvrdík.

Podle projektu chce firma otevřít povrchový lom na rozloze 25 hektarů a těžit po dobu 19 let. Zahájit chce těžbu v roce 2019.