Oplocená místa v okolí Hostů připomínají bývalou těžbu grafitu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Těžba grafitu podruhé za dva roky. Firma Vltavotýnské opět nezlomila

  • 5
Česko-švýcarská společnost Tramincorp Czech už podruhé za dva roky oznámila, že chce poblíž Týna nad Vltavou těžit grafit. Vloni její projekt obce i obyvatelé odmítli, teď předložila firma kladný posudek pro řízení EIA o vlivu stavby na životní prostředí. Ani tím však obyvatele okolních obcí nepřesvědčila.

Vloni, když společnost přišla se záměrem poprvé, podepsalo petici proti těžbě 6,5 tisíce lidí.

„Také jsem ji podepsala. Bojíme se devastace krajiny. Žijeme tu dvacet let, byla by jí hrozná škoda,“ poznamenala Marie Líbalová, která bydlí blízko řeky Lužnice a jen několik stovek metrů od ložiska grafitu.

Záměr těžby grafitu

Ložisko má rozlohu 25 hektarů, celý areál i s drtírnou a parkovištěm zaujme 35 hektarů plochy. Po dobu 19 let se bude těžit 30 tun grafitu denně, celkem 434,6 tisíce tun ročně. Místo je vzdálené jeden kilometr od obce Hosty a 1,5 kilometru od Kolodějí nad Lužnicí. Provoz spotřebuje ročně skoro půl milionu hektolitrů vody. Místní silnice zatíží nákladní doprava. Těžba a zpracování grafitu zaměstná 32 pracovníků. Po skončení prací firma místo zrekultivuje a zalesní. Předpokládaný termín zahájení těžby je rok 2019.
Zdroj: Veřejné oznámení společnosti Tramincorp Czech

Námitky a připomínky poslaly v těchto dnech na ministerstvo životního prostředí dotčené obce i jednotliví obyvatelé.

„Oproti původnímu záměru z loňska jsou v projektu změny k horšímu,“ uvedl starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

Radní si nechali vypracovat pětistránkový dokument, který napadá záměr ve 36 bodech. Kromě hrozby zdevastování krajiny, znečištění řeky Lužnice a ovzduší připomínají, že těžba jde proti rozvojovému plánu obcí. Ty počítají v blízkosti díla s výstavbou domů a podporou turistického ruchu.

Povrchová těžba grafitové rudy na ploše 25 hektarů má sousedit s obcemi Hosty, Chrášťany a Koloděje nad Lužnicí, což je městská část Týna nad Vltavou. Společnost chce otevřít důl v místě bývalého grafitového lomu v roce 2019 a podnikat zde nejméně 19 let.

Podle analýzy se vyplácí otevírat opuštěné lomy

Podle ekonomické analýzy, kterou zveřejnila, světové ceny grafitu rostou, a vyplatí se otevírat i opuštěné lomy s nižší výtěžností. Posudek s popisem projektu předložila firma obcím a krajskému úřadu.

Generální ředitel Tramincorp Czech Michal Horáček odmítl připomínky komentovat. „Jsem mimo republiku a vyjadřovat se přes telefon nehodlám,“ řekl.

Už dříve pro MF DNES uvedl, že mají státní souhlas k průzkumu ložiska a jeho vydolování může lokalitě se starými nebezpečnými jámami jedině pomoci.

Proti projektu ostře vystupuje místní spolek Za čisté Vltavotýnsko. „Připomínky do procesu EIA jsme dát nemohli, protože nejsme registrovaní déle než tři roky, ale vyjadřovali se naši členové jednotlivě,“ vysvětlila předsedkyně spolku Iva Blechová.

Také podle ní firma v záměru přitvrdila. V novém projektu se už neřeší prašnost nebo možný únik těžkých kovů. Nové je i oznámení, že budou těžaři provádět až dvacet odstřelů ročně.

Společnost sice tvrdí, že už má souhlas k přípravám od ministerstva životního prostředí, stále jí ale chybí ucelený výkup pozemků. Někteří vlastníci je prodat odmítají.