Lidé z Čavyně a Číčenic si stěžují na hluk a prach, který se šíří z pískovny.

Lidé z Čavyně a Číčenic si stěžují na hluk a prach, který se šíří z pískovny. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Chcete dál těžit štěrk u Čavyně? Dejte miliony, nadiktují si Vodňanští

  • 1
Vodňanská radnice se s těžaři, kteří dolují u města štěrkopísek, domluvila na mimosoudní dohodě. Vrátí jim peníze a původní úmluvy neplatí. Těžba se nerozšíří, dokud k tomu město nedá souhlas.

Lepší dohodu Vodňany na Strakonicku udělat nemohly. Novému vedení radnice se podařilo zarazit trojnásobné rozšíření těžby štěrkopísku u nedaleké Čavyně. Město sice vrátí těžařům miliony korun, které dostalo za nájemné, ale Vodňany budou ve skvělé pozici: bez jejich souhlasu nebudou moci těžaři dál rozšiřovat plochy.

Hlas města má tak nyní hodnotu desítek milionů korun. Rozšíření těžby firma přitom jistě zkusí.

Chytří z Vodňan. Pořekadlo, které teď radní sedmitisícového města naplnili bezezbytku. Ve zkratce: těžba štěrkopísku u Čavyně u Vodňan rozděluje město už sedm let od doby, kdy bývalé vedení radnice uzavřelo s těžaři ne zcela průhledné smlouvy, v nichž se zavázalo, že do svého územního plánu zapracuje rozšíření těžby. Jednoduchá věta však znamenala jediné: na další roky zajistí těžařům další plochy a povolení, aby u Čavyně spadající pod Vodňany nevznikl jeden, ale rovnou tři lomy.

Když po volbách nově zvolení radní zjistili podrobnosti, pustili se s těžaři do sporu, který skončil u soudu. Nyní však nalezli s těžební společností František Jampílek dohodu o smíru: firmě vrátí sedm milionů korun za pronájem pozemků a dar na zvelebení Čavyně a firma odkoupí malý pozemek v těžebním území za 1,8 milionu korun. Všechny jiné dohody neplatí. A to je klíčové.

"Vyvázali jsme tím budoucí generace z toho, že se těžba rozšíří. Nyní jsme na začátku, těžaři budou muset přesvědčit zastupitele a obyvatele, aby si těžbu přáli," říká spokojeně starosta města Viktor Blaščák, hlasitý kritik těžby a bojovník proti ní i v minulém období, kdy seděl v zastupitelstvu v opozici.

Vytěžené lomy měly sloužit k rekreaci či rybolovu

Nejasností okolo těžby štěrkopísku byla celá řada. Těžaři dostali před sedmi lety zelenou díky hlasům jedenácti zastupitelů, tedy nejtěsnější možnou většinou. Naopak v roce 2008 neprošlo o jediný hlas referendum o těžbě a na konci roku 2009 uzavřela rada města nájemní smlouvy na pozemky města, čímž se těžařům otevřela cesta k vlastnímu dobývání.

Dnes je jasné, že tato smlouva byla neplatná - radnice totiž ty samé pozemky pronajala už o dva roky dříve firmě Agro Vodňany.

"To byla zřejmě administrativní chyba," vysvětluje dnes bývalý starosta Václav Heřman, podle něhož je vypovězení smluv a smír s těžaři chybou. Město prý mohlo získat miliony korun a v budoucnu všechny vytěžené a zrekultivované pozemky. "Z celého území se mělo stát zcela jistě zajímavé místo pro rekreaci či rybolov. K tomuto převodu teď nedojde a celé území si firma ponechá," uvedl Heřman.

Vodňany si ale budou moci nadiktovat podmínky, za kterých na případné rozšíření těžby kývnou. Podle prvních odhadů leží v zemi štěrkopísek za stovky milionů korun. Aby jej mohla firma vytěžit, bude muset znovu přesvědčit zastupitele, aby upravili územní plán.

"Vzhledem k rozsahu těžby odhaduji, že podle původních dohod by město získalo maximálně jedno procento příjmů z už zahájené těžby. Takovou výši považuji za zcela nepřiměřenou," naznačuje místostarosta Vodňan Karel Burda.

Těžaři nyní tvrdí, že minimálně 15 let vodňanskou radnici nepotřebují. Povolenou těžbu na první lokalitě mají, ložisko mělo vydržet na deset let. "Rozšíření pro nás teď není aktuální a za současného složení zastupitelstva o něj ani usilovat nebudeme. Oni jen poškozují město a připravují jej o miliony korun. Dál se uvidí," říká zástupce těžební společnosti Miroslav Mužík.