Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nelegální hledače vltavínů střídá firma. Po těžbě oživí zničený les

  9:38aktualizováno  9:38
Jámy jako na mamuty a uschlé stromy. Území nedaleko Netolic za uplynulých 10 let zdevastovali kopáči vltavínů. Zřejmě už od května do lesa nastoupí společnost Monday Morning, která začne těžit zelené minerály legálně. Pak oblast zrekultivuje. Město za obnovu nebude platit nic.

Starosta Netolic Oldřich Petrášek v roce 2011 ukazoval les, který zdevastovali nelegální hledači vltavínů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podle Jindřicha Bukovského, vedoucího odboru hospodářského a životního prostředí Městského úřadu v Netolicích, se na místě vše intenzivně připravuje.

"Prostor jsme připravili na těžbu vykácením, v současné době je pod neustálým dohledem a vše se připravuje na začátek těžby. Ta by měla podle dohody trvat až čtyři roky," konstatoval Bukovský.

Vltavíny dostaly název podle řeky Vltavy, která tekla poblíž místa, kde je v...

Vltavíny dostaly název podle řeky Vltavy, která tekla poblíž místa, kde je v roce 1787 objevil profesor Karlovy univerzity Josef Mayer.

Město prostor pronajímá společnosti za podmínek, které jsou oboustranně výhodné. Netoličtí získají z pronájmu pozemku každoročně stovky tisíc korun. To hlavní, co město bude z těžby mít, je ale rekultivace území, které nelegální těžaři úplně zničili.

"Pamatujeme ale třeba i na to, abychom získali vzorky vltavínů do našeho Muzea JUDr. Otakara Kudrny, a zastoupeny by měly být i ve sbírkách Jihočeského muzea," podotkl starosta města Oldřich Petrášek.

Vltavíny jsou ukryté v sedimentech. Těžba bude spočívat v jejich proplachování vodou. Kvůli tomu na místě vzniknou i nádrže. V zatopených jámách se navíc po nelegální těžbě usídlili chránění živočichové.

Historie vltavínů

Vltavíny jsou čiré přírodní sklo, mají pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů a nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska. Ten svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Zde se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních štěrkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady.

"Jeden rybníček proto bude později sloužit jako požární nádrž na ochranu okolního lesa a druhý pro život chráněných žab a čolků," popsal Bukovský.

Na území, které je velké přes čtyři hektary, by se také po skončení těžby měl vrátit les. "Budeme postupovat přesně podle dohody. Některá výsadba je v plánu už v době, kdy budeme těžit. Po skončení těžby potom rekultivované území předáme městu," řekl Eduard Šanda ze společnosti Monday Morning.

První problémy s nelegální těžbou v městském lese začali Netoličtí řešit v roce 2005. Tehdy hledači zjistili, že se v jedné lokalitě za Netolicemi ve směru na Hrbov vyskytují sedimenty, které vltavíny obsahují.

"V roce 2005 jsme to začali řešit s policií a dalšími lidmi, kterých se problém týkal. Některé hledače jsme chytli i při práci, ale zabránit devastaci lesa nebylo možné. V roce 2010, kdy už bylo poškození značné, jsme jeli do Besednice, kde měli podobné problémy. A tam nám doporučili firmu Monday Morning," popsal Bukovský.

Na dva nelegální kopáče spadl i podkopaný strom

Za pět let hledači stihli poškodit několik hektarů lesa, nadělat desetitisícové škody a v krajině vykopali tak hluboké jámy, že byli ohroženi i náhodní návštěvníci lesa. Na dva nelegální kopáče v místě dokonce spadl i podkopaný strom.

V roce 2011 tak firma Monday Morning zažádala o povolení ke geologickému průzkumu. Zjistila, že část vltavínů se z naleziště už nelegálním kopáčům podařilo bez užitku pro město získat, většina vzácných minerálů v sedimentech ale stále je.

Ve stejném roce potom město firmě pronajalo více než čtyřhektarový pozemek. Další dva roky potom trvalo, aby si firma zajistila důležitá povolení od ochránců přírody nebo Báňského úřadu.

"Loni na podzim úřady stanovily dobývací prostor a firma dostala povolení k hornické činnosti. Město připravilo pozemek k těžbě tím, že nechalo vykácet znehodnocený les, a nic už tak ani z hlediska předpisů nebrání tomu, aby těžba mohla začít," informoval Bukovský.

V současné době je místo pod stálým dohledem. "Doděláváme oplocení celého území a připravujeme se na začátek dobývání vltavínů ze sedimentu. Požadavek na rekultivaci je součástí naší nájemní smlouvy," řekl za společnost Monday Morning Eduard Šanda.

Město tak za rekultivaci nebude platit nic a ušetří také na hlídání území, které si firma zajistila sama. Navíc získá každoročně stovky tisíc korun za pronájem území.

V minulých letech to bylo méně, začátek těžby ale výši nájemného významně navýší. Pro Netolické má navíc začátek těžby výhodu i v tom, že ve vznikajícím provozu najde práci několik místních obyvatel.

"Z mého pohledu správce majetku byl ale největší problém v tom, že kdybychom celou věc neřešili, museli bychom se zabývat i uvedením místa do vyhovujícího stavu. A příjmy, které těžba přinese, by nám utekly mezi prsty. Tímhle se zamezí to, že obec zaplatí něco, z čeho nebude vůbec nic mít," dodal Bukovský. Na území města už se žádná podobná lokalita nenachází.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Najdete na iDNES.cz