Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nelegální hledače vltavínů střídá firma. Po těžbě oživí zničený les

  9:38aktualizováno  9:38
Jámy jako na mamuty a uschlé stromy. Území nedaleko Netolic za uplynulých 10 let zdevastovali kopáči vltavínů. Zřejmě už od května do lesa nastoupí společnost Monday Morning, která začne těžit zelené minerály legálně. Pak oblast zrekultivuje. Město za obnovu nebude platit nic.

Starosta Netolic Oldřich Petrášek v roce 2011 ukazoval les, který zdevastovali nelegální hledači vltavínů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podle Jindřicha Bukovského, vedoucího odboru hospodářského a životního prostředí Městského úřadu v Netolicích, se na místě vše intenzivně připravuje.

"Prostor jsme připravili na těžbu vykácením, v současné době je pod neustálým dohledem a vše se připravuje na začátek těžby. Ta by měla podle dohody trvat až čtyři roky," konstatoval Bukovský.

Vltavíny dostaly název podle řeky Vltavy, která tekla poblíž místa, kde je v...

Vltavíny dostaly název podle řeky Vltavy, která tekla poblíž místa, kde je v roce 1787 objevil profesor Karlovy univerzity Josef Mayer.

Město prostor pronajímá společnosti za podmínek, které jsou oboustranně výhodné. Netoličtí získají z pronájmu pozemku každoročně stovky tisíc korun. To hlavní, co město bude z těžby mít, je ale rekultivace území, které nelegální těžaři úplně zničili.

"Pamatujeme ale třeba i na to, abychom získali vzorky vltavínů do našeho Muzea JUDr. Otakara Kudrny, a zastoupeny by měly být i ve sbírkách Jihočeského muzea," podotkl starosta města Oldřich Petrášek.

Vltavíny jsou ukryté v sedimentech. Těžba bude spočívat v jejich proplachování vodou. Kvůli tomu na místě vzniknou i nádrže. V zatopených jámách se navíc po nelegální těžbě usídlili chránění živočichové.

Historie vltavínů

Vltavíny jsou čiré přírodní sklo, mají pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů a nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska. Ten svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Zde se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních štěrkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady.

"Jeden rybníček proto bude později sloužit jako požární nádrž na ochranu okolního lesa a druhý pro život chráněných žab a čolků," popsal Bukovský.

Na území, které je velké přes čtyři hektary, by se také po skončení těžby měl vrátit les. "Budeme postupovat přesně podle dohody. Některá výsadba je v plánu už v době, kdy budeme těžit. Po skončení těžby potom rekultivované území předáme městu," řekl Eduard Šanda ze společnosti Monday Morning.

První problémy s nelegální těžbou v městském lese začali Netoličtí řešit v roce 2005. Tehdy hledači zjistili, že se v jedné lokalitě za Netolicemi ve směru na Hrbov vyskytují sedimenty, které vltavíny obsahují.

"V roce 2005 jsme to začali řešit s policií a dalšími lidmi, kterých se problém týkal. Některé hledače jsme chytli i při práci, ale zabránit devastaci lesa nebylo možné. V roce 2010, kdy už bylo poškození značné, jsme jeli do Besednice, kde měli podobné problémy. A tam nám doporučili firmu Monday Morning," popsal Bukovský.

Na dva nelegální kopáče spadl i podkopaný strom

Za pět let hledači stihli poškodit několik hektarů lesa, nadělat desetitisícové škody a v krajině vykopali tak hluboké jámy, že byli ohroženi i náhodní návštěvníci lesa. Na dva nelegální kopáče v místě dokonce spadl i podkopaný strom.

V roce 2011 tak firma Monday Morning zažádala o povolení ke geologickému průzkumu. Zjistila, že část vltavínů se z naleziště už nelegálním kopáčům podařilo bez užitku pro město získat, většina vzácných minerálů v sedimentech ale stále je.

Ve stejném roce potom město firmě pronajalo více než čtyřhektarový pozemek. Další dva roky potom trvalo, aby si firma zajistila důležitá povolení od ochránců přírody nebo Báňského úřadu.

"Loni na podzim úřady stanovily dobývací prostor a firma dostala povolení k hornické činnosti. Město připravilo pozemek k těžbě tím, že nechalo vykácet znehodnocený les, a nic už tak ani z hlediska předpisů nebrání tomu, aby těžba mohla začít," informoval Bukovský.

V současné době je místo pod stálým dohledem. "Doděláváme oplocení celého území a připravujeme se na začátek dobývání vltavínů ze sedimentu. Požadavek na rekultivaci je součástí naší nájemní smlouvy," řekl za společnost Monday Morning Eduard Šanda.

Město tak za rekultivaci nebude platit nic a ušetří také na hlídání území, které si firma zajistila sama. Navíc získá každoročně stovky tisíc korun za pronájem území.

V minulých letech to bylo méně, začátek těžby ale výši nájemného významně navýší. Pro Netolické má navíc začátek těžby výhodu i v tom, že ve vznikajícím provozu najde práci několik místních obyvatel.

"Z mého pohledu správce majetku byl ale největší problém v tom, že kdybychom celou věc neřešili, museli bychom se zabývat i uvedením místa do vyhovujícího stavu. A příjmy, které těžba přinese, by nám utekly mezi prsty. Tímhle se zamezí to, že obec zaplatí něco, z čeho nebude vůbec nic mít," dodal Bukovský. Na území města už se žádná podobná lokalita nenachází.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Šéfka centra sociální pomoci získala cenu za setkávání dětí a seniorů

Za projekt společného setkávání dětí a seniorů získala Daniela Davidová v...

Začínala jako učitelka v mateřské škole, později se Daniela Davidová vrhla do sociálních služeb. Za projekt setkávání...

Soud znovu otevřel pašování kokainu z Brazílie. Svědek „ztratil“ paměť

(ilustrační snímek)

Pašováním kokainu z Brazílie do Evropy se po roce znovu zabývá českobudějovický krajský soud. Po odvolání jednoho z...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz