V sobotu na sídliště Máj dorazil i českobudějovický primátor Juraj Thoma, který v ulici V. Volfa debatoval s místními obyvateli. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Přijďte mluvit o problémech sídliště Máj, vyzývá budějovický primátor

  • 22
Českobudějovický primátor Juraj Thoma považuje zásah policistů na sobotní protiromské demonstraci za skvěle zvládnutý. Vyzývá občany, aby v úterý od 17 hodin přišli na veřejnou debatu do sportovní haly. Téma je jasné: situace na sídlišti Máj.

Thoma si v sobotu oddychl. Podle nejčernějších scénářů policie mělo přijet na demonstraci ještě více lidí a měla být mnohem vyhrocenější než minulý víkend. Primátor policistům děkoval a obyvatele chválil za to, že se do pouličních bitek masově nepřidávali.

"V úterý zveme každého, kdo má chuť problémy na sídlišti Máj řešit, na setkání do sportovní haly," říká Juraj Thoma.

Považujete sobotní zásah policie za zvládnutý a jasný signál, že si radikály v ulicích Budějovic nepřejete?
Přesně tak. Jsem rád, že policie dostála svému závazku a slibům, že bude na sobotní akci připravena. Já ani kolegové z rady města jsme nepochybovali, že policie nedopustí násilnosti v ulicích města, a jsem rád, že situaci zvládla. I tím, že dokázala zabavit radikálům zbraně, jako byly baseballové pálky či plynové pistole. Umíte si představit, co by se stalo, kdyby někdo vytáhl plynovou pistoli právě při demonstraci? Někdo řekne, že se jedná pouze o plynovou, ale jak by policista mohl toto poznat.

Oproti minulému týdnu se tolik nezapojovali do bitek místní lidé, ale zejména radikálové a mládež. Překvapilo vás to?
Byl jsem rád, že opravdu oproti první demonstraci, kdy padesátka radikálů strhla s sebou masu lidí a ta pak vyrazila na sídliště, se tentokrát místní nenechali vyprovokovat a nezapojovali se do šarvátek. Za to bych jim chtěl poděkovat. Stejně jako médiím, která před tímto varovala. Násilnosti nejsou cestou k řešení problému a já jsem rád, že obyvatelé toto skutečně pochopili, a i když v ulicích bylo mnoho lidí, tak většinou to byli přihlížející, kteří akci brali jako atrakci.

Řešením má tedy být úterní setkání ve sportovní hale, kde chystáte debatu?
Byli bychom rádi, kdyby přišel každý, kdo chce o problému debatovat a řešit jej. Je spousta věcí, které jsou okamžitě a poměrně i snadno řešitelné. Třeba nedostatek hřišť, větší množství policistů a strážníků v kterékoliv roční době v ulicích a další. Ale musí lidé své problémy a názory přijít říct, sdělit nám je. Dorazí i čtyři zastupitelé, kteří bydlí přímo na sídlišti Máj. Věřím, že tam můžeme problémy jasně pojmenovat a začít se zabývat jejich řešením.

Kolik očekáváte účastníků?
Podobně jako při potížích s azbestem ve školách, kdy jsme pořádali podobné veřejné setkání, tak i tentokrát jsme připraveni na zhruba pět set lidí. Odhadnout, kolik doopravdy lidí přijde, to opravdu nedokážu. Jsme však připraveni.

Policisté na koních krotili demonstranty na sídlišti Máj naposledy tuto sobotu

6. července 2013

Promluvíte s obyvateli a co se bude dít dál? Sejdete se s nimi znovu za půl roku či za rok a znovu budete mluvit o tom, co se podařilo, či nepodařilo?

Nechci říkat čas, za jak dlouho se znovu setkáme, ale určitě chceme pojmenovat problémy, začít je řešit a pak se po určité době znovu nad nimi sejít. Jestli to bude za měsíc, či půl roku, nevím, to vše uvidíme.

Jaké problémy očekáváte, že vám lidé budou popisovat? Problémem je zejména hlasité chování Romů.
Samozřejmě, my z mnoha zdrojů slýcháme o tom, jak se lidé na Máji bojí, co je trápí a podobně. Mnohdy ale je to subjektivní pocit lidí, že se bojí, i když se jim třeba nikdy nic nestalo. Rozumím tomu a je třeba se o tom bavit a řešit to. Věřím, že právě při debatě se spousta problémů může popsat a začít řešit. Házení kamenů v ulicích to rozhodně nebude. Proto bych byl rád, aby opravdu každý, kdo chce debatovat a je ochotný o problému mluvit, přišel.

Zvete, předpokládám, jak nespokojené obyvatele, tak i Romy.
Pozvali jsme samozřejmě obě strany sporu.

Budějovické sídliště se změnilo v bitevní zónu, záběry z 30. června

30. června 2013