Českobudějovické technické služby svezou letos na patnáct tisíc vyhozených vánočních stromků. Ilustrační snímek.

Českobudějovické technické služby svezou letos na patnáct tisíc vyhozených vánočních stromků. Ilustrační snímek. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Tisíce vánočních stromků poputují do kamen, kompostu i do zoo Ohrada

  • 0
Pracovníci českobudějovických technických služeb letos svezou přes patnáct tisíc vyhozených vánočních stromků. Jehličnany skončí v záhonech, kompostech nebo v kamnech. Stromky, které obchodníci nestihli prodat, využije Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

"Vyhozené stromky budou uskladněny v našem areálu v Dolní ulici, kde se hromadně štěpkují, a vzniklý materiál bude odvezen k dalšímu využití," uvedl ředitel českobudějovické firmy A.S.A. Roman Braný. Dodal, že se jedná zhruba o dvanáct tisíc kilogramů jehličnanů.

"Štěpky se pak odváží ke kompostování nebo putují k dalšímu využití, jako je například výroba desek na kuchyňské linky," uvedla mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Lidé by neměli vyhozené stromky u popelnic svazovat, protože provaz by se pak mohl ve štěpkovači zamotat.

Odložené smrčky, jedličky i borovičky poslouží i jako topivo - sváží se do teplárny v Trhových Svinech. Z některých vyhozených vánočních stromků vznikne mulčovací kůra a zasypou se s ní záhony nebo keře u kruhových objezdů.

Umělé stromky nelze recyklovat, patří do kontejneru

Vánoční stromky, které nestihli obchodníci prodat, využije Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou. "Poslouží zvířatům jako doplňkové krmivo nebo je využíváme v ptačích voliérách jako dekoraci. Nebereme vyhozené stromky od lidí, protože se obáváme, že na nich zůstanou kovové háčky a zvířatům by hrozilo zranění," řekl zoolog Roman Kossl.

Stromky prý nejvíce potěší vlky, kteří je v klecích okusují. "Oni to berou jako hru. Celkem už tady máme navezeno asi padesát stromků a další čekáme," dodal zoolog.

Se svozy vánočních stromů začalo krajské město v pondělí 2. ledna. Kdo termín svozů nestihne, může stromek do sběrného dvora přivézt sám. Stačí, když doloží, že má ve městě trvalé bydliště, a likvidaci má zdarma.

Umělé stromky, které dosloužily, můžete vyhodit do kontejneru nebo odvézt do sběrného dvora. Nelze je recyklovat, protože jsou vyrobeny z různých druhů materiálů. Končí tak většinou v českobudějovické spalovně, kde se pálí, nebo na skládce.