Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisícovka od budějovické radnice má rodičům zlevnit soukromé školky

  16:11aktualizováno  16:11
Získat místo v mateřské škole je pro stovky žen z Českých Budějovic mnohem těžší, než sehnat práci. Míst ve školkách je stále málo, ačkoli se radnici za poslední tři roky podařilo přistavět třídy pro dalších 291 předškoláků.
Sehnat místo ve školce v Českých Budějovicích je náročné. Ilustrační snímek

Sehnat místo ve školce v Českých Budějovicích je náročné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S novým nápadem na zvýšení kapacity míst ve školkách v Českých Budějovicích přichází politici koaliční TOP 09. "Řešením může být příspěvek města soukromým školkám, které by se dokázaly o neumístěné děti postarat," uvedl zastupitel strany Slavoj Dolejš.

Čísla ze školek v Budějovicích

Do budějovických městských školek podali rodiče 2 241 přihlášek. Po odečtení vícečetných žádostí a zájemců bez trvalého bydliště ve městě zůstalo 1 400 dětí na 900 volných míst. Nedostalo se na 500 dětí, 300 z nich by nastupovalo do školky až v květnu či červnu. Budějovice mají ve školkách 3 115 míst, za poslední tři roky radní zvýšili kapacitu o 291.

Spolu s kolegy z politického klubu chce v koalici i v zastupitelstvu najít podporu pro zařazení příspěvku ve výši tisíc korun na jedno dítě měsíčně. Peníze by město vyplácelo jako účelovou neinvestiční dotaci privátní školce.

"Celkovou výši dotace odhaduji na dva až tři miliony korun, podle výše schváleného příspěvku a počtu zájemců. Běžné výdaje ve všech městských školkách město stojí okolo 36 milionů korun ročně. To je asi 1,1 tisíce na dítě měsíčně," srovnává Petra Šebestíková (TOP 09), předsedkyně finančního výboru zastupitelstva.

Přitom podmínky pro umístění dítěte mají být podobné, jako je tomu u předškolních zařízení zřizovaných městem. Patří mezi ně například bydliště rodičů v Českých Budějovicích a potvrzení zaměstnavatele o práci matky. O tom, které dítě bude mít na příspěvek nárok, má rozhodovat školská komise v rámci dotačního programu města.

Počet dětí kolísá

Podle průzkumu MF DNES má toto řešení na radnici šanci na úspěch. "Je to dobrý nápad, i my máme podporu školek v programu. Město si nemůže dovolit pořád stavět nové školky, když počet dětí kolísá," řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová z koaličního klubu hnutí Občané pro Budějovice.

Novinka se zamlouvá i druhému koaličnímu partnerovi - ČSSD, která má na radnici i svého náměstka odpovědného za školství. "Domnívám se, že to může být jedna z možností, jak vyhovět všem zájemcům o školku. Teď přemýšlím, jak to uvést do života," sdělil náměstek primátora pro školství Petr Podhola.

Budějovice patří v podpoře privátních školek mezi české průkopníky, město dává některým už dva roky dotaci na činnost. V současnosti si chce všechna tato předškolní zařízení zmonitorovat. Zatím ví o 17 soukromých školkách, které navštěvuje okolo 250 dětí.

"Školné v našich školkách je 420 korun za docházku, k tomu rodiče platí 30 korun za stravu denně. Školné v privátních školkách vyjde na pět šest tisíc. Jsou tak drahé proto, že rodiče tam musí přispívat i na mzdy učitelek, které v městských školkách platí stát," srovnává Podhola.

Tisícovka má zlevnit poplatek

Pro komunisty však bude zřejmě novinka nepřijatelná. "Pobídku tisíc korun řadím mezi populistické, vyřeší jen situaci bohatých rodin," řekl předseda jihočeské organizace KSČM Petr Braný.

Komunisté, kteří jsou součástí krajské vládní koalice, spíš prosazují otevření jedné až dvou školek v Českých Budějovicích v režii Jihočeského kraje. "První se už rýsuje v budově u záchranky," upřesnil Braný.

Jenže podle ODS, další opoziční strany, je stavění nových školek špatným řešením. "Myslím, že je nesmysl budovat na pár let kapacity, kterých se pak nezbavíme. Příspěvek do privátních školek podpoříme, pokud se nebude lišit od nákladů města na děti v městských školkách," podotkl českobudějovický zastupitel Vladimír Brůha z ODS.

Šéfové samotných privátních školek nevidí v případném zavedení novinky do praxe žádné úskalí. "U nás to nebude problém a rodiče budou nadšení. Každý příspěvek pro mladé rodiny je vítaný. Z našich zkušeností ho navrhuji rozšířit i na maminky, které jsou na mateřské s druhým dítětem a to starší chtějí dát do kolektivu," přemítá jednatelka Pavlína Oťahelová ze soukromé Mateřské školky Barborka v centru Českých Budějovic.

Pro číšnici Adélu Musilovou, která sama vychovává jedenapůlročního Jakuba, je ale privátní školka i s příspěvkem města nedostupná. "Určitě je to dobrá věc, i když hodně lidí na ni nemá," míní.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Příběh duševně nemocné tety inspiroval Petra Zusku k novému baletu

Jihočeské divadlo uvádí premiéru baletu Klíče odnikud. Autorem je světoznámý...

Petr Zuska vytvořil pro českobudějovický baletní soubor autorskou choreografii s názvem Klíče odnikud. Světoznámý...

Mladý muž, který havaroval u Hořic na Šumavě, v nemocnici zemřel

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

Třiadvacetiletý řidič, který se v úterý ráno těžce zranil při střetu tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě, dopoledne...

Najdete na iDNES.cz