Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisícovka od budějovické radnice má rodičům zlevnit soukromé školky

  16:11aktualizováno  16:11
Získat místo v mateřské škole je pro stovky žen z Českých Budějovic mnohem těžší, než sehnat práci. Míst ve školkách je stále málo, ačkoli se radnici za poslední tři roky podařilo přistavět třídy pro dalších 291 předškoláků.
Sehnat místo ve školce v Českých Budějovicích je náročné. Ilustrační snímek

Sehnat místo ve školce v Českých Budějovicích je náročné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S novým nápadem na zvýšení kapacity míst ve školkách v Českých Budějovicích přichází politici koaliční TOP 09. "Řešením může být příspěvek města soukromým školkám, které by se dokázaly o neumístěné děti postarat," uvedl zastupitel strany Slavoj Dolejš.

Čísla ze školek v Budějovicích

Do budějovických městských školek podali rodiče 2 241 přihlášek. Po odečtení vícečetných žádostí a zájemců bez trvalého bydliště ve městě zůstalo 1 400 dětí na 900 volných míst. Nedostalo se na 500 dětí, 300 z nich by nastupovalo do školky až v květnu či červnu. Budějovice mají ve školkách 3 115 míst, za poslední tři roky radní zvýšili kapacitu o 291.

Spolu s kolegy z politického klubu chce v koalici i v zastupitelstvu najít podporu pro zařazení příspěvku ve výši tisíc korun na jedno dítě měsíčně. Peníze by město vyplácelo jako účelovou neinvestiční dotaci privátní školce.

"Celkovou výši dotace odhaduji na dva až tři miliony korun, podle výše schváleného příspěvku a počtu zájemců. Běžné výdaje ve všech městských školkách město stojí okolo 36 milionů korun ročně. To je asi 1,1 tisíce na dítě měsíčně," srovnává Petra Šebestíková (TOP 09), předsedkyně finančního výboru zastupitelstva.

Přitom podmínky pro umístění dítěte mají být podobné, jako je tomu u předškolních zařízení zřizovaných městem. Patří mezi ně například bydliště rodičů v Českých Budějovicích a potvrzení zaměstnavatele o práci matky. O tom, které dítě bude mít na příspěvek nárok, má rozhodovat školská komise v rámci dotačního programu města.

Počet dětí kolísá

Podle průzkumu MF DNES má toto řešení na radnici šanci na úspěch. "Je to dobrý nápad, i my máme podporu školek v programu. Město si nemůže dovolit pořád stavět nové školky, když počet dětí kolísá," řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová z koaličního klubu hnutí Občané pro Budějovice.

Novinka se zamlouvá i druhému koaličnímu partnerovi - ČSSD, která má na radnici i svého náměstka odpovědného za školství. "Domnívám se, že to může být jedna z možností, jak vyhovět všem zájemcům o školku. Teď přemýšlím, jak to uvést do života," sdělil náměstek primátora pro školství Petr Podhola.

Budějovice patří v podpoře privátních školek mezi české průkopníky, město dává některým už dva roky dotaci na činnost. V současnosti si chce všechna tato předškolní zařízení zmonitorovat. Zatím ví o 17 soukromých školkách, které navštěvuje okolo 250 dětí.

"Školné v našich školkách je 420 korun za docházku, k tomu rodiče platí 30 korun za stravu denně. Školné v privátních školkách vyjde na pět šest tisíc. Jsou tak drahé proto, že rodiče tam musí přispívat i na mzdy učitelek, které v městských školkách platí stát," srovnává Podhola.

Tisícovka má zlevnit poplatek

Pro komunisty však bude zřejmě novinka nepřijatelná. "Pobídku tisíc korun řadím mezi populistické, vyřeší jen situaci bohatých rodin," řekl předseda jihočeské organizace KSČM Petr Braný.

Komunisté, kteří jsou součástí krajské vládní koalice, spíš prosazují otevření jedné až dvou školek v Českých Budějovicích v režii Jihočeského kraje. "První se už rýsuje v budově u záchranky," upřesnil Braný.

Jenže podle ODS, další opoziční strany, je stavění nových školek špatným řešením. "Myslím, že je nesmysl budovat na pár let kapacity, kterých se pak nezbavíme. Příspěvek do privátních školek podpoříme, pokud se nebude lišit od nákladů města na děti v městských školkách," podotkl českobudějovický zastupitel Vladimír Brůha z ODS.

Šéfové samotných privátních školek nevidí v případném zavedení novinky do praxe žádné úskalí. "U nás to nebude problém a rodiče budou nadšení. Každý příspěvek pro mladé rodiny je vítaný. Z našich zkušeností ho navrhuji rozšířit i na maminky, které jsou na mateřské s druhým dítětem a to starší chtějí dát do kolektivu," přemítá jednatelka Pavlína Oťahelová ze soukromé Mateřské školky Barborka v centru Českých Budějovic.

Pro číšnici Adélu Musilovou, která sama vychovává jedenapůlročního Jakuba, je ale privátní školka i s příspěvkem města nedostupná. "Určitě je to dobrá věc, i když hodně lidí na ni nemá," míní.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Najdete na iDNES.cz