Více než 250 obrazů plných výjevů z fantaskních světů obsadilo zámeckou...

Více než 250 obrazů plných výjevů z fantaskních světů obsadilo zámeckou jízdárnu v Hluboké nad Vltavou. | foto: Reprofoto: Marek PodhoraMAFRA

Toyen, Štyrský i Šíma. Výstava sezony na Hluboké vznikala dva roky

  • 0
Více než 250 obrazů plných výjevů z fantaskních světů obsadilo zámeckou jízdárnu v Hluboké nad Vltavou. Alšova jihočeská galerie tam v sobotu zahájila největší lákadlo letošní sezony – výstavu Surrealismus v Československu 1933 až 1939. Tvůrci ji nazvali podle slavného výroku André Bretona Krása bude křečovitá.

Autoři Karel Srp a Lenka Bydžovská přinášejí nové zpracování vrcholného vývoje surrealismu v meziválečném období v Československu.

„Je to přelomová výstava nejen v dějinách Alšovy jihočeské galerie. Vznikala dva roky. Podařily se nám získat nejlepší práce od Toyen, Jindřicha Štyrského, Karla Teigeho a dalších. Na dlouhou dobu se takhle velká koncentrace významných surrealistických děl v Česku neobjeví,“ říká ředitel galerie Aleš Seifert.

Výstava odhaluje i jeden z přínosů tohoto směru, který spočíval v objevování nejrůznějších experimentálních metod, jež osvobozovaly lidskou představivost.

„Surrealismus se neomezoval jen na zavedené výtvarné techniky. Přišel s vlastními metodami, pro něž nacházel nové názvy. Štyrský na první výstavě Skupiny surrealistů v ČSR představil vedle obrazů také rozsáhlé soubory fotografií a koláží. Přišel s novým použitím obou výrazových prostředků, aby vyzdvihl symbolickou hodnotu vyjevujících se objektů,“ líčí Lenka Bydžovská.

Expozice se zaměřuje i na tvorbu malířů střední generace, kteří na surrealismus originálním způsobem reagovali. Stěny zdobí například díla Františka Janouška, Aloise Wachsmana, Josefa Šímy nebo Františka Muziky. Tvůrci se zabývají také autory žijícími mimo Prahu a mapují osudy počínajícího surrealismu na Slovensku.

Kolekci děl z veřejných českých a slovenských galerií doplňují zápůjčky od soukromých sběratelů z České republiky, Slovenska, Německa, Francie a Švýcarska. Část pochází přímo ze sbírek Alšovy galerie. Výstava začala v sobotu 14. května, potrvá do 2. října. U příležitosti expozice vznikla i výpravná publikace. Obsahuje více než pět set reprodukcí.

Loňským tahákem byla v Hluboké nad Vltavou velká výstava věnovaná ruskému umění a malíři Ilju Repinovi. Během tří letních měsíců dorazilo do jízdárny téměř 13 tisíc lidí. Ti obdivovali ucelenou kolekci více než 120 maleb a kreseb od začátku 19. století do první poloviny 20. století. „Mé přání je, aby surrealismus překonal hranici 20 tisíc návštěvníků,“ přemýšlí Seifert.

Druhá část výstavy s názvem Pařížští surrealisté a český surrealismus bude k vidění v českobudějovickém Wortnerově domě od 30. června do 2. října.