Poslední tragická nehoda se stala v pondělí u Kaplice. Šestadvacetiletý řidič vylétl ze silnice a spolujezdec náraz do stromu nepřežil.

Poslední tragická nehoda se stala v pondělí u Kaplice. Šestadvacetiletý řidič vylétl ze silnice a spolujezdec náraz do stromu nepřežil. | foto: Policie ČR

U jihočeských silnic letos přibylo už 20 křížků. Třikrát víc než loni

  • 2
Tento rok je na jihu Čech tragický. Při nehodách zemřelo už dvacet lidí, nejčastěji kvůli vysoké rychlosti. Policisté o velikonočních prázdninách a následujících svátcích ve velkém obsadí silnice v kraji. Kvůli ochlazení na nich hrozí náledí i sníh.

Co se to na silnicích děje? Podobnou otázkou v posledních měsících začínají rozhovory jihočeských řidičů. Zvlášť, když další dopravní nehoda končí smrtí.

Poslední tragická se stala v pondělí na Českokrumlovsku. Po nárazu do stromu na místě zemřel spolujezdec. V jižních Čechách to byl letos už dvacátý člověk. Ve stejném období loni přitom na silnicích zahynulo sedm lidí, téměř třikrát méně.

Nehody v kraji od 1. ledna do 14. dubna

Rok 2014
989 dopravních nehod
20 mrtvých
28 těžce zraněných
353 lehce zraněných
Ve 179 případech byla hlavní příčinou nepřiměřená rychlost.

Rok 2013
1 009 dopravních nehod
7 mrtvých
39 těžce zraněných
356 lehce zraněných
Ve 301 případech byla hlavní příčinou nepřiměřená rychlost.

Zdroj: Policie ČR

Ze statistik přitom vyplývá, že se celkové počty nehod zásadně nezměnily. "Od 1. ledna do 14. dubna jich policie letos eviduje 989, loni 1 009," spočítal jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podobný byl i počet lehce zraněných.

Na vysokém počtu usmrcených na silnicích mohla mít zčásti vliv mírná zima. Když jsou na vozovkách zhoršené podmínky, náledí či sníh, řidiči sice také hodně bourají, ale protože jezdí mnohem opatrněji, následky nejsou většinou tak vážné. Letos však bylo většinou sucho.

"Lidé se pak mnohdy přeladili na to, že už je jaro, jenže opak byl pravdou," upozornil šéf jihočeské dopravní policie Lubomír Veselý. Potvrzují to i samotní řidiči.

"Když napadne sníh, jedu o dost pomaleji. Letos bylo sucho, tak jsem tolik opatrný nebyl, párkrát mě ale kvůli tomu překvapilo náledí a málem jsem naboural," zmínil Milan Bláha, řidič z povolání.

Ledovka hrozí i v nadcházejících dnech. Vrstva ledu pokryla v úterý ráno silnici mezi Vimperkem a Strážným a také u Lenory na Šumavě, právě ve vyšších polohách se problémy mohou opakovat.

Velkým a dlouhodobým problémem je také nepřiměřená rychlost, která byla letos hlavní příčinou nehody ve 179 případech, loni za stejnou dobu dokonce při 301 nehodách.

"V tomto ohledu by pomohla změna v systému sankcí. Lidé se dnes tolik nebojí toho, že dostanou za vysokou rychlost pokutu tisíc korun, mají strach z bodů a odebrání řidičského průkazu," konstatoval Veselý.

Většina lidí potřebuje řídit auto kvůli svému povolání a je pro ně nezbytné i v běžném životě. Podle Veselého by si řidič určitě rozmyslel, jestli pojede stovkou v místě, kde je povolená rychlost maximálně 50 kilometrů v hodině, když by mu mohli řidičský průkaz odebrat policisté nebo strážníci hned na místě.

Dnes totiž ví, že ho nejdříve čeká správní řízení a pak až případné odebrání dokladu. "Mezitím bude mít čas hledat možnosti, jak se z trestu vykroutit nebo ho mírnit," doplnil šéf dopravních policistů.

Na to je však nutné nejdříve změnit zákony, což se v nejbližší době nechystá. Policie se tak soustředí na preventivní akce. Jedna z nich trvá už tři týdny a bude vrcholit o velikonočních prázdninách a prodlouženým víkendem.

"Zaměříme se na rychlost a připravujeme i další opatření ke snížení nepříznivého vývoje dopravní nehodovosti," doplnil mluvčí Matzner.