Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

  15:40aktualizováno  15:40
V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než tisícovce návštěvníků nabídla nejen přehlídku historických motocyklů, traktorů a strojů domácí výroby, ale také řadu soutěží.

Padesát traktorů, desítky motorek a stovky nadšených fanoušků postávajících na břehu řeky Lužnice, kteří nešli daleko pro dobrou radu soutěžícím. Vyhrávající živá dechovka, z reproduktorů znějící ostřejší hudba a ve vzduchu pach piva a rozježděného ovoce smíšený s těžkým odérem výfukových plynů.

Fotogalerie

Taková atmosféra panovala v sobotu po poledni na akci Traktoriáda, která lákala hlavně na atraktivní soutěže.

„Mezi ty nejoblíbenější patří takzvaná jízda pralesem, což je trasa, která vede v nedalekém lesíku a má opravdu těžký terén. Většinou si ji vyzkouší do desíti závodníků,“ vysvětlila přímo u vstupu Ivana Průchová ze Sdružení dobrovolných hasičů Dráchov.

Dodala, že někteří řidiči se účastní už od nultého ročníku. Půl hodiny po poledni si mohli přihlížející vybírat mezi vystavenými stroji domácí úpravy ten nejpovedenější, jehož majitel pak vyhrál sud piva.

Organizátoři mezi diváky rozdali víc než tisíc jmenných hlasovacích lístků. K vidění byly letos poprvé i moderní traktory, aby je návštěvníci mohli porovnat s historickými vozy.

Soutěže začaly ve 14 hodin couváním s válcem přímo na břehu Lužnice.

„Letos se mi jízda příliš nepovedla. Uvidíme, ještě jsem přihlášený na několik disciplín,“ zhodnotil své couvání Vít Hartl z Kvasejovic, který se Traktoriády zatím účastnil pokaždé a v Dráchově byl jedním z miláčků publika.

Jenže v pralese byly podmínky ještě těžší. Trať tvořil sjezd do lesíka, několik převýšení plných vody, stroje pak musely překonat dlouhou táhlou zatáčku a hned za ní následoval sešup do nejhlubší louže.

Hned první závodník na lehkém traktůrku s ní měl potíže.

„Je to jasné. V té vodě ztratí rychlost a otáčky, a když potřebuje vyjet, už to není možné,“ hodnotil znalecky jeden z fanoušků, kteří při disciplíně ucpali příjezdovou silnici do obce.

Další řidič, Josef Srba mladší, zvolil co nejrychlejší jízdu, což se mu vyplatilo a nejkritičtější bod zvládl projet. Odměnou mu bylo nejen první místo v soutěži, ale především hlasitý aplaus všech přihlížejících. Další soutěžící s traktorem totiž zase zapadl a po něm pak už i všichni ostatní.

„Dříve jsme měli i jízdu pomalosti, ale tu pravidelně vyhrával jediný závodník, navíc z řad pořadatelů. Letos jsme ji proto nahradili couváním mezi kužely. Další disciplíny jsou pak hod pneumatikou nebo zatloukání hřebíků,“ dodala Průchová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Najdete na iDNES.cz