Lidé si opravenou Besedu poprvé prohlédli v srpnu 2010.

Lidé si opravenou Besedu poprvé prohlédli v srpnu 2010. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Třeboň hledá využití Besedy. Navrhované stěhování knihovny se všem nelíbí

  • 0
Vedení třeboňské radnice není spokojené s využitím Kulturního domu Beseda a hledá nové možnosti. Jednou z variant je přesunout do společenského sálu městskou knihovnu. Nápad má však odpůrce.

Kulturní dům Beseda v srdci města představuje pro většinu obyvatel Třeboně společenské centrum. Místo, kde se schází na jídlo, plesy a kam chodí mládež o víkendu na diskotéku. Před šesti lety radnice investovala sto milionů korun do oprav tohoto městského objektu.

Oblíbený prostor, kde sídlí restaurace a společenský sál, by však mohl najít nové využití. Alespoň to byl původní plán současného vedení radnice, které si nechalo zpracovat studii na přesun městské knihovny z Chelčického ulice právě do Besedy.

Na přetřes přišel tento nápad poprvé na jaře letošního roku. Obyvatelům se však příliš nelíbí.

„Od doby, co se o tom začalo mluvit, tak doslova denně odpovídám na dotazy lidí, jak to bude s knihovnou. Místní se ptají s obavami dodnes,“ tvrdí současný provozovatel třeboňské Besedy Martin Ježek.

Historický kulturní dům podle něj slouží ročně pro více než sto akcí. Přesunem knihovny do patra, kde se konají plesy a diskotéky, by město mohlo přijít o společenský sál.

Podle starostky Terezie Jenisové však místo pro plesovou sezonu a taneční nabízí také městská hala Roháč. Na otázku, zda by se knihovna lépe vyjímala v Besedě, má nakonec odpovědět právě probíhající studie.

Provozovatel Besedy si na nezájem nestěžuje

„Chceme pouze ověřit, zda by to fungovalo. V Besedě se konají dva plesy ročně, dále jen prodejní akce s levným zbožím. Navíc je sál rozdělen sloupy a nevejde se tam tolik lidí,“ poznamenala na zářijovém zasedání třeboňských zastupitelů starostka Jenisová z KDU-ČSL.

Vedení radnice chce prostřednictvím knihovny přitáhnout do centra města víc místních lidí.

Provozovatel Besedy si však nestěžuje, že by lidé o restauraci ani společenský sál neměli zájem.

„Kdysi to byla jedna z mála lokálních hospod a jediný společenský sál ve městě. Místní vnímají Besedu jako celek. Jdou dolů do restaurace, a když chtějí zajít na pivo, tak jdou nahoru na diskotéku. Děláme tady spíše soukromé plesy, ale i konference a jeden týden v roce se tu koná Anifilm,“ popisuje Ježek.

Jako alternativní prostor může město pro společenské akce využívat halu Roháč, která na rozdíl od Besedy pojme víc než tři stovky lidí. Zatím se v Roháči konají hlavně maturitní plesy.

Beseda má však pro obyvatele Třeboně přece jen větší kouzlo. „Pro mě je Beseda srdeční záležitostí. Vždy jsme si v minulém vedení přáli, aby na místě vznikala určitá synergie nejrůznějších akcí. Přesun knihovny je nesmysl,“ tvrdí opoziční zastupitel a bývalý starosta Jan Váňa (ODS).

Možnosti využití naznačí studie

Ačkoliv se o možném stěhování městské knihovny mluví už od jara, zatím se nic neděje a ani podle mluvčí radnice Jitky Bednářové není přesun knihovny na pořadu dne.

„V současné době se zpracovává studie, která ověřuje současné využití komplexu Besedy a mapuje možnosti využití jednotlivých částí kulturního centra a navazujících prostor. V dohledné době se nepředpokládají žádné stavební úpravy v této budově ani změny stávajícího provozu,“ vysvětlila Bednářová.

Pokud by někdy ke stěhování městské knihovny mělo dojít, místo by podle místostarosty Josefa Pindrocha (ANO) svoje využití našlo.

„V sousedních prostorách je chráněná dílna. Kdyby se teoreticky knihovna stěhovala, tak by se tam pravděpodobně rozšířily chráněné dílny a budova by sloužila pro charitativní činnost,“ zmínil Pindroch.

Dodal také, že knihovna v Chelčického ulici se nenachází v uspokojivých podmínkách. Kdyby sídlila na Masarykově náměstí, centrum by podle něj oživila.

V Třeboni se v posledních týdnech mluví i o stěhování městského informačního centra do prostor foyer kina Světozor. Stávající místo podle některých radních nevyhovuje z kapacitních ani hygienických důvodů.