Do Třeboňské rybniční krajiny by patřil i Rožmberk.

Do Třeboňské rybniční krajiny by patřil i Rožmberk. | foto: Jaroslav Sýbek, MAFRA

Třeboňské rybníky míří mezi chráněné památky. A pomýšlí i na UNESCO

  • 0
Má to být opatření, které ochrání současný stav krajinného rázu a také další způsob, jak přilákat na Třeboňsko nové turisty. Ministerstvo kultury začalo připravovat vyhlášení krajinné památkové zóny s názvem Třeboňská rybniční krajina.

Rozloha Třeboňské rybniční krajiny by měla být asi 300 kilometrů čtverečních a bude přibližně kopírovat hranice CHKO Třeboňsko. Zahrne katastry 33 obcí a měst. Centrem celé oblasti bude Třeboň a patřit tam budou i slavné rybníky Rožmberk a Svět.

„Od roku 2002 město usiluje o zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. A předmětem nominace je třeboňské rybníkářské dědictví. Právě vyhlášení Krajinné památkové zóny Třeboňská rybniční krajina je prvním krokem k oživení nominace z roku 2005,“ uvedla třeboňská mluvčí Jitka Bednářová.

Krajinná památková zóna bude plošně chránit území podle památkového zákona. Důvod je jasný: Třeboňsko je jedinečné právě proto, že na jeho utváření člověk dlouhodobě působí.

„Smyslem takového opatření je dané území nejenom chránit, ale především udržovat a rozvíjet jako ekonomicko-výrobní komplex potravinářského charakteru,“ popsala dále mluvčí a konstatovala, že proces vyhlášení může trvat několik měsíců. K záměru se totiž musí vyjádřit i majitelé nemovitostí.

Ochrana by pro ně měla znamenat jediné: každá stavební činnost na vymezeném území sice bude potřebovat vyjádření památkářů, krajský úřad však bude moci vydat plán ochrany. V něm bude stanovené, které aktivity, především ty stavební, nebudou ani v chráněném území takovému dohledu podléhat. Cílem není zastavit vývoj, ale mít ho pod kontrolou.

V Česku je 24 krajinných památkových zón

Vlastníci nemovitostí v navrženém území budou moci ve správním řízení podávat své námitky, všichni ostatní připomínky. Bude se tedy jednat o podobný proces, jaký se využívá třeba při vydávání územních plánů. A že podobná opatření fungují, ukazuje i to, že v České republice je dnes vyhlášeno už 24 krajinných památkových zón. V jižních Čechách k nim patří například Římovsko nebo Novohradsko.

Přesto zatím není jasné, jak by měl celý systém v budoucnu fungovat v konkrétních případech, na což poukázal například předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda.

„Vadí mi, že s námi o tom nikdo nejednal. Nevíme, jak bychom měli postupovat při různých haváriích jako je třeba prasklina hráze Rožmberka, pokud by se jednalo o objekt zapsaný na seznamu UNESCO,“ řekl Hůda pro ČTK.

Záměr při své návštěvě Třeboně podpořil i ministr životního prostředí Richard Brabec. „Z hlediska ochrany přírody nebude mít vyhlášení ať už Krajinné památkové zóny či možný zápis na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO na toto území vliv, a to i vzhledem k tomu, že zamýšlená Krajinná památková zóna kopíruje hranice CHKO. Dokážu si představit, že oba záměry přispějí k zatraktivnění regionu a posílení turistického ruchu na Třeboňsku,“ komentoval snahy ministr.