Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třeboňští radní žalují opoziční noviny. Kvůli jedné větě

  10:07aktualizováno  10:07
Atmosféra v Třeboni opět pořádně zhoustla. Už tak vyostřené vztahy mezi vedením radnice a opozicí se dostaly na novou úroveň. Rada města totiž schválila podání žaloby na spolek Třeboňsko, který vydává názorově opoziční Třeboňské noviny, jež nešetří kritikou vůči radnici.

Na třeboňské radnici panují napjaté vztahy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Tu vede koalice KDU-ČSL, ČSSD, ANO a Společně pro Třeboň.

Zajímavé je, že podání žaloby bylo jediným důvodem, proč se rada města 12. listopadu sešla. Jednání podle zápisu trvalo pouhých pět minut. „Rada města schvaluje podání žaloby proti spolku Třeboňsko ve věci týkající se neoprávněného zásahu do pověsti (dobrého jména) města Třeboně,“ stojí v zápisu zveřejněném na webu města. Pro byli všichni radní. Co konkrétně jim vadí, už dokument neuvádí.

Reakce opoziční ODS na sebe nenechala dlouho čekat. Občanští demokraté považují žalobu za útok na svobodu vyjadřování. „Tento krok nás vrací do doby totality před rok 1989. Nejde o nic jiného, než zastrašování a snahu umlčet každého, kdo má jiný názor. Proti takovým postupům, které vedou k potlačování lidských práv a svobod, musíme co nejdůrazněji protestovat,“ napsali zastupitelé ODS v prohlášení.

Spolek Třeboňsko tvoří oponenti politiky radnice z ODS, TOP 09 i například první polistopadová starostka Libuše Kotilová. Spolek nepravidelně vydává Třeboňské noviny. Letos vyšly pouze v říjnu.

MF DNES se v pátek snažila získat vyjádření vedení města. Místostarosta za hnutí ANO Josef Pindroch celý den nebral telefon, stejně jako lidovecká starostka Terezie Jenisová, která nereagovala ani na SMS. K zastižení nebyla ani mluvčí radnice.

MF DNES nakonec kontaktovala jednoho z radních, který podání žaloby potvrdil, ale pouze pod podmínkou anonymity. Podle něj je bodem sváru věta v Třeboňských novinách o tom, že město darovalo kus lukrativního pozemku ve farské zahradě církvi.

„Jde tam o to slůvko darovat, protože to byla směna. Ale nejsem si tím jistý, že je to kvůli tomu, ruku do ohně za to nedám. S Třeboňskými novinami často bojujeme, někdy píší nesprávně nebo pozměňují pravdu. Tak jsme přistoupili k takovému kroku,“ řekl.

Bývalý starosta Jan Váňa z ODS celou situaci považuje za absurdní. „Nechápu, proč mrhají časem a penězi a podávají žalobu. Pokud se jim ta formulace nezdála, mohli požádat o to, abychom vytiskli omluvu,“ poukázal Váňa.

Opozice kritizuje vedení města kvůli farské zahradě několik let. Argument, že se jednalo o dar, použila již na jaře 2011, kdy ke směně došlo. „Formálně to byla směna, ale byla tak nevýhodná, že to byl spíš dar. Město dostalo pozemky hřbitova, se kterými má jen náklady, a církvi za to dalo lukrativní pozemky farské zahrady v centru,“ upozornil Váňa.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Najdete na iDNES.cz