Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinci souzení za padělání karet se pohádali. Vybírali v celém světě

  16:06aktualizováno  16:06
Osmileté vězení hrozí třem cizincům, kteří loni podle obžaloby instalovali skimmovací zařízení na bankomaty po celé České republice. S pomocí kumpánů v zahraničí pak vyráběli kopie karet a během několika hodin vybírali peníze po celém světě. Za krátký čas způsobili statisícové škody.

Trojice cizinců, kteří podle obžaloby instalovali na bankovatech skimmovací zařízení. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Případ v úterý pokračoval u českobudějovického krajského soudu. Obžalovaní Rumuni a Bulhar si často protiřečili a vinu svalovali jeden na druhého. Ačkoli je usvědčují záznamy z kamer.

Jeden z obžalovaných se například hájil tím, že původně měli cestovat do Německa. Že mu sice přišlo divné, že se zdržují v několika městech v Česku, neměl však jinou možnost se vrátit.

„Neměl jsem nic domluveného s Gabrielem. Nikdy bych si nedovolil dotknout se cizího majetku. Nedovoluje mi to svědomí. Má výchova mi nedovoluje, abych kradl. Gabriel je neuvěřitelný lhář. Vytvořil si scénář, aby to hodil všechno na mě,“ snažil se bránit Stefan Gerov a vinu svaloval na Gabriela Rafaela Osolose.

„Moje svědomí je naprosto čisté, nikdy jsem nepadělal karty, ani nebyl členem organizované skupiny,“ tvrdil Gerov.

Z výpisu jeho účtu však vyplynulo, že za červenec loňského roku, kdy k nelegálním výběrům peněz z cizích karet docházelo, mu od jednoho člena skupiny přišlo 11 plateb. Peníze Gerov následně vybíral. Podle něj však nepocházely z trestné činnosti.

Výpovědi se rozcházely se záznamy kamer

Jenže u soudu se pouštěly záznamy z bezpečnostních kamer umístěných na několika bankomatech, na které obžalovaní umístili skimmovací zařízení. A Gerov byl mnohokrát u toho a dokonce zařízení sám instaloval.

Z nahrávek bylo patrné, že si obžalovaní počínali profesionálně. „Tvrdil jste, že jste byl nervózní a z místa jste utekl. Ze záznamu je evidentní, že to jednání bylo chladnokrevné a cílené,“ konstatoval předseda senátu Michal Kubánek směrem k obžalovanému Osolosovi. Instalace zařízení nebyla navíc rychlou záležitostí, trvala skoro pět minut.

Záznamu odporovala i výpověď Dumitrua Deaconua. Ten tvrdil, že u instalace zařízení nebyl, což evidentně nebyla pravda. Když ho na to soudce upozornil, odpověděl, že si to nepamatuje.

V dalším případě zařízení instalovat přímo Gerov. „Je evidentní, že bankomat nebyl využíván k výběru či zjištění zůstatku,“ uvedl soudce Kubánek. Gerov, který předtím popíral svou vinu, se k záznamu nechtěl vyjádřit.

Později ale pohnutě vypověděl, že je mu vše líto.

„Je mi jasné, že budu odsouzen. Mám nemocnou rodinu. Nikdy jsem neměl potřebu, abych kradl. Minulý rok jsme si dělali plány se snoubenkou, že budeme mít dítě. Ona ale dostala cukrovku. Cítím se hrozně, je to pro mě pekelné,“ řekl.

U bankomatu stáli vždy dva. Zatímco jeden instaloval skimmovací zařízení a kamerku ke čtení pinu, druhý v podstatě clonil, aby lidé na ulici neviděli, co dělá.

Počínali si velmi šikovně. Zařízení  nechali na přístroji maximálně den a barevně ho upravovali, aby bylo co nejméně nápadné.

Takto úřadovali v celé řadě měst na jihu Čech i jinde po republice. O jejich nenápadnosti svědčí i to, že z jednoho záznamu bylo patrné, že ihned za nimi přišel k bankomatu člověk vybrat si peníze.

Odhaleni byli náhodou díky muži v Blatné na Strakonicku. Když loni 23. července zasunul svou kartu do bankomatu a nemohl ji volně vytáhnout, vytrhl ji i se skimmovacím zařízením. Hned to oznámil policistům. Ti trojici zatkli o pár dní později v Plané nad Lužnicí, kde byli dnes už obžalovaní muži ubytovaní.

Soud bude pokračovat v polovině září, kdy by již měl zaznít rozsudek. Do té doby setrvá trojice ve vazbě, kde je od konce loňského července.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Najdete na iDNES.cz