Trojice cizinců, kteří podle obžaloby instalovali na bankovatech skimmovací zařízení.

Trojice cizinců, kteří podle obžaloby instalovali na bankovatech skimmovací zařízení. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Cizinci souzení za padělání karet se pohádali. Vybírali v celém světě

  • 2
Osmileté vězení hrozí třem cizincům, kteří loni podle obžaloby instalovali skimmovací zařízení na bankomaty po celé České republice. S pomocí kumpánů v zahraničí pak vyráběli kopie karet a během několika hodin vybírali peníze po celém světě. Za krátký čas způsobili statisícové škody.

Případ v úterý pokračoval u českobudějovického krajského soudu. Obžalovaní Rumuni a Bulhar si často protiřečili a vinu svalovali jeden na druhého. Ačkoli je usvědčují záznamy z kamer.

Jeden z obžalovaných se například hájil tím, že původně měli cestovat do Německa. Že mu sice přišlo divné, že se zdržují v několika městech v Česku, neměl však jinou možnost se vrátit.

„Neměl jsem nic domluveného s Gabrielem. Nikdy bych si nedovolil dotknout se cizího majetku. Nedovoluje mi to svědomí. Má výchova mi nedovoluje, abych kradl. Gabriel je neuvěřitelný lhář. Vytvořil si scénář, aby to hodil všechno na mě,“ snažil se bránit Stefan Gerov a vinu svaloval na Gabriela Rafaela Osolose.

„Moje svědomí je naprosto čisté, nikdy jsem nepadělal karty, ani nebyl členem organizované skupiny,“ tvrdil Gerov.

Z výpisu jeho účtu však vyplynulo, že za červenec loňského roku, kdy k nelegálním výběrům peněz z cizích karet docházelo, mu od jednoho člena skupiny přišlo 11 plateb. Peníze Gerov následně vybíral. Podle něj však nepocházely z trestné činnosti.

Výpovědi se rozcházely se záznamy kamer

Jenže u soudu se pouštěly záznamy z bezpečnostních kamer umístěných na několika bankomatech, na které obžalovaní umístili skimmovací zařízení. A Gerov byl mnohokrát u toho a dokonce zařízení sám instaloval.

Z nahrávek bylo patrné, že si obžalovaní počínali profesionálně. „Tvrdil jste, že jste byl nervózní a z místa jste utekl. Ze záznamu je evidentní, že to jednání bylo chladnokrevné a cílené,“ konstatoval předseda senátu Michal Kubánek směrem k obžalovanému Osolosovi. Instalace zařízení nebyla navíc rychlou záležitostí, trvala skoro pět minut.

Záznamu odporovala i výpověď Dumitrua Deaconua. Ten tvrdil, že u instalace zařízení nebyl, což evidentně nebyla pravda. Když ho na to soudce upozornil, odpověděl, že si to nepamatuje.

V dalším případě zařízení instalovat přímo Gerov. „Je evidentní, že bankomat nebyl využíván k výběru či zjištění zůstatku,“ uvedl soudce Kubánek. Gerov, který předtím popíral svou vinu, se k záznamu nechtěl vyjádřit.

Později ale pohnutě vypověděl, že je mu vše líto.

„Je mi jasné, že budu odsouzen. Mám nemocnou rodinu. Nikdy jsem neměl potřebu, abych kradl. Minulý rok jsme si dělali plány se snoubenkou, že budeme mít dítě. Ona ale dostala cukrovku. Cítím se hrozně, je to pro mě pekelné,“ řekl.

U bankomatu stáli vždy dva. Zatímco jeden instaloval skimmovací zařízení a kamerku ke čtení pinu, druhý v podstatě clonil, aby lidé na ulici neviděli, co dělá.

Počínali si velmi šikovně. Zařízení  nechali na přístroji maximálně den a barevně ho upravovali, aby bylo co nejméně nápadné.

Takto úřadovali v celé řadě měst na jihu Čech i jinde po republice. O jejich nenápadnosti svědčí i to, že z jednoho záznamu bylo patrné, že ihned za nimi přišel k bankomatu člověk vybrat si peníze.

Odhaleni byli náhodou díky muži v Blatné na Strakonicku. Když loni 23. července zasunul svou kartu do bankomatu a nemohl ji volně vytáhnout, vytrhl ji i se skimmovacím zařízením. Hned to oznámil policistům. Ti trojici zatkli o pár dní později v Plané nad Lužnicí, kde byli dnes už obžalovaní muži ubytovaní.

Soud bude pokračovat v polovině září, kdy by již měl zaznít rozsudek. Do té doby setrvá trojice ve vazbě, kde je od konce loňského července.