Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z vyznamenání jsem byl naměkko, přiznal šéf Madety. Šporcla zaskočilo

  9:29aktualizováno  9:29
Medaili Za zásluhy dostali od prezidenta Miloše Zemana i tři Jihočeši: houslista Pavel Šporcl, šéf Madety Milan Teplý a bývalý ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Prezident Miloš Zeman předává medaili Za zásluhy houslistovi Pavlu Šporclovi. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Houslový virtuos Pavel Šporcl, který je českobudějovickým rodákem, byl na slavnostním večeru ve Vladislavském sále nejmladším ze 35 oceněných osobností medailí Za zásluhy. Státní vyznamenání dostal od prezidenta za zásluhy o stát v oblasti umění.

Jednoho z nejžádanějších českých umělců, proslulého i svým neformálním oblékáním a modrými houslemi, ocenění zaskočilo.

„Přece jen jsem ve věku, kdy se ještě na podobná ocenění necítím. Rozhodně svou práci nedělám kvůli medailím. Ale potěšilo mě to, protože svou práci dělám moc rád a s absolutním nasazením. Největší radost mám, když hraju pro plný sál a lidi stojí o mé desky, ale ocenění beru jako třešničku na dortu, která potěšila,“ svěřil se Šporcl.

A jaký má vztah k prezidentovi? Před volbou ho veřejně podpořil. Houslista řekl, že Zemana zvolí, protože se mu líbí, že si stojí za svými názory, že jsou jasné a čitelné.

„Řekl jsem tehdy svůj názor do nějaké ankety, ale daleko víc jsem podporoval Klause. Prezident Zeman mě slyšel hrát na dvou koncertech, jeden byl k 70. výročí osvobození a druhý adventní koncert, který vysílala televize. Ale ani jsme neměli příležitost spolu mluvit,“ popsal uznávaný hudebník.

Bez našich lidí bych nedokázal nic, řekl šéf Madety Teplý

Generální ředitel Madety Milan Teplý byl při ceremoniálu velmi dojatý. „Jsem sakra tvrďák a myslel jsem si, že to se mnou neudělá vůbec nic, že budu koukat na hodinky, kdy to skončí. Vůbec ne. Byl jsem naměkko a nestydím se za to. Padlo to na mě a to se předávání třikrát cvičilo. U některých, kteří to pokazili, dokonce čtyřikrát,“ přiznává.

Fotogalerie

Z medaile má šéf největšího zpracovatele mléka v Česku velikou radost. „Prý jsem to dostal za práci. Nadřel jsem se tu dost, to je pravda, ale že bych vyčníval nad ostatní? Je to klišé, ale je to ve velkém ocenění našich lidí. Bez nich bych nedokázal absolutně nic,“ zdůraznil bodrý podnikatel.

Celý večer si velmi užil. Neřešil prý spekulace, kdo si vyznamenání zasloužil, či nezasloužil, kdo byl spjatý s jakým režimem.

„Prostě jsem se od toho oprostil. Poprvé jsem zažil tu atmosféru mezi vyznamenávanými lidmi. Povídali jsme si, bylo to opravdu velmi zajímavé. Překvapil mě pan Pomahač, to je úžasný člověk. Ale také Pavel Nedvěd, nikdy bych neřekl, že je to tak příjemný a normální kluk,“ popsal.

Zemana zná asi 20 let, z toho posledních pět si tykají. Nikdy ovšem nebyl nějaký jeho obdivovatel či podporovatel. Mnohem vřelejší vztah má s bývalým prezidentem Václavem Klausem.

„Neberu to tak, že jsem dostal ocenění za celoživotní činnost, a tím pádem že bych se na to měl vybodnout. To já hned tak nepůjdu. Ještě včera jsem si od šéfa hradního protokolu nechal dát přehled státních vyznamenání, abych si to mohl začít odškrtávat. První jsem si už odfajfkoval. Tak abych to ještě stihnul všechno,“ dodal šéf Madety se svou typickou ironií.

Mánkovy a Zemanovy postoje k Šumavě jsou hodně podobné

Třetím oceněným Jihočechem je bývalý ředitel šumavského parku Jiří Mánek, který dostal od prezidenta medaili za péči o Národní park Šumava.

„Ocenění prezidentem republiky si velice cením a vnímám to jako ocenění celého mého týmu. Vnímám to i jako podporu zdravého rozumu, kterého bude na Šumavě ještě hodně zapotřebí. Ve sněmovně se totiž projednává pro šumavskou přírodu likvidační novela zákona o ochraně přírody a krajiny,“ řekl Mánek, který se nyní živí podnikáním.

Ze slavnostního ceremoniálu v Praze byl prý zpočátku trošku nervózní. „Žádné ocenění jsem nikdy nezažil, navíc jsem seděl na hodně viditelném místě. Ale s příchodem vlajkonošů jsem se uklidnil a začal si to užívat,“ svěřil se Mánek s tím, že s manželkou po vydařeném večeru na Pražském hradě dorazili domů o půl druhé ráno.

Je známé, že Mánkovy a Zemanovy postoje k ochraně šumavské přírody jsou hodně podobné. Oba upřednostňují vyhánění kůrovce ze smrkových lesů pilou a sekyrou. Politik Zeman burcoval na Šumavě za kácení napadených stromů už v době, kdy tam ještě Mánek nebyl šéfem.

A ten ho podpořil před volbami výrokem, že Zeman ve svých postojích k Šumavě znamená rozumnou ochranu přírody, a proto se musí při volbě prezidenta dívat na to, zda má být Šumava zelená, nebo sežraná kůrovcem. Už jako prezident pak označil Zeman odvolání Mánka z postu šéfa parku za chybu a jeho nástupce označil za jednoho ze zelených aktivistů.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Lužnici lze projet i na kole, nízká hladina ale vodáky neodrazuje

Lužnici vodáci splouvají většinou ze Suchdola nad Lužnicí. V těchto dnech musí...

Provozovatelé kempů a půjčoven lodí na Vltavě, Lužnici i Otavě zažívají vrchol sezony. Ačkoli vzhledem k vysokým...

Najdete na iDNES.cz