Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři sjezdy musí na obchvatu Budějovic stačit, stavět se může příští rok

  6:44aktualizováno  6:44
Ministr dopravy Dan Ťok ukončil dohady kolem dálničního obchvatu Českých Budějovic. Postaví k němu tři přivaděče. Na další dva se možná dostane až v budoucnosti, pozemky pod nimi ale budou vykoupené.

Na výpadovku z Budějovic na Lišov a Jindřichův Hradec bude ústit jeden ze sjezdů z obchvatu krajského města. | foto: MAFRA

Směrem od Lišova, z Pohůrky a Roudného. Odtud povedou tři sjezdy z dálničního obchvatu Českých Budějovic. Hlinský a Hodějovický přivaděč zůstanou v rezervě. To je výsledek páteční večerní schůzky politiků a starostů na českobudějovické radnici.

Většina z nich jednání opouštěla s úsměvem. Cíl je jasný, zahájit stavbu obchvatu ještě do konce roku 2016.

„Je to reálný termín,“ potvrdil šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Především by tím měly skončit dohady, které stavbu dálnice kolem Budějovic roky provázejí.

Dálniční přivaděče

Budou se stavět
z výpadovky na Lišov
Pohůrecký
Roudenský


Vykoupí pozemky, ale stavět zatím nebudou
Hlinský
Hodějovický

„Podle současné legislativy ani nemůžeme vybudovat všech pět sjezdů. Normy to nedovolují. V našem zájmu však je začít stavět co nejdříve. Starosty deseti dotčených obcí jsme seznámili s tím, že hodláme společně s dálnicí stavět tři mimoúrovňové křižovatky ke sjezdům,“ pokračoval Kroupa.

Jeden z přivaděčů už je v podstatě hotový. Jedná se o výpadovku na Lišov a Třeboň. Z Borku do Úsilného už navíc začala stavba dálnice D3, na kterou naváže další etapa včetně mimoúrovňové křižovatky právě u silnice na Lišov.

Další povede z Pohůrky a naváže dopravu na nedávno dokončenou část zanádražní komunikace. Přivaděč bude ústit u okružní křižovatky mezi čtvrtí Mladé a Novými Hodějovicemi, kde mohou řidiči vidět připravené rameno.

Poslední pak má být Roudenský. Právě Roudné je nyní jedinou obcí, které se záměr tří přivaděčů nelíbí. Místní mají obavy, že je příliš zatíží automobilový provoz. Poblíž obce na jihu od Budějovic navíc kraj plánuje další silnici, takzvanou jižní tangentu, která by se měla připojit právě k dálnici.

„Ideální stav by byl takový, že začneme stavět obchvat ještě do konce roku 2016. Příprava a postup ze strany ŘSD tomu nahrává. Město pomůže a už pomáhá s výkupy pozemků. Jednáme s vlastníky pozemků. Musí ale dojít ke kompromisům, což se týká právě sjezdů. V Roudném mají představu, že by se měl postavit i ten v Hodějovicích,“ upozornil náměstek primátora pro oblast dopravy František Konečný.

Podle něj ale nebude zatížení Roudného tak vysoké, aby se musel stavět i čtvrtý přivaděč. „Doufám, že právě diskuse kolem počtu sjezdů po schůzce s ministrem dopravy Danem Ťokem a ředitelem ŘSD skončí,“ doplnil Konečný.

Pomohou peníze z Unie

Konec roku 2016 jako termín zahájení stavby obchvatu je skutečně reálný i z toho důvodu, že chce ŘSD čerpat evropské peníze. Pokud by se akce dál oddalovala, mohl by stát o stovky milionů přijít. Po roce 2021 totiž přestanou z Unie dotace na tyto projekty proudit. To souvisí i s tím, že Ředitelství silnic a dálnic bude chtít stavět i rychlostní silnici R3 směrem k hranicím s Rakouskem.

„Je nutné urychleně vykoupit potřebné pozemky a vydat stavební povolení. Následná výběrová řízení pak bude potřeba provést bez odvolání proti vítězi, jinak už bude hrozit časová tíseň pro výstavbu a financování,“ zdůraznil Pavel Eybert, senátor a předseda Sdružení pro výstavbu D3, R3 a R4.

Brzy by mohl nastat průlom také v souvislosti se stavbou středočeské části dálnice D3.

„I to jsme na páteční schůzce řešili. Čekáme na vydání zásad územního rozvoje, kde by měl být označen koridor dálnice, do kterého následně stavbu umístíme. Očekáváme, že by mohl Středočeský kraj vydat zásady v létě. Pak můžeme pokračovat v přípravě,“ zmínil Jan Kroupa. Doplnil, že na stavbu je vydané i stanovisko EIA, jež hodnotí dopad na životní prostředí.

Bezmála před dvěma lety u Nejvyššího správního soudu napadly zásady územního rozvoje obce Ješetice, Tisem a Václavice, zásady pak soud zrušil. Od té doby příprava středočeské D3 stojí.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Lužnici lze projet i na kole, nízká hladina ale vodáky neodrazuje

Lužnici vodáci splouvají většinou ze Suchdola nad Lužnicí. V těchto dnech musí...

Provozovatelé kempů a půjčoven lodí na Vltavě, Lužnici i Otavě zažívají vrchol sezony. Ačkoli vzhledem k vysokým...

Najdete na iDNES.cz