Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

  8:44aktualizováno  8:44
Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí tohoto roku vzrostla nejvíce z celé republiky. K růstu i nadále výrazně přispívají hlavně Asijci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Výlety na kolech, poznávání oblíbených hradů a zámků i tradičních cílových destinací, jako jsou Český Krumlov nebo Hluboká nad Vltavou. Ve druhém čtvrtletí letošního roku jih Čech žil turistickým ruchem. Potvrzují to čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle nich ze všech regionů přibylo od dubna do června nejvíce návštěvníků ve třech krajích, kde se číslo zvedlo o více než 10 procent. Kromě Moravskoslezského a Středočeského mezi ně patří i ten Jihočeský.

Návštěvnost kraje roste již pátým rokem

Za tři měsíce navštívilo jihočeská hromadná ubytovací zařízení celkem 424 tisíc hostů, kteří se zde ubytovali na 934 tisíc nocí. „Proti druhému čtvrtletí 2017 se v nich ubytovalo o 38 tisíc osob více. Na tomto přírůstku se podíleli ze dvou třetin hosté ze zahraničí a z jedné třetiny hosté z tuzemska,“ okomentovala aktuální čísla Irena Kovárnová z Krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích.

Podle aktuálních statistik návštěvnost kraje roste meziročně již pátým rokem, a to od druhého čtvrtletí 2014.

Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních

Česko 250,4 tisíc

Čína 44,9 tisíc

Německo 23,3 tisíc

Tchaj-wan 17,1 tisíc

Rakousko 12,1 tisíc

Korejská republika 11,8 tisíc

Slovensko 8,4 tisíc

USA 6,1 tisíc

Polsko 4,6 tisíc

Nizozemsko 3,2 tisíc

Spojené království 2,1 tisíc

Celkem 424,4 tisíc

Zdroj: ČSÚ

Hádat, z kterých zemí turisté nejčastěji přijížděli, není těžké. Přibyli především hosté z Asie – především z Číny a Tchaj-wanu. Právě turistů z Tchaj-wanu je v posledních letech stále víc. Zároveň jsou pro jižní Čechy zajímavou cílovou skupinou, protože mají zájem v regionu zůstávat déle.

„Tchaj-wan je v určitém ohledu specifický. Máme v plánu se mu věnovat, protože tito turisté chtějí ochutnávat místní gastronomii a cestují trochu jinak než například Číňané. Chtějí se podívat dál než jen do Krumlova. Brzy by mělo dojít u cestovních kanceláři k zařazení třídenního programu na jihu Čech, což napomůže tomu, aby zde zůstávali déle,“ věří Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

„Důležité jsou marketingové aktivity“

Podle jeho slov i statistik je jasné, že z hlediska zahraničí je pro kraj velmi důležitá již zmíněná Čína. Ale zvýšil se i počet návštěvníků z Rakouska, Německa nebo USA.

„Z čeho radost nemám, je snížení průměrného počtu přenocování. Doba, kterou u nás lidé stráví, se zase o jednu desetinu ztenčila. S tím budeme pracovat,“ dodal Polášek.

Zároveň nastínil, že nyní Jihočeská centrála cestovního ruchu pracuje na projektu se sousedním Bavorskem. Jeho smyslem je zapojit také Plzeňský kraj s Horním Rakouskem a vytvořit cílovou destinaci, kde by si tři země turisty navzájem vystřídaly a „podržely“ v jednotlivých regionech. Polášek neočekával, že čísla za druhé čtvrtletí dopadnou tak dobře. Vysvětlení vysokého nárůstu hledá v marketingu.

„Nemáme tady žádnou novou velkou atraktivitu, která by s čísly zahýbala. Důležité jsou proto marketingové aktivity, které fungují. Hodně pomáhají online média,“ myslí si.

Návštěvnost památek letos klesá

Období od dubna do června netáhne na tradiční lákadla, jakými jsou v zimě lyžování nebo v létě rodinné dovolené či výlety na vodu. Tyto tři měsíce patří hlavně aktivním dovoleným, při nichž turisté vyrážejí na kola nebo poznávají hrady a zámky. Právě květen a červen mají proto velký potenciál k růstu, zatímco v létě jsou kapacity plné. Aktuální čísla dokonce ukazují, že počet hostů za letošní červen pomalu dotahuje červenec roku 2012, kdy už je sezona v plném proudu.

Přestože turismus roste, návštěvnost památek letos klesá. Ukazují to čísla Národního památkového ústavu za březen až červenec. Podle nich padala v řádech tisíců v Českém Krumlově, Hluboké nad Vltavou i Červené Lhotě, které jsou hlavními lákadly. Celkem od začátku roku navštívilo objekty ve správě památkářů na jihu Čech více než 668 tisíc návštěvníků, loni jich bylo 692 tisíc.

„Není to velké překvapení. V posledních letech byla návštěvnost extrémně vysoká, a tak nelze čekat, že budou čísla neustále růst,“ sdělila za památkáře Markéta Slabová.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Fotbal tady mě opravdu bavil, říká Lafata o podzimu v Olešníku

David Lafata při premiéře za Olešník. Bývalý ligový kanonýr tentokrát hlavně...

Opravdová střelecká dominance. Svými povedenými akcemi nedávali soupeřům šanci. Podzimní část fotbalového krajského...

Na sídlišti Máj se porvalo nejméně deset lidí, agresory odvezla policie

Policisté po rvačce v herně v pražské Koněvově ulici zadrželi celkem sedm osob...

Alkohol, zmatek a několik lehce zraněných. Tak to v sobotu vypadalo v jednom z podniků na českobudějovickém sídlišti...

Hokejistům Českých Budějovic byly v první lize kontumovány dva zápasy

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

No soupisce měli více starších hráčů, než dovolují pravidla. Proto byly hokejistům prvoligových Českých Budějovic...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Další z rubriky

Vánoční strom dorazil do Budějovic. O víkendu se otevře kluziště

Vánoční strom dorazil v sobotu na českobudějovické hlavní náměstí.

Jedenáctimetrová jedle korejská už stojí na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Řada kolemjdoucích si ji...

Kde žijí zastupitelé Budějovic? Nejvíc jich bydlí na Pražském předměstí

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Zpravidla jednou za měsíc se sejdou zastupitelé Českých Budějovic na radnici. MF DNES zjišťovala, kde je mohou jejich...

Z místa do počtu pronikl lékař do zastupitelstva, chce posunout Krumlov

Českokrumlovský zastupitel Martin Fürst .

Lékař Martin Fürst se před říjnovými volbami nechal zapsat na kandidátku Společně pro Český Krumlov – Nezávislí a TOP...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP A PO (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz