Referent strážní služby NPŠ Josef Šipan sundavá cedule označující území s omezeným vstupem, které zrušil soud.

Referent strážní služby NPŠ Josef Šipan sundavá cedule označující území s omezeným vstupem, které zrušil soud. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Turisté na Šumavě chtějí vidět dříve nepřístupná místa. Míří ale i tam, kam nesmí

  • 33
Soud zrušil šumavská klidová území, kam lidé 60 let nesměli. Jenže turisté teď často neumějí rozlišit lokality, do kterých smějí a I. zóny parku, kam je i nadále vstup zakázán. Lidé se už o víkendu vybavili sněžnicemi a chtěli vidět místa, kde je i metr sněhu. Turisty láká třeba Rokytská slať. I ta je ale v zakázané I. zóně parku.

Strážce šumavského národního parku Josef Šipan teď každé ráno objíždí svůj rajon a odmontovává cedulky s nápisem Území s omezeným vstupem. Otvírá tak místa, kam lidé desítky let nemohli. Nejvyšší správní soud totiž tato klidová území zrušil, protože odporovala zákonu.

"Zatím je většina lidí ukázněných a do bývalých klidových území nevstupují," říká Šipan. 

Některé sloupky po cedulkách ale zůstávají na svých místech Správa šumavského parku vymýšlí, jak tato území znovu ochránit. Pravděpodobně se sem vrátí tabulky, které budou lidi prosit, aby do unikátních míst, kde žijí například tetřevi hlušci, nechodili. Těm, kteří neposlechnou, ale nic nehrozí.

A první lidé, kteří se chtějí do bývalých klidových zón o rozloze 6,8 tisíce hektarů vydat, se už na Šumavě objevili. Vybaveni běžkami nebo sněžnicemi byli odhodláni se podívat na místa, kde leží zhruba metr sněhu. Neumějí ale často odlišit lokality, kam teď nově smějí, a I. zóny parku, kam je vstup zakázán. Bývalá klidová území totiž zahrnovala vždy i menší ostrůvky I. zón.

Neukázněné turisty bude sledovat 28 strážců parku

Na problém, který tak teď vzniká, už upozorňují i někteří starostové. I v infocentrech jejich obcí se turisté často ptají, jak se dostanou do cenných míst v prvních zónách.

"Nejčastější dotaz je na Luzný, na Roklan a do slatí. Vzniká obrovský chaos, protože lidé nebudou rozlišovat, a ani to neumí, I. a II. zónu parku a budou chodit, kudy se jim zachce," varuje starosta Modravy Antonín Schubert.

Na neukázněné turisty jsou už připraveno 28 strážců parku. Slibují, že všem se budou snažit situaci vysvětlovat, než dávat až tisícikorunové pokuty. 

Správa parku nyní vyzývá lidi, aby rovněž nevstupovali ani do bývalých klidových území na Železnorudsku, okolo Modravských slatí, v Povydří, na Trojmezné či Smrčině, protože mohou rušit například tetřevy hlušce. Ti pak zeslábnou a mohou uhynout. Pokud lidé neuposlechnou, nemohou ochranáři přírody turistům vstup nijak zakázat.