Nový výběh a centrum u Srní ukazují život vlků.

Nový výběh a centrum u Srní ukazují život vlků. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Život zvířat je novým hitem Šumavy. Láká statisíce turistů

  • 0
Návštěvnická centra s vlky, jeleny a rysy v Národním parku Šumava navštívilo za jediný rok přes 300 tisíc lidí. Přesto jsou ve ztrátě přes milion korun, protože jediný zisk jde z parkovného. Vstup do areálů je zdarma. Provoz dotuje ministerstvo životního prostředí.

Jen letos v srpnu se vydalo pozorovat vlky do jejich výběhu nedaleko Srní přes 72 tisíc lidí. A za celý rok fungování to byl trojnásobek. Čísla z návštěvnického centra na Kvildě, kde se mohou lidé seznámit s životem jelenů, tak vysoká nejsou. I tam ale letos v létě počítali turisty po desítkách tisíc.

I když centra zoologického programu jsou na Šumavě otevřená jen krátce, je jasné, že se stala novým hitem národního parku. Z pozorování života zvířat je atrakce, kvůli které se návštěvníci do výběhů navíc pravidelně vracejí.

Návštěvnická centra na Šumavě

Kvilda: jeleni - otevřeno 15. 8. 2015
návštěvnost 2015 43 tisíc
návštěvnost 2016 107 tisíc*

Srní: vlci - otevřeno 30. 10. 2015
návštěvnost 2015 36 tisíc
návštěvnost 2016 175 tisíc*
Pozn.: U roku 2016 se návštěvnost počítá od 1. 1. do 31. 10.

Starostové je vnímají jako zpestření nabídky. Úředníci správy parku vidí přínos především v tom, že centra umí zprostředkovat návštěvníkům kontakt se zvěří v jejím přirozeném prostředí, což především u vlků a dalších šelem pomáhá bořit mýty.

„Lidé mají opravdu strach, že když potkají vlka v lese, hrozí, že je sežere jako Červenou karkulku v pohádce. Na Srní se dozvědí, že vlci nejsou ta krvelačná zvířata z pověstí, a mají možnost získat na ně střízlivý pohled. A aby měli šanci je spatřit, musejí se také chovat jako v přírodě,“ popisuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Dalším přínosem je podpora podnikání v obcích blízko center a usměrnění pohybu návštěvníků i do míst, která jim dříve neměla co nabídnout. Snižuje se tak tlak na nejznámější přírodní atrakce.

„Nemyslím si, že by centrum speciálně na Kvildě nějak zásadně zvýšilo návštěvnost. Pro rozvoj obce ale zapadá do mozaiky širší nabídky. Bude na něj navazovat stezka pro pěší i cyklisty a další aktivity místních. Výhodou je i to, že výběh s jeleny a teď už i s rysy je možné navštívit za každého počasí,“ hodnotí starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Ten by se nebránil dalšímu rozšíření centra o výběh divokých prasat, který je součástí projektu. „Už rozšíření o výběh pro rysí pár nabídku značně posunul. A turisté si všímají i toho, že si skupina jelenů na lidi pomalu zvykla,“ uvedl starosta.

Dřív nebylo snadné zvířata spatřit a lidé si stěžovali, že výběhy opouštěli, aniž byl jeleny a vlky viděli. To se postupně změnilo, což neplatí o rysech, kteří těžko snášejí fakt, že někteří návštěvníci nejsou schopni respektovat základní pravidla.

„Jsou hluční, při spatření rysů vykřikují, a tím znemožňují a znepříjemňují pozorování ostatním. Ve výběhu jelenů zase nerespektují vyznačené trasy, a ruší tak zvěř i tam, kde by měla mít klid. Smutným evergreenem je také množství odpadků, které po sobě lidé zanechávají přímo ve výbězích, i když je v okolí dostatek košů,“ popisuje problémy mluvčí Dvořák.

U vlků rozšíří parkoviště

A do budoucna se budou muset centra vypořádat i s tím, že tlak na ně je opravdu enormní. U Návštěvnického centra Srní, které od otevření na konci loňského října navštívilo přes 210 tisíc lidí, budou muset rozšířit parkoviště.

„Je to i v našem zájmu, protože jediný zisk, který z provozu center máme, je právě z parkovného, případně z prodeje suvenýrů,“ podotkl Dvořák.

Na parkovném u Srní se za letošní rok podařilo vybrat téměř 950 tisíc korun, na Kvildě potom zhruba 460 tisíc. Náklady na provoz jsou ale vyšší a ke 4. listopadu byla centra ve ztrátě přes 1,2 milionu.

„Provoz je nutné naším prostřednictvím dotovat z prostředků ministerstva životního prostředí. Tento vývoj jsme ale očekávali už při projektování a je to tak přímá viditelná podpora regionu,“ připomíná mluvčí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec si fungování center pochvaluje a jejich návštěvnost považuje za úspěch. „Přitahují na Šumavu další turisty, kteří přinášejí obcím peníze v podobě ubytování, stravování či parkování. To je pro nás klíčové. I proto uvažujeme o otevření dalšího centra,“ říká ministr.

V hledáčku je tentokrát jihozápadní Šumava, kde by měli turisté pozorovat zřejmě zubry nebo losy. „Přemýšlíme i o jiném pojetí tohoto centra tak, aby bylo maximálně ekonomicky efektivní. Není snadné takový projekt umístit do terénu, pokud se chceme vyvarovat poškození nějakého cenného území. Proto přípravy postupují pomalu. Příští rok bychom ale už měli mít v širších obrysech jasno,“ dodává ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený s tím, že ve hře je i umístění centra na území CHKO Šumava.