U Chýnova je jediná zpřístupněná jeskyně v Jihočeském kraji.

U Chýnova je jediná zpřístupněná jeskyně v Jihočeském kraji. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jeskyně i hrady. Podnikatelé z Toulavy začnou společně lákat turisty

  • 0
Toulava vstupuje do nové éry. Turisticky spíše opomíjený region na hranicích jižních a středních Čech je první oficiálně certifikovanou oblastí cestovního ruchu. Díky tomu bude mít víc peněz na rozvoj turismu.

Jsou tu nádherné přírodní scenérie, zajímavá muzea, hrady, technické památky i lidová architektura.

„Z organizace, která vznikla spontánně na základě nadšení, se posouváme na profesionální a také oficiální úroveň,“ popisuje nový ředitel Toulavy Jan Sochor.

Hlavní změna je v novém systému podpory cestovního ruchu. Nadšenci kolem Toulavy vymysleli systém, který má takové oblasti podporovat.

„Cestovní ruch musí být postaven na menších oblastech, jako je Toulava. Ve větších celcích je spolupráce velmi problematická,“ vysvětluje ředitel areálu Monínec Jaroslav Krejčí, který je zároveň předsedou správní rady Toulavy.

Toulava bude první certifikovanou oblastí v kraji. Díky tomu tam potečou peníze. „Jihočeská centrála cestovního ruchu nám zaměstná člověka, který se tu bude starat o turismus a v druhé fázi nám přispěje na činnost. A to v závislosti na výkonnosti – tedy podle toho, kolik lidí se tu ubytuje,“ říká Krejčí.

Od státu dostanou stejnou částku

Oblasti jsou motivované, aby samy získávaly prostředky z vlastních zdrojů. Od kraje, respektive státu, pak dostanou stejnou částku. Tento nový systém našel pozitivní ohlasy i v jiných částech republiky, kde se jím hodlají inspirovat.

Nejdůležitější na celém projektu je spolupráce soukromého sektoru. Jednotliví podnikatelé se nesmějí vnímat jako konkurenti, ale jako partneři. Tento pátek bude první setkání podnikatelů působících v Toulavě.

„Určitě je to skvělý nápad. Chtěl jsem být součástí Toulavy, protože si myslím, že sdružování subjektů napojených na turistický ruch je nezbytné a prospěšné celému regionu. Můžeme si navzájem turisty posílat, a rozšířit tak pro ně i nabídku,“ popsal Zdeněk Stejskal, majitel Muzea mlynářství a pekařství v Božeticích, které se bude slavnostně otevírat 1. dubna.

Se speciální kartou, která se jmenuje Toulavka, budou turisté na Božetickém mlýně a dalších 52 místech využívat různé slevy a výhody.

„Toulavka funguje na ojedinělé bázi. Turisté ji dostanou zdarma proti vratné stokorunové záloze. Kartu si ovšem mohou nechat, jak dlouho budou chtít. Slevy jsou nevyčerpatelné, na jednu věc můžete víckrát. Není na jméno, takže se dá půjčovat,“ poukazuje Sochor.

Dalším blízkým cílem je také přilákat nové druhy turistů. „Toulava je cyklistický kraj, o kterém se moc neví. Pořádá se tu spousta cyklistických závodů – amatérských i profesionálních. Chceme na nich letos natočit zajímavé video, které by tuto oblast propagovalo,“ upřesňuje Sochor.

Smyslem je motivovat návštěvníky, aby do Toulavy jezdili víc na kola. Zatím cyklisté jezdí v jižních Čechách hlavně na Třeboňsko nebo na Šumavu. Také bude důležité, aby Toulavu přijali místní. Nelze totiž stavět produkty cestovního ruchu na projektu, který domácí nevzali za svůj. A to chce čas.

Turistická oblast Toulava vznikla před třemi lety z iniciativy několika nadšenců. Rozkládá se na rozhraní jižních a středních Čech. Její hranice jdou od Orlické přehrady na západě, přes Bechyni a Soběslav na jihu, Chýnov a Mladou Vožici na východě. Severní cíp sahá do středních Čech – do Sedlce-Prčice a Sedlčan. Přirozeným centrem Toulavy je Tábor. Oblast nabízí hrady a zříceniny, klášter v Milevsku, selské baroko, golfový resort Čertovo břemeno nebo skanzen Starý Chlumec.