Týn nad Vltavou byl půl dne bez tepla, v Temelíně opravovali horkovod

  12:17aktualizováno  12:17
Na 2600 domácností v Týně nad Vltavou se ocitlo od noci bez tepla, které do města proudí z nedaleké Jaderné elektrárny v Temelíně. Přerušení vytápění si vyžádala oprava porouchaného horkovzdušného přivaděče v areálu elektrárny. Dodávku tepla energetici obnovili odpoledne .
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dodávka tepla z Jaderné elektrárny Temelín do Týna nad Vltavou byla přerušena ve čtvrtek brzy ráno. "Odstávku si vyžádala oprava horkovzdušného přivaděče v areálu elektrárny," uvedl starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

Bez tepla bylo na 2 600 domácností v celém Týně. "Naštěstí není velká zima, takže objekty tak rychle nevychladnou," řekl člen rady města a ekonom Vltavotýnské teplárenské, která dodávku tepla zajišťuje, František Kodera.

Podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka se podnik snažil dodoávky tepla obnovit co nejrychleji. "Teplovod byl zprovozněn dnes ve 13 hodin, tedy po půl dni od jeho odstavení," řekl Sviták.

Lidé chctějí náhradní řešení

Místním lidem se nelíbí, že jsou odkázáni jen na teplo z Temelína a neexistuje žádný náhradní zdroj vytápění. "Počítali jsme s tím, že dodávky tepla budou fungovat stoprocentně. To ale tak není a přerušení vytápění jsme zažili už několikrát," říká invalidní důchodkyně z Týna nad Vltavou Věra Mašková, která bydlí v rodinném domku.

"Nejvíc to zasáhne asi rodiny s malými dětmi. O mě ani tak nejde, já to nějak vydržím, i když k ránu už bylo v domě poměrně chladno. Spíš mě bude stát hodně peněz než zcela vychladlý dům zase vytopím. Už takhle platím za topení ročně 25 tisíc korun a kdybych si teď chtěla přitopit elektrickým přímotopem, tak se asi nedoplatím," říká Mašková.

Odstávky vždy trvají co nejkratší dobu

Podotýká, že teplárenská společnost by mohla lidem dát slevu za dny, kdy topení nefungovalo. "Nebo by mohl někdo lidem přispět na pořízení náhradních zdrojů topení," míní Mašková. Lidé ale nárok na slevu nemají. Samozřejmě ale nebudou platit za vytápění ve dnech, kdy je horkovod mimo provoz.

Lidé, kteří si nenechali při přechodu na vytápění teplovodem kotle na plyn či pevná paliva, mají podle Kodery smůlu. "I já sám jsem si doma při přechodu na topení teplovodem nechal kotel, abychom si mohli případně topit sami. Lidé, kteří to neudělali, mají smůlu. Naštěstí ale podobné odstávky nejsou časté a vždy trvají co nejkratší možnou dobu," říká Kodera s tím, že podobné odstávky, jako byla ta současná, zažili lidé v Týně od roku 1998 dvě. 

V ostatních případech, kdy byly dodávky tepla přerušeny, si to vyžádaly opravy zařízení mimo Jadernou elektrárnu Temelín. Naposledy to bylo v říjnu, kdy se opravovalo zařízení pro vytápění v areálu polikliniky.  

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Hádka dvou mužů na Táborsku přerostla ve rvačku. Mladší z nich zemřel

Ilustrační snímek

Slovní rozepře mezi dvěma muži na Táborsku skončila tragicky. Po potyčce zemřel v nemocnici osmadvacetiletý muž....

Další z rubriky

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

Po potyčce v Jindřichově Hradci zemřel muž. Podezřelý je v policejní cele

Ilustrační snímek

V sobotu ráno zemřel v nemocnici mladý muž na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci. Podezřelého...

Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení.

Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz