Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Budějovic se přou o přivaděč k D3. Na Srubci ho chtějí v jiné trase

  8:47aktualizováno  8:47
Po obchvatu Českých Budějovic volá skoro každý řidič, který v krajském městě žije nebo tudy projíždí. S dálničními přivaděči, jež k němu mají vést, jsou však problémy. Část lidí teď protestuje proti sjezdu u Staré Pohůrky a Srubce.

Od zanádražní komunikace (na snímku) mezi Hodějovicemi a Mladým má vést přivaděč k dálnici, který dál povede a bude sloužit jako obchvat Srubce. | foto: Marek Podhora

Rychle rostoucí Srubec, ležící jihovýchodně od Českých Budějovic, se má se stavbou dálnice D3 dočkat obchvatu. Většina z několika tisíc aut denně by pak přestala jezdit přes obec. Část obyvatel se však nehodlá smířit s jeho trasou a navrhuje jinou variantu.

Problematické stavby v Budějovicích a okolí

Spojka Strakonické a
M. Horákové
Městem roky prosazovanou stavbu brzdí odpor části obyvatel. Silnice by spojila sídliště Vltava a Máj.

Jižní spojka
Po protestech pozastavila radnice v roce 2012 přípravu stavby na jihu Českých Budějovic. Nejvíce vadilo její vedení u Malého jezu řeky Malše.

Hlinský přivaděč
Především obyvatelé Nového Vráta a Hlinska se odmítají smířit se stavbou dálničního sjezdu, který by vedl právě k blízkosti jejich domovů. Pokud se podaří prosadit menší počet přivaděčů, vyškrtnutí by se měl dočkat právě hlinský.

Mnoho let je silnice naplánovaná severně kolem Srubce blíže k Dobré Vodě. S tím, jak se více než dvoutisícová obec dál rozrůstá, se však některé domy začínají k obchvatu blížit a proti obchvatu stojí více lidí.

Jenže už v době stavby svých domů museli noví obyvatelé o plánech na silnici vědět. Počítá se s ní minimálně 15 let. Přesto navrhují postavit obchvat v jiné trase jižně od Srubce blíže ke Starým Hodějovicím.

Po tlaku a odmítavých stanoviscích se přípravou stavby bude muset dokonce zabývat nezávislý odborník. Odpor byl tak silný, že je nutné pokračovat v procesu EIA, který vyhodnocuje dopady stavby na životní prostředí. „Přišlo skutečně velké množství připomínek. Proto budeme chtít vypracovat posudek od autorizované osoby,“ potvrdila Hana Vendlová, vedoucí krajského oddělení ochrany přírody a krajiny a EIA.

Stavba je důležitá i pro dálnici D3

Brzy mohou nastat komplikace. Obchvat bude totiž zároveň dálničním přivaděčem k D3 kolem Budějovic a dál má pokračovat do krajského města jako sjezd k zanádražní komunikaci. Případné blokování a průtahy u Srubce tak mohou mít vliv i na nejzásadnější stavbu v Jihočeském kraji.

„Mnohokrát jsem vysvětlovala, že jižní variantu nelze prosadit. Vedla by přes katastr Starých Hodějovic, které tuto možnost už dávno jednoznačně odmítly. Osm let na úřadě řeším a pracuji na severní variantě, která je plánovaná už od roku 1985,“ zdůraznila starostka Srubce Zuzana Vyhnálková. Uvědomuje si, že se v severní části obec dál rozrůstá, lidé tam ale podle ní museli o připravované silnici vědět.

V dokumentaci, kterou má MF DNES k dispozici, odpůrci tvrdí, že by jižní varianta byla levnější a vyhnula by se zástavbě. Existuje i petice sdružení Srubec, místo k životu s více než 400 podpisy, kde požadují řádné posouzení zmíněné možnosti.

Na druhé straně v jižní trase by vedla silnice lesem, což by pravděpodobně zvedlo vlnu odporu zase u jiné části obyvatel. Vozovka by také více zasáhla do katastru Budějovic. Ty ale o změně neuvažují.

„Současný projekt je v hodně pokročilém stadiu rozpracovanosti. Osobně už do něj nemám možnost zasahovat a je to věcí kraje,“ reagoval náměstek primátora pro oblast dopravy František Konečný.

V samotném Srubci obchvat občany rozděluje. Podle některých bude jednoznačným přínosem, obci se vyhnou auta jedoucí od Borovan a Ledenic. Jiní naopak tvrdí, že do obce a jejího okolí přiláká další auta, pokud bude připojený na dálnici jako přivaděč.

Právě ty v Budějovicích celkově provázejí problémy. Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic uvažují, že by jejich počet snížilo z pěti na tři, ten u Srubce má však v plánech zůstat i nadále.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Budějovice vyhrály spor s parkovací službou. Nemusí platit 2,5 milionu

Špatné parkování (ilustrační foto)

Dva a půl milionu korun jako ušlý zisk platit nebudou a žalobce má nahradit náklady řízení. Budějovická radnice uspěla...

Řidič přejel do protisměru, kde čelně boural. Odvezli ho v kritickém stavu

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

V kritickém stavu vezli záchranáři do nemocnice třiadvacetiletého řidiče, který ráno přejel náhle do protisměru a...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Najdete na iDNES.cz