Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Budějovic zuřila bitva z 2. světové války, došlo i na popravu

  12:43aktualizováno  12:43
v sobotu odpoledne u Českých Budějovic vzplála bitva, která měla připomínat události z května 1945. Nešlo však o rekonstrukci skutečné historické události. Scénář vznikl na základě několika někdejších střetů na našem území. Bitvy se zúčastnilo na 150 vojáků, diváků přišlo několik set.

Milovníci vojenské historie předvedli v Českých Budějovicích bitvu inspirovanou boji mezi německou a sovětskou armádou na sklonku II. světové války. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Achtung! Alarm! rozeřval se velitel německé strážnice na své podřízené. Na jejich pozice totiž zaútočila skupina československých revolučních gard. Tak začala bitva, která měla připomenout válečné události roku 1945.

"Nejde o žádnou historickou rekonstrukci bitvy u Českých Budějovic. Je to scénář, který se děl na různých místech v Česku," připomněl organizátor akce Václav Škopek, sám toho dne bojující na německé straně. Všemu přihlíželo několik stovek nadšených diváků.

Do válečné vřavy se zapojilo 150 vojáků. Na jedné straně stáli příslušníci revolučních gard, za nimiž šla sovětská armáda, na straně druhé ustupující Wehrmacht a jednotky SS. Těm šlo hlavně o to, dostat se do amerického zajetí.

Milovníci vojenské historie předvedli v Českých Budějovicích bitvu inspirovanou boji mezi německou a sovětskou armádou na sklonku II. světové války.

Jenže jak se blížila sovětská armáda, ve vesnicích a městech proti nim se zbraní v ruce povstalo tamní obyvatelstvo, vznikaly revoluční gardy. "Jejich bojeschopnost nebyla na dobré úrovni, navíc proti sobě měli německé veterány, kteří často prošli několika frontami," upozornil moderátor akce.

Jeho slova potvrdilo i dění na bojišti. Revoluční gardy s puškami a pistolemi marně útočili na připravené pozice Wehrmachtu s těžkým kulometem. Palba kosila jednoho povstalce za druhým, až z útoku nezbylo nic.

Poprava vypadala skutečně, malého diváka rozplakala

Němci pak mezi pobitými objevili dva zraněné Čechoslováky. Ty postavili ke zdi. Muži ale ani tváří v tvář smrti neztratili odvahu a začali zpívat hymnu Kde domov můj. Nedokončili však ani první verš a kulky jejich zpěv ukončily.

Jak se těla dvou odbojářů sesunula k zemi, diváci utichli. "Tati, oni je zabili," rozbrečel se asi čtyřletý chlapeček. Nedal si vymluvit, že je to jen jako.

Milovníci vojenské historie předvedli v Českých Budějovicích bitvu inspirovanou boji mezi německou a sovětskou armádou na sklonku II. světové války.

Němci si ale příliš dlouho vítězství neužívali, protože vzápětí přijel předvoj sovětské armády. "Hlídka nejprve obhlídla terén a vrátila se oznámit svá zjištění," popisoval moderátor, co se právě na bitevním poli děje.

Na Sověty kromě strážnice čekalo několik řad zákopů, těžké kulomety a jedno protitankové dělo ráže 75 milimetrů, mezi ruskými tankisty obávaný PAK-40.

Rudá armáda nejdříve zaútočila jen s pěchotou. V tu chvíli poprvé vystřelil německý těžký kulomet MG-42, umístěný v blízkosti diváků. Měl takovou kadenci, že pro zvuk, který vydával při střelbě, se mu mezi vojáky přezdívalo Hitlerova cirkulárka. Blízko sedící diváci hned poznali proč. Také si většina z nich zacpávala uši.

Milovníci vojenské historie předvedli v Českých Budějovicích bitvu inspirovanou boji mezi německou a sovětskou armádou na sklonku II. světové války.

Ohlušující palba z ručních zbraní i děla zněla celým bojištěm, Němci se dostávali pod tlak a opouštěli jeden zákop za druhým. Nakonec se dokázali udržet až v zadních liniích. V tu chvíli jim na pomoc přijela obrněná technika – dva transportéry s kulometem a také samohybné dělo. Iniciativa byla opět na jejich straně. Rusové ustupovali.

Pár Němců před koncem bitvy ožilo

"Němcům už nešlo o nějaký zvrat na frontě. Na to již neměli prostředky. Jejich cílem bylo zdržet postup Rudé armády," vysvětloval moderátor. Mezitím několik Němců, kteří "padli" při prvním ruském útoku, ožilo. Mezi nimi i obsluha těžkého kulometu. "Je nás málo, no," vysvětloval své zmrtvýchvstání s úsměvem na tváři kulometčík.

To už se ale v dálce začalo ozývat hučení a mezi stromy se vylouply dva legendární sovětské tanky T34. Němci rychle pochopili, že boj je nerovný a začali se stahovat. Jeden z jejich obrněnců dostal zásah a z jeho útrob vyskočil hořící esesman, což děti kvitovaly s nadšením.

Když už se Němci neměli kam stahovat, hromadně se vzdali. Bitva skončila.

Autoři:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Na podporu týraného štěněte přijeli do Prachatic lidé z celého Česka

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka. Ti všichni se sešli v úterý odpoledne...

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz